Spustili jsme MARKETPLACE! Vyberte si investiční platformu, ptejte se, hodnoťte.
03.06.2020 5 minut čtení

Google se pouští do inovace home office: Pokryje zaměstnancům náklady na vybavení až tisíci dolary

Technologický gigant Google je proslavený svým novátorským přístupem nejen k tomu, jak dělat byznys, ale i jak pracovat se svými zaměstnanci a týmy. Tuto pověst nyní v "post-COVID" světě opět potvrzuje svým přístupem k home office.

Celá řada vysoce postavených manažerů ze všech koutů světa vám na konci června nepochybně potvrdí, že první polovina letošního roku jim v mnoha věcech otevřela oči takovým způsobem, jako to nedokázaly zkušenosti z několika posledních let dohromady.

Kromě přístupu k životu jako takovému a možná mírnému přehodnocení priorit si všechny firmy s inovativním duchem, co jich na světě je, uvědomily, že tradiční kancelářský způsob vykonávání práce se už nikdy nevrátí.

I ti největší skeptici se letos v březnu a dubnu na vlastní kůži přesvědčili, že home office může fungovat. Navíc začalo být velmi rychle jasné, že určité skupině zaměstnanců se flexibilní práce z domova zalíbila natolik, že už je zpátky na osmihodinovky do kanceláře nikdy nikdo nedostane.

Home office není jen vyhození lidí z kanceláří

Proto dnes zažíváme masivní globální rozmach práce na dálku, větší pracovní svobody a možnosti pracovat odkudkoliv, odkud zrovna máte chuť (když chcete, jdete do kanceláře, když nechcete, pracujete z domova/z cest atp.).

Z pohledu efektivního managementu však home office nevypadá jen tak, že zaměstnancům, kteří doteď seděli v kanceláři, odkývnete, aby od teď klidně seděli doma. Dnešní práce je totiž neoddělitelně spjata s technologiemi a i když nám na jednu stranu umožňují pracovat klidně i z domova, musíte k nim nejdříve mít i doma přístup.

Ještě než polevily pandemické zákazy napříč Evropou, začalo se proto ve firmách diskutovat o zcela nové otázce - neměl by zaměstnavatel lidem na home office pokrývat náklady na práci? Na jedné straně totiž výrazně ušetří na nákladech za kancelářské prostory, jejich vybavení, údržbu atp., ale na druhé straně tím logicky rostou náklady zaměstnancům, kteří doma musí mít pracovní vybavení srovnatelné s tím kancelářským a začnou rázem mnohem častěji/intenzivněji využívat také ostatní vybavení svých domovů.

První náznak toho, jak by mohl již brzy vypadat standard ve světě technologických gigantů, nyní přinesl Google a někteří konkurenti z něj dost možná nebudou mít radost.

Google chce, aby jeho lidé mohli i z domova pracovat komfortně

CEO Google Sundar Pichai napsal na konci května na firemním blogu, že Google začne svým zaměstnancům rozdávat až 1000 dolarů, aby si mohli do svých domovů pořídit odpovídající technické nebo kancelářské vybavení, jež jim umožní maximální pracovní efektivitu i z domova.

Pichai v textu odhadl, že do 6. července bude v normálním před-pandemickém režimu fungovat asi jen 10 % všech kanceláří Google a do září toto číslo stoupne jen na 30 %. Jinými slovy, ještě na podzim bude drtivá většina jeho zaměstnanců stále pracovat primárně z domova.

Google svým rozhodnutím zároveň hází rukavici konkurenci a potenciálně nastavuje nový korporátní standard, v němž budou společnosti běžně svým zaměstnancům nejen umožňovat pracovat dlouhodobě či permanentně z domova, ale zároveň jim zafinancují náklady na to, aby si doma mohli vytvořit co nejpohodlnější a nejefektivnější pracoviště.

Faktem totiž je, že byť velká část zaměstnanců možnost práce na dálku vítá, ne všichni mají doma odpovídající síťové připojení, počítač, stůl či jiný potřebný nábytek, kvalitní židli a další vybavení pro smysluplné vykonávání své pracovní náplně.

I tato investice se dříve či později vrátí

A Google si pravděpodobně velmi snadno spočítal, že 1000 dolarů teď jim ušetří desetitisíce a více dolarů v budoucnu, které by firma ztratila kvůli home office zaměstnancům, jež z domova nejsou schopni kvůli horšímu vybavení podávat stejné výkony.

Zároveň je téměř jisté, že příspěvek 1000 dolarů na vybavení domova pro potřeby home office bude pro HR oddělení Google velmi účinným náborářským lákadlem (pokud jich snad dosud nebylo už tak více než dost).

Investice do kvalitního domácího vybavení zaměstnanců má i další přesah, a to je zabezpečení citlivých dat, která budou v případě home office čelit novému riziku. Pravděpodobně se tak dočkáme i situací, kdy budou společnosti přímo samy nakupovat vybavení pro své home office pracovníky, aby se ujistily, že doma při práci používají ověřené a bezpečné technologie.

Nyní je míč na straně konkurence, která pravděpodobně stejně jako Google intenzivně přemýšlí nad tím, jak správně nastavit pracovní prostředí ve světě, kde je dlouhodobá práce z domova zcela běžná a klíčovou roli v ní hrají technologie. Jsem sám zvědav, s čím (a jestli) přijde Microsoft nebo svou místy až fanatickou paranoiou známý a tajnůstkářský Apple.

#podnikani #management #pandemie #homeoffice #pracenadalku #naklady #zamestnanci #vybaveni #technologie #google #prispevek #kyberbezpecnost

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
8 minut
3 minuty
6 minut
4 minuty
9 minut
5 minut
6 minut
2 minuty
3 minuty
2 minuty
5 minut