Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 17 158.

Zaregistrovat se

15.01.2020 5 minut čtení

9 knih o investování, které Warren Buffett doporučuje přečíst v letošním roce

Warren Buffett má pověst vášnivého čtenáře, který tráví až 80 % svého času právě četbou. Jak vypadají jeho aktuální knižní doporučení?

Když už léta denně konzumujete stovky stránek knih, novin a různorodých zpráv, jste pravděpodobně ve velmi dobré pozici doporučit druhým, co by si určitě měli přečíst. Buffetta lze za takovou osobu považovat, a proto je pohled na jeho oblíbené knihy, které má na svém profilu na BookAuthority, zajímavou inspirací pro doplnění knihovny. Najdete tam například tato díla:

1. The Little Book of Common Sense Investing

 

Kniha zakladatele Vanguard Group Johna C. Bogla bývá nazývána "biblí investování" a tyto superlativy si rozhodně zaslouží. Autor zde totiž podle Buffetta udělal pro všechny investory víc než kdokoli jiný a může být velmi spokojen s vědomím, že pomohl milionům investorů dosáhnout výrazně lepších výnosů, než jakých by dosáhli bez této knihy. "Je hrdinou nejen pro ně, ale i pro mě," říká o autorovi Buffett.

 

2. Inteligentní investor

 

Další Buffettova velice oblíbená kniha. Dokonce tak oblíbená, že do jejího 4. vydání napsal s radostí předmluvu, která její obsah vystihují asi nejlépe: "První vydání této knihy jsem si přečetl v roce 1950, když mi bylo 19. Tehdy jsem si říkal, že je to zdaleka nejlepší kniha o investování, jaká byla kdy napsána. A myslím si to dodnes." Buffett dále vysvětluje, že smysluplné investování vyžaduje pořádnou intelektuální kostru, bez které nelze provádět správná rozhodnutí. A právě Inteligentní investor je podle něj dílem, jež tuto kostru jasně a dokonale popisuje. Zároveň jde o jedinou knihu z tohoto seznamu, která byla přeložena do českého jazyka.

 

3. The Clash of the Cultures: Investment vs. Speculation

 

Další úspěšná kniha Johna Bogla, která se dostala na Buffettův seznam. Tato se zabývá vzestupem kultury spekulativního investování postavené okolo krátkodobých zisků, která předstihla "tradiční" kulturu dlouhodobého investování založeného na růstu hodnoty (kterou vyznává i Buffett). Kniha zahrnuje 10 praktických tipů pro všechny investory bez ohledu na to, jakou kulturu zrovna oni vyznávají. Bogle si je vědom toho, že jeho rady "možná nejsou tou nejlepší strategií, jakou kdy kdo dal dohromady. Ale počet strategií, které jsou horší, je nekonečný."

 

4. Stress Test: Reflections on Financial Crises

 

Jen velmi málo autorů je kvalifikovanějších pro to, aby mohli psát o světě financí, než bývalý americký ministr financí Timothy Geithner, který tento post zastával v krizových letech 2009 až 2013. V této knize znovu prožívá dny ve své funkci, během kterých americký finanční systém doslova balancoval na hraně absolutního kolapsu. Zároveň na stránkách nabízí otevřený pohled na kontroverzní kroky, ke kterým svého času přistoupil, aby se jej pokusil zachránit.

 

5. The Most Important Thing

 

Když se knihu rozhodne napsat jeden z nejúspěšnějších profesionálů v branži investičního managementu Howard Marks, bylo by hříchem si ji nepřečíst. Prezident a spoluzakladatel společnosti Oaktree Capital Management v ní nabízí pohled za oponu na své know-how a časem prověřenou investiční filozofii, z které se tak může poučit úplně kdokoli.

 

6. Where Are the Customers' Yachts? Or a Good Hard Look at Wall Street

 

Tato kniha byla původně vydána už v roce 1940 a nabízí zábavný pohled na Wall Street, která je i dnes stále relevantním burzovním hráčem. Její autor Fred Schwed v ní popisuje, jak makléři a investiční poradci z Wall Street de facto hazardují z kapitálem svých klientů a následně si za své služby účtují podíl, který těmto finančním profíkům garantuje zisk bez ohledu na výsledek jejich obchodování. Buffett obsah knihy popsal následovně: "Její moudrost a humor jsou vskutku k nezaplacení."

 

7. Dream Big

 

Autorka Cristiane Correa vypráví příběh trojice brazilských byznysmenů (Jorge Paulo Lemann, Marcel Telles a Beto Sicupira), kteří společným podnikáním vybudovali impérium, jež nakonec skoupilo i velké americké značky jako Budweiser, Burger King či Heinz. K této knize má Buffett osobní vazbu, kterou ve svém doporučení zmiňuje: "Můj kamarád - a nyní i partner - Jorge Paulo a jeho tým patří k nejlepším byznysmenům na světě. Je skvělou osobností a jeho příběh by měl být pro každého stejnou inspirací, jakou je i pro mne."

 

8. The Outsiders: Eight Unconventional CEOs and Their Radically Rational Blueprint for Success

 

V tradičním výročním dopise, který Buffett zasílá akcionářům Berkshire Hathaway, si před 8 lety nemohl tuto knihu vynachválit. The Outsiders je podle něj "famózní kniha o výkonných ředitelích, kteří dokázali excelovat v tom, jak správně alokovat kapitál."

 

9. Security Analysis

 

Během svých studií na Columbia University měl Buffett štěstí, že mezi jeho učiteli byli i autoři této knihy Benjamin Graham a David Dodd. Legendární investor na rovinu přiznává, že "jak kniha samotná, tak její autoři mi bez nadsázky změnili život. Ukázali mi návod k investování, kterým se řídím už celých 57 let. A za celou dobu jsem neměl jediný důvod poohlédnout se po jiném."

#osobnirozvoj #knihy #cteni #buffett #doporuceni #investovani #finance #navod

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
5 minut
4 minuty
5 minut
6 minut
6 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut
5 minut
6 minut