5 minut čtení

8 knih, kterým Elon Musk přisuzuje svůj úspěch

Když se podíváte na vystupování a chování Elona Muska, není nijak těžké představit si, že v dětství měl problém zapadnout do kolektivu a nebýt cílem posmívání a šikany. Proto většinu volného času trávil místo s kamarády s knihami, což dělá dodnes.

Muskovi knihy učarovaly již v útlém dětství. Už v devíti letech zhltnul celou renomovanou anglickou encyklopedii Encyclopedia Britannica, která má 32 640 stran. A jelikož jeho realita během školních let v JAR nebyla příliš šťastná (Musk později chození do školy nazval "mučením"), trávil Elon i 10 a více hodin denně čtením science-fiction románů.

Postupně začal ze smyšlených příběhů přesedlávat i na odbornější a náročnější literaturu. Bez knih by pravděpodobně nevznikla společnost #SpaceX. Musk totiž na dotaz, kde se naučil základy raketové vědy, odpověděl "čtu knihy". A jako vášnivý čtenář nemá problém tu a tam nějakou knihu, která jeho samotného zaujala či inspirovala, doporučit. Tady je 8 svazků, které mají jeho "approved by Elon" štempl:

 

1. Structures: Or Why Things Don't Fall Down

Autor: J. E. Gordon

Vydáno: 1978

Tento seznam četby nemůže začít ničím jiným, než knihou pro inženýry. "Je vážně vážně skvělá, pokud chcete získat základy strukturálního designu," říká #Musk, který má za sebou řadu knih o astrofyzice a inženýrství. Byť lze pochopit, že ne každý si s chutí prolistuje odborné texty o fyzice, konkrétně tato kniha nabízí zajímavý pohled na inspiraci, která Muska dovedla až ke SpaceX. J. E. Gordon v ní navíc inženýrství zbavil pro laika matoucích technických termínů a představuje jeho základní principy velmi dobře uchopitelnou formou.

 

2. Benjamin Franklin: An American Life

Autor: Walter Isaacson

Vydáno: 2003

Benjamin #Franklin je jedním z Muskových idolů a hrdinů a tak není divu, že pravděpodobně nejlepší a nejcelistvější biografii tohoto autora, vynálezce, vědce, diplomata a jednoho ze zakladatelů Spojených států Musk považuje za nepostradatelnou. "Můžete vidět, jakým byl [Franklin] podnikatelem. Začínal z ničeho. Byl jen potulujícím se dítětem."

 

3. Einstein: jeho život a vesmír (Einstein: His Life and Universe)

Autor: Walter Isaacson

Vydáno: 2007

Dalším ze zdrojů inspirace je pro Muska Albert #Einstein. V jednom ze svých interview prohlásil, že tato Einsteinova biografie jej rozhodně ovlivnila. A je poměrně jasné, proč. Některé z nejslavnějších Einsteinových citátů jako "nejdůležitější je nikdy nepřestat pochybovat" nebo "každý, kdo nikdy neudělal chybu, nikdy nezkusil nic nového" lze pozorovat na Muskově vizi a pohnutkách, se kterými založil své společnosti.

 

4. Superintelligence: Paths, Dangers, Strategies

Autor: Nick Bostrom

Vydáno: 2014

Kniha, která podle Muskova tweetu "stojí za přečtení". Byť se totiž Musk může na první pohled zdát jako zastánce futurismu s hlubokým zájmem o umělou inteligenci, vyjádřil už rovněž své obavy o potenciální rizika a etické komplikace, které může tato technologie lidstvu přinést. A Bostromova kniha se velmi dobře a podrobně zabývá výzvami, které před námi mohou náhle vyvstat, pokud se počítačové inteligenci jednoho dne podaří překonat svůj lidský protějšek.

 

5. Merchants of Doubt

Autoři: Naomi Oreskesová, Erik M. Conway

Vydáno: 2010

Další z Muskových doporučení, které zveřejnil skrz svůj Twitter. Kniha Merchants of Doubt popisuje diskuzi dvou historiků, kteří věří, že vědci s politickými a korporátními vazbami v posledních 40 letech záměrně zamlčovali fakta a zpochybňovali prokázaná vědecká fakta o celé řadě otázek veřejného zdraví, jako jsou například negativní dopady #koureni nebo DDT, ale i o potenciálních rizicích kyselých dešťů či globálního oteplování.

 

6. Pán much (Lord of the Flies)

Autor: William Golding

Vydáno: 1954

Elon Musk poměrně často vyzdvihuje svou vizi, dle které se lidstvo musí co nejdříve stát meziplanetárním druhem, aby snížilo riziko svého vyhynutí. A jednou z knih, která mu tuto ideu pomohla vnuknout, je nepochybně i tato. Pán much je klasickým románem z povinné četby středoškoláků. Vypráví příběh o přežití, soupeření a chamtivosti. Řeší rovněž řadu kontroverzních témat, například otázku obecného blaha versus individuálního prospěchu, demokracie versus tyranie či přirozených sklonů lidské povahy ke konání zla. "Hrdinové knih, které čtu, vždycky cítili povinnost zachránit svět," řekl Musk pro New Yorker.

 

7. Zero to One: Notes on Startups

Autor: Peter Thiel

Vydáno: 2014

Kniha, která vznikla na základě poznámek z Thielových populárních přednášek na Stanfordu, podle Muska nabízí zajímavý pohled na proces budování veleúspěšných společností. #Thiel s Muskem spoluzaložil #Paypal a dnes je stejně jako Musk miliardář - pro lidi s ambicí založit úspěšný startup zřejmě povinná četba.

 

8. Trilogie Nadace, Nadace a Říše a Druhá Nadace (The Foundation Trilogy)

Autor: Isaac Asimov

Vydáno: 1951

Musk v interview pro The Guardian řekl, že Asimovoy knihy ho naučily, že "civilizace se pohybuje v cyklech", což jej povzbudilo v následování svých nemalých ambicí. "Vzhledem k tomu, že toto je poprvé za 4,5 miliardy let, kdy má lidstvo šanci dostat život mimo Zemi, zdá se, že by bylo moudré toho využít, dokud je toto okno otevřené a raději se moc nespoléhat na to, že bude otevřené dlouho."

#osobnirozvoj #cteni #knihy #musk

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.