Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
11.11.2019 5 minut čtení

Chcete pracovat jako lídr pro Gatese? Musíte mít jednu vlastnost a přečíst si tyto dvě knihy

Bill Gates už přes 13 let nezastává v Microsoftu žádnou pozici. Stále však nabírá vysoce talentované jedince. Jeho Bill & Melinda Gates Foundation má téměř 1500 zaměstnanců a ambici pomoci všem lidem na světě vést zdravější a produktivnější životy.

Jestli něco Gatese proslavilo podobně jako jeho jmění, je to schopnost získat pod svá křídla špičkové lidi, kteří mu pomohou dotáhnout jeho vizi do konce a změnit s ní svět. Získat práci pro jeho nadaci tak není žádný med a nelze se divit, že abyste měli vůbec nějakou šanci, musíte být co se schopností a zkušeností týče zatraceně dobří.

Jaké kompetence Gates očekává od lídrů, které dnes přijímá? "Schopností velkou spoustu. Hlavně ale potřebujeme lidi, kteří celý život pracovali ve svém oboru a znají ho skrz naskrz," odpověděl Gates na své středoškolské alma mater, kterou nedávno navštívil a kde o tom, jaké lidi pro svůj projekt hledá a co od nich očekává, promluvil.

Gatesova nadace dle jeho slov přijímá asi polovinu všech svých zaměstnanců z privátního sektoru, protože tito lidé mají zpravidla velmi dobrý odhad a pohled na poptávku. Další část tvoří lidé, kteří svou kariéru strávili prací pro vládní organizace, což jsou klíčoví zaměstnanci pro to, aby nadace mohla svou práci odvádět dobře a efektivně.

Když však dáme stranou odbornost a potřebné schopnosti z CVčka, musí drtivá většina přijatých zaměstnanců pro v podstatě jakoukoli pozici, a zejména pro vedoucí pozice, sdílet jednu klíčovou vlastnost.

I pokud považují snahu zlepšovat globální zdraví či vzdělanost za svou vášeň, Gatesovi to stále nestačí. I když jsou fascinovaní minulostí, přítomností i budoucností, Gatesovi to nestačí.

Musí mít hluboce zakořeněnou zvědavost zjistit co nejvíc o těchto celosvětových problémech, která je motivuje zjišťovat, jaká řešení by mohla fungovat a která naopak nemají šanci. A musí taky číst - hodně číst. Gates zkrátka ve svých lídrech hledá "celoživotní studenty", kteří mají nikdy nepohasínající chuť učit se novým věcem a být fascinován pokrokem.

"Jedinou věc, kterou tito lidé mají společnou, je fascinace pokrokem, ke kterému dochází, a pokrokem, ke kterému zatím nedošlo. Jsou v těchto věcech opravdu kovanými studenty," říká Gates.

Povinná četba

Asi nikoho nepřekvapí, že Gates jakožto vášnivý čtenář požaduje, aby zejména jeho noví zaměstnanci pro vedoucí pozice byli rovněž řádně sečtělí. Při posuzování kandidátu jej tak vždy velmi zajímá, zda a jak moc do hloubky se tito lidé věnovali klíčovým tématům skrz knihy. Konkrétně dvě knihy Gates pro všechny nové zaměstnance - a lídry především - považuje za zcela nepostradatelné a patří tak v podstatě do povinné četby, kterou by každý měl zvládnout.

1) Faktomluva - Deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět - a proč jsou věci lepší, než vypadají

 

"Toto je jedna z nejdůležitějších a nejpoučnějších knih, jaké jsem kdy četl," prohlásil Gates o tomto titulu autora Hanse Roslinga, který v něm za pomoci statistiky z řady renomovaných zdrojů ukazuje, že svět se díky rozumu, vědě a technologiím stává lepším místem. A také čtenáře nutí, aby se na chápání chudoby, vzdělání a globálního zdraví podíval z jiného úhlu.

"Zahrnuje témata, o kterých není tak snadné se něco naučit. Pokud by si tuto knihu skutečně přečetly miliony lidí, svět by se stal lepším místem," prohlásil o jedné ze svých nejoblíbenějších knih Gates. I proto v loňském roce poskytl všem americkým studentům, kteří úspěšně absolvovali nějakou univerzitu a získali titul, možnost zdarma si kopii knihy stáhnout.

2) Lepší andělé naší přirozenosti: Proč ubývá násilí

 

Další kniha, která se na svých stránkách snaží pomocí faktických důkazů budovat názor, jež je v přímém rozporu s populárním dojmem mainstreamu (často podporovaným ultra-konzervativními miliardáři, kteří na šíření pesimismu vydělávají), že svět spěje do záhuby.

Autorem knihy je kognitivní vědec Steven Pinker, který na 700 stranách popisuje historii psychologie a násilí. Gates knihu dle jednoho ze svých blogů považuje za jednu z nejdůležitějších, jaké kdy přečetl.

"Tato kniha je o násilí, ale fascinujícím způsobem ukazuje, jak se svět postupně vyvinul v místo, které je oproti minulosti výrazně méně násilné," napsal Gates o Pinkerově knize. "Nabízí tak velmi svěží perspektivu na to, jak ve světě dosahovat pozitivních výsledků."

--------------------------------

Ani přečtením těchto knih však nemáte vyhráno. Gates očekává, že následně budete schopni odpovědět na jeho otázku: "Jaká byla vaše reakce na obsah knihy?"

Mimoto mladým lidem doporučuje, aby "konstantně obnovovali své vědění" například posloucháním podcastů a sledováním přednášek online.

#osobnirozvoj #gates #zamestnani #leadership #schopnosti #praxe #zkusenosti #knihy

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím