Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 12 246.

Zaregistrovat se

Eva Řeháková z Investování pro holky: „Podle mě je vždycky vhodná chvíle vstoupit na akciový trh, ale...“

Eva Řeháková přibližuje v rámci Investování pro holky svět investování lidem bez finančního backgroundu a myslí si, že je vždy vhodná chvíle na to začít investovat na akciovém trhu, má to však jedno velké „ale“. 

Eva Řeháková vystudovala mediální studia a žurnalistiku a psaním a marketingem se také již přes osm let živí. Díky práci v marketingu několik let žila jako digitální nomád a na cestách potkávala různorodé lidi, kteří své vydělané peníze zhodnocovali investováním. „A tak jsem si řekla, že to zkusím taky,“ píše na svém blogu Investovaniproholky.cz.

Nejenže se jí to zalíbilo, ale dokonce se rozhodla, že své zkušenosti s investováním předá ostatním. Píše investiční tipy na svůj blog, vydala e-book a snaží se investování přiblížit „lidem bez finančního backgroundu“

Iniciativa Investování pro holky mě jako mladou „holku bez ekonomky“ extrémně zaujala a myslím, že by zmínka o ní na Warengo rozhodně neměla chybět. Proto jsem Evu oslovila, abych se jí zeptala na pár otázek.

Proč zrovna Investování pro holky?

Je Investování pro holky opravdu jen pro holky? Proč jste se zaměřila právě na tuto cílovou skupinu a nemyslíte si, že se tím ochuzujete o fanoušky z řad mužské populace?

Tuhle otázku dostávám poměrně často. 

Mým hlavním cílem je přivést k investování více holek, protože jich investuje naprosté minimum. A to je škoda. 

Většina investorů, kteří píšou o investování, jsou muži a často mluví o pokročilých věcech. Řada žen by chtěla začít investovat, ale v tom mužském investorském světě se moc necítí. Muži se o tuto tematiku přirozeně zajímají více, ale jak holka vidí něco o investování, často si toho ani nevšimne, protože si říká, že to stejně není nic pro ni.

Informace na webu může využít každý, ale jsou pojaté více „ženským"“ způsobem. Možná bych měla více sledujících, kdybych projekt takto pejorativně neoznačila. Na druhou stranu by tím podle mě nedokázal oslovit tolik žen a dovést je k investování.

Jakou odezvu jste od žen dostala? Ukazuje se, že je investování oblast, ve které se chtějí vzdělávat?

Na začátku jsem samozřejmě vůbec netušila, jestli má takový projekt nějaký potenciál. Dala jsem ale na svůj pocit, že v oblasti investování v ČR něco chybí. Protože když jsem sama začínala, nevěděla jsem vůbec, jak na to. A ukázalo se, že jsem nebyla zdaleka jediná, kdo s tím bojoval! 

Každý den mě příjemně překvapuje, kolik žen reaguje na moje články na blogu. Opravdu se ukázalo, že ženy se o investování zajímají, jen potřebují ty informace podané trochu jinak, než jak jsou na většině investičních webů.

Zdroj informací pro úplné začátečníky ve světě investování

Komu byste doporučila e-book Investování pro holky a v čem je lepší než ostatní dostupné zdroje informací o investování?

Nevím, jestli je lepší než další zdroje, záleží na tom, co člověk hledá. Můj e-book je zaměřený hlavně na úplné začátečníky, kteří chtějí pochopit základy investování. Představuji specifickou metodu investování, investování do indexových ETF. Tuto metodu jsem vybrala proto, že ji zvládne opravdu každý a nabízí velmi dobrý poměr mezi rizikem a výnosem.

Investování do ETF není nic nového ani převratného, co bych já objevila. Řada profesionálních investorů doporučuje investování do ETF široké veřejnosti. Výhoda mého e-booku je v tom, že přesně krok za krokem popisuje, jak udělat první investici do ETF. Můžete tak při čtení rovnou začít investovat. A jelikož je 99 % reakcí od holek velmi pozitivních, zdá se, že je to přesně to, co řada z nich hledala.

Nejrozšířenější mýtus o investování: Bez tučného konta a řady zkušeností to nejde

Co je podle vás nejrozšířenějším mýtem o investování?

Když zůstanu u investic na burze, tak si hodně lidí plete investování a spekulace. Investování je o dlouhodobém zvyšování hodnoty něčeho, co držíme v řádu let, ideálně i desítek let. 

Spousta lidí si myslí, že při investování musí denně sedět nad grafy a sledovat, jak která akcie vzrostla, rychle prodat a na tom vydělat. To je ale spekulace nad růstem hodnoty a snaha o časování trhu – velmi obtížná disciplína i pro profíky. Kvůli tomu panuje všeobecný názor, že bez tučného konta a řady zkušeností nemá investování smysl. A to je podle mě ten největší mýtus.

Jaká aktiva jako začínající investor zvolit?

Co byste poradila lidem, kteří nemají s investováním žádné zkušenosti a láká je? S jakým typem aktiv by podle vás měli začít?

Každému může vyhovovat něco jiného. Někomu sedí investování na burze, které může být jednoduché a finančně nenáročné. Jiný zase preferuje investici do realit, což už vyžaduje více peněz i času, ale zase je za tím něco hmotného. Dále jsou tu alternativní investice jako P2P půjčky, které teď s koronavirem procházejí zkouškou a za pár měsíců uvidíme, jak se s ní poperou.

Člověk by nikdy neměl sázet vše na jednu jedinou kartu a ve výsledku by měl své investice diverzifikovat. Nejprve bych si pročetla výhody a nevýhody jednotlivých typů investic a zamyslela se, co by se pro mě hodilo. Osobně bych pak začala například s nějakou nižší částkou do indexového ETF, ale je jen to můj názor a zkušenost.

Je teď vhodná doba pro to začít s investováním?

Myslíte, že je pro někoho bez finančního vzdělání teď vhodná chvíle na vstup na akciový trh? Koronavirová krize přeci jen zapříčiňuje, že jsou pohyby na akciovém trhu mnohdy těžko předvídatelné i pro zkušené investory.

Podle mě je vždycky vhodná chvíle vstoupit na akciový trh, ale pouze s tím vědomím, že budeme investovat peníze, které nebudeme teď ani za pár let potřebovat. 

Člověk, který očekává návratnost svých prostředků v rámci 10 a více let, by měl být při vhodné investici na akciovém trhu ok. Chápu, na co narážíte – teoreticky se to snadno řekne a praxe je často jiná. Když začnou investice klesat, řada lidí se lekne, vybere peníze v poklesu a prodělá.

Proto bych si přečetla něco o tom, jak se chovat, když akciový trh klesá. I to popisuji ve svém e-booku. A pak bych začala spíše s nižší částkou, abych zjistila, jak na mě bude reálně působit, když trh poroste a hlavně když bude klesat. Podle toho pak můžu postupně přikupovat. 

Ale čekat na vhodnější dobu? Někteří odborníci to doporučují. Mně osobně je ale líto každého roku, kdy moje peníze leží na účtu a nepracují pro mě. Protože za desítky let může každá tisícovka udělat obrovskou částku na složeném úročení.

Jak koronavirus ovlivnil investiční strategii Evy Řehákové?

Jak koronavirus ovlivnil vaši vlastní investiční strategii?

Nijak výrazně, ale trochu ano. Mám své peníze především ve třech hlavních aktivech – na akciovém trhu (v ETF a akciích), v P2P půjčkách a v realitách. Co se týče realit, pronajímám investiční byt, takže tam se nezměnilo nic. 

Peníze v P2P nechávám, ale část z nich jsem si převedla na účet a následně za ně přikoupila akcie a ETF, když burza klesala. Protože jsem to viděla jako zajímavou příležitost k tomu nakoupit za ceny, za jaké byly akcie třeba před rokem. Mimo to se ale držím svého dlouhodobého investičního plánu. Investuji pravidelně předem dané částky a případná krize na tom pro mě nic nemění.

Pozn: Veškeré informace v rozhovoru jsou určeny pouze ke studijním účelům. Eva Řeháková není finanční poradkyní, neposkytuje poradenství a informace neslouží jako konkrétní investiční doporučení. Investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.

 #inspirace #investice #investovani #penize #bohatstvi #etf #indexovefondy #akcie #evarehakova #investovaniproholky

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Vystřelte své investice ke hvězdám!

Staňte se členem komunity Warengo a naučte se pracovat se svými financemi jako Warren Buffett. Je nás už 12 246.

Zaregistrovat se