4 minuty čtení

Co je dobré vědět o fungování kryptoměn oproti běžným platebním systémům?

Pojďme se podívat na to, jak fungují běžné platební systémy. Jaký je rozdíl mezi Proof of Work a Proof of Stake. A co má větší potenciál do budoucna.

Běžné platební systémy

V krátkosti si pojďme říci, jak fungují běžné platební systémy. Pokud se rozhodnu svému kamarádovi poslat peníze, musím je svěřit platebnímu systému, tím může být např. banka, PayPal nebo jiné. Částku vložím do systému a kamarád si ji může vybrat. Důležitým faktem je, že peníze jsou až do výběru spravovány onou společností, a je pouze na mně, zda té společnosti důvěřuji. 

Proof of Work 

V roce 2009 vytvořil Satoshi Nakamoto Bitcoinovou síť, která by tento problém s tzv. "prostředníkem" měla vyřešit. Bitcoinová síť je ve své podstatě pouze databáze transakcí, ke které má každý přístup. 

Platební společnosti jsou v této síti nahrazeny tzv. těžaři. Ti zajišťují, aby všechny transakce probíhaly správně, a to díky svému výpočetnímu výkonu. Těžaři díky výpočetnímu výkonu řeší tzv. kryptografický problém, a to pomocí náhodného zkoušení. Pokud se podaří problém (složitou matematickou úlohu) vyřešit, zapíše se do Blockchainu, a ten se rozroste o další položku a těžař může pokračovat. Za každý takto "vytěžený" blok dostává těžař odměnu ve formě samotné kryptoměny.

Jak vyplývá z názvu Proof of Work, jedná se o jakýsi důkaz o provedené práci, jelikož těžaři musí nějakou práci k nalezení problému vynaložit.

Na systému Proof of Work fungují např. kryptoměny Bitcoin, Ethereum, Monero,..

Proof of Stake

Tento systém funguje oproti předchozímu zcela odlišně, není zde podstatný vynaložený výpočetní výkon, ale bloky v blockchainu jsou vytvářeny díky tomu, kdo má v síti největší podíl kryptoměny.

Vytváří se také podle toho, jak dlouho kryptoměnu jednotlivec vlastní. Je tedy vyšší pravděpodobnost vytvoření nového bloku, pokud kryptoměnu budu vlastnit půl roku oproti pouze měsíci. 

Tento systém je zajímavý i pro potenciální investory, nemusí totiž investovat své peníze do těžebních výpočetních technik, ale stačí pouze měnu vlastnit a mít neustále připojenou svoji on-line peněženku. 

U systému Proof of Stake nevznikají obvykle nové mince, ten, kdo blok vytvoří získá pouze poplatky za provedené transakce. Zpravidla se nejedná o tak velké částky jako u Proof of Work, ale je zde nutné si uvědomit, že nebylo zapotřebí vynaložit prakticky žádnou energii. 

Na systému Proof of Stake fungují např. kryptoměny Cardano, QTUM, Ark, Lisk,..

Co je bezpečnější? 

Nutno říci, že ani jeden ze systému nelze jednostranně označit za bezpečnější, pokud vše funguje tak, jak má. 

U Proof of Work lze za bezpečnostní riziko považovat to, že by jeden bod v síti měl nadpoloviční výpočetní výkon, to by však bylo velmi drahé, a tak prakticky nemožné. 

U Proof of Stake se můžeme bavit o podobném typu rizika, a to pokud by někdo držel nadpoloviční většinu dané kryptoměny, i to je však velmi drahé a prakticky nemožné. 

Obě metody v současné době fungují dobře, ale systém Proof of Stake lze bezpochyby označit za udržitelnější, zvlášť díky energetické nenáročnosti. Takový Bitcoin na systému Proof of Work totiž v dnešní době spotřebovává podobné množství energie jako celá Česká Republika. 

Aktuální vývoj spotřeby energie Bitcoinu můžete sledovat zde

Je možné, že právě díky energetické nenáročnosti budou kryptoměny v budoucnu spíše přecházet na systém Proof of Stake.
 

Co si o tom myslíte vy? Pro další diskuzi na téma kryptoměn se pojďme pobavit do skupiny Kryptoměny zde na Warengo! 


#warengo #kryptoměny #bitcoin #cardano #Ethereum #blockchain 

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.