5 minut čtení

Čím doplnit portfolio? Tyhle 2 akcie lze stále koupit nezvykle levně

Posledních měsíců bylo na akciových trzích přinejmenším hodně zajímavých. Index S&P propadl do medvědího trhu nejrychleji v historii, ale dnes už opět sedí pouhých 12 % pod svým historickým maximem. Ne všechny tituly se už ale z propadu vzpamatovaly.

Ti z vás, kteří zvažují, že by ještě do portfolia přihodili další 1-2 akcie, pokud se nějaké zajímavé společnosti naskytnou za nízkou cenu, by možná mohli zkusit svou pozornost otočit mimo jiné k těmto dvěma akciím:

U.S. Bancorp

O akciích americké bankovní společnosti U.S. Bancorp založené v roce 1968 se v investičních tipech zpravidla zas tak moc nedočtete. Většinou jde totiž o jedny z nejdražších bankovních akcií na trhu z pohledu poměru mezi cenou akcií a jejich účetní hodnotou (Price-To-Book Ration, P/B Ratio).

Během posledních deseti let se ani jednou nestalo, aby P/B Ratio U.S. Bancorp kleslo pod jakoukoliv jinou velkou americkou banku. Pandemie COVID-19 však tento trend přepsala:

 

A má to svůj dobrý důvod. U.S. Bancorp patří k nejziskovějším a nejefektivnějším bankovním domům v USA. I z pohledu ROE (return on equity) a ROA (return on assets) patří k nejlepším z tradičních bank.

Co je i z pohledu historie ještě důležitější, U.S. Bancorp má výborné výsledky ve zodpovědném půjčování peněz a skálopevném finančním managementu. Důkazem budiž fakt, že během finanční krize v letech 2008-09 se zisky této banky nikdy nepropadly do záporných čísel, čímž se může pochlubit jen velmi malá část bankovního sektoru.

COVID-19 však s sebou přinesl doslova tsunami nejistoty a obav z budoucího vývoje. Nikdo dnes neví, jak dlouho bude současná recese trvat a stejně tak nikdo netuší, jestli budou konzumenti za dva, tři, šest nebo dvanáct měsíců stále schopni platit své účty, až se kohouty s vládními podporami zastaví. A jelikož na rozdíl od řady svých konkurentů U.S. Bancorp nemá investiční větev (kterým se v turbulentních časech zpravidla daří), její akcie dostaly maličko větší zásah než třeba ty od JPMorgan.

Po celá léta byla tahle akcie zajímavá na sledování, ale její tržní hodnota většinou představovala důvod, proč do ní peníze investovat nechcete. Ne že by to byla vysloveně špatná investice, ale bankovní sektor zpravidla vždy za posledních 10 let nabízel lepší alternativu. Nyní se však tato banka obchoduje na nejnižší valuaci od roku 2009, a tak je možná ideální doba podívat se na ní blíž a zvážit ji.

Berkshire Hathaway

Z Warrena Buffetta se letos zatím stal poměrně vděčný cíl kritiky ze strany investorů všech tvarů a barev. Od chvíle, kdy jeho společnost 2. května oznámila své přinejmenším nevalné hospodářské výsledky za letošní první kvartál, se na každém rohu diskutuje o tom, zda už Buffett nepřišel o svůj čuch na trhy a proč ignoroval všeobecný propad a nic nenakoupil. Někteří akcionáři se ho už dokonce rozhodli opustit.

Index S&P od té doby vyrostl o 6 %, zatímco akcie Berkshire se více méně nepohnuly a přidaly pouze 1 %. Důvodem pro tento neutrální výsledek je navíc jen a pouze skutečnost, že společnost vlastní masivní akciové portfolio. Největší Buffettova investice, Apple, od 2. května vzrostl o 9 % a další velké akciové pozice, Bank of America a American Express, vzrostly ještě víc.

Problém leží jinde - v investiční strategii Berkshire Hathaway, respektive jejím domnělém nedostatku. Většina investorů do Buffetta dlouhodobě investuje především kvůli jeho výjimečné schopnosti konat chytré investice během tržních propadů. Proto řadu akcionářů doslova šokovalo, když se ukázalo, že Buffett a jeho tým letos akcie převážně pouze prodávali, zatímco se jim v kapsách válelo 137 miliard dolarů. Po započtení dubnového prodeje aerolinek se dostáváme spíš někde ke 150 miliardám dolarů volného kapitálu.

 

Byť se nad Buffettovým rozhodnutím ignorovat propad trhů lze zajisté pozastavit, soudit jej na základě jednoho kvartálu je maličko unáhlené a nerozumné. Pamatujte, že pandemie COVID-19 ještě zdaleka neskončila.

A pokud si něco můžu na základě historie tipnout, Warren Buffett nestojí o to utrácet své peníze za akcie - mnohem raději by začal skupovat celé společnosti. Což ve chvíli, kdy Fed a ministerstvo financní pumpují do ekonomiky biliony dolarů, dost dobře nejde a do Omahy určitě nevolají zoufalí CEO a členové představenstev, aby Buffetta požádali o finanční záchranu, jako tomu bylo před 11 lety.

Zatím...

Další historicky prokázanou skutečností je ta, že Buffettovy brilantní investiční kroky se ne vždy odehrávají v době samotné krize. Má ve zvyku vrhnout se do nákupů spíš ve chvíli, kdy je "po bitvě" a sedne si prach. Příklad se přímo nabízí - Buffettova nejúspěšnější krizová investice kariéry (Bank of America) nebyla zahájena až do roku 2011 - dva roky poté, co trhy dosáhly dna.

Plán se tedy zdá být jasný: Buffett má v hlavni téměř 150 miliard dolarů a lze očekávat, že jakmile finanční polštář od vlády zmizí, mohl by zahájit palbu. Až poté bude na místě hodnotit jeho investiční efektivitu během této pandemie.

-------------

Na závěr ještě poznámka - obě tyto společnosti asi nebudou příliš vonět investorům, kteří by rádi viděli ještě letos hezký výnos a opět akcie prodali. Bavíme se rozhodně spíš o dlouhodobé investici, jelikož tato dvojice akcií se opět nahoru bude moci výrazněji vydat až ve chvíli, kdy pandemie skutečně pomine. Do té doby mohou být naopak krátkodobě volatilnější. Tak opatrně.

#investovani #akcie #portfolio #usbancorp #bankovnisektor #berkshirehathaway #buffett #podhodnoceni

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Buffet je frajer. Držím se jeho rad. Hlavně ohledně ETF. Díky za skvělý článek.
    +1
  • Taky jsem si říkala, že Berkshire Hathaway by teď mohla být zajímavá investice!
    +1
    • Teď ne, ještě vydrž a budou i zuby ?
      +1
    • Myslíš, že to půjde ještě dolu, jo?
      0
    • Spíš bych řekl, že to ještě není dostatečně nízko. To že se to dostalo na cenu z roku 2017 není žádná extra výhra, ty poslední dva roky jsou extrémní. Bral bych v potaz to, že Buffett zatím nenakupuje, což znamená pokles ceny v budoucnu tak či tak, protože buď: 1. Warren jako vždy ví mnohem víc, než zbytek populace (90% šance) a tedy i to, že bude ještě hůř. A jakmile se tak stane, poletí dolu i BRK, třeba během krize 2009 letěly jejich akcie o 40 % dolů, přestože všichni věděli a viděli, že Warren v tom umí chodit. 2. Warren ztratil svůj cit (10% šance) a čím déle to tak bude vypadat, tím větší výprodej BRK bude následovat. Navíc nesmíme zapomínat, že nás v nejbližších letech čekají dvě podstatné události, které cenu BRK chtě nechtě srazí. Potom je samozřejmě otázka, jak moc věříš nástupcům Warrena a Charlieho, že udrží směr společnosti. Takže já bych dneska BRK vynechal a počkal si do konce roku. Při nejhorším to půjde do strany a můžeš nakoupit za stejnou cenu.
      +1
    • Díky za vysvětlení, to dává smysl.
      0
  • Vůbec nepochybuju o tom, že trhy se letos ještě pořádně otřesou v základech, a jakmile se tak stane a investoři začnou prodávat a panikařit, přisypal bych do portfolia pořádný kus BRKu...
    0