28.05.2020 4 minuty čtení

První investor opouští Buffetta: Miliardář Bill Ackman prodal pozici svého hedgeového fondu v Berkshire

Berkshire Hathaway ztratila po letošním prvním ztrátovém kvartálu prvního většího investora.

Foto: Adam Jeffery | CNBC

Manažer hedgeového fondu a dolarový miliardář Bill Ackman tuto středu během konferenčního hovoru přiznal, že opustil svou pozici v Buffettově společnosti.

Ackman odhalil, že jeho Pershing Square prodal celou svou pozici v Berkshire, jejíž hodnota byla 1 miliarda dolarů. Zároveň doplnil, že jeho fond opustil ještě výrazně menší pozice ve společnostech Blackstone a Park Hotels & Resorts.

Tato informace je poměrně zásadní, neboť pozice v Berkshire tvořila přes 15 % akciového portfolia Pershing Square, jež mělo na konci března celkovou hodnotu 6,6 miliard dolarů.

Ackman vysvětlil, že fond prodal celou svou investici do Buffetta v několika posledních týdnech, aby získal volný kapitál na zajímavé investiční příležitosti, jež se aktuálně na trzích podle jeho názoru naskytly.

"Dnes máme pro investice k dispozici kapitál ve výši 10 miliard dolarů; můžeme tak být ve svých dalších krocích mnohem hbitější," řekl Ackman, přičemž zdůraznil, že fond Pershing je mnohem menší než Berkshire (z čehož mimo jiné vyplývá, že si určitou výši ztrát, kterou ještě Buffett díky svým rezervám bez problémů ustojí, již dovolit nemůže).

"Shodli jsme se na tom, že bychom se měli stát potenciálně flexibilnějšími a zachovat si určitou likviditu pro případ, že se ceny na trzích stanou ještě atraktivnějšími," vysvětlil dále Ackman

Jeden z partnerů fondu Pershing Square, Ryan Israel, během hovoru podrobněji vysvětlil, co stálo za rozhodnutím zbavit se pozice v Berkshire.

Ackmana a jeho kolegy zklamala Buffettova nulová reakce

Byť manažeři Pershingu očekávají, že Berkshire bude "z dlouhodobého pohledu silná investice," jejich pohled na věc je takový, že "současné tržní prostředí s sebou přináší vyšší šanci neobvyklých příležitostí s potenciálně velmi vysokými výnosy."

Jedním z důvodů prodeje byla i skutečnost, že Buffett nijak nepoužil své rezervy hotovosti ve výši 137 miliard dolarů k nákupu akcií, zpětnému odkupu svých vlastních akcií či jiných aktiv jako akvizic společností atp.

Warren Buffett

Stručně řečeno se klukům nelíbí, že Berkshire prostě přijalo ztráty, ale nijak se je nepokusilo zmírnit. Zároveň jim došlo, že jelikož jsou výrazně menším fondem, mohou na případné tržní příležitosti reagovat mnohem pružněji než Buffettův kolos, ale jen v případě, že pro to budou mít dostatek kapitálu.

I tak je ale Ackmanův odklon od Berkshire relativně překvapivým rozhodnutím. Zejména proto, že svou investici do Buffettova konglomerátu provedl teprve loni a v letošním prvním kvartálu svou pozici o více než třetinu posílil na asi 5,5 milionu akcií. Tyto akcie měly na konci března hodnotu 1 miliardy dolarů.

Ackman také opakovaně veřejně vyjádřil své uznání pro slavného Věštce z Omahy: "Berkshire Hathaway bylo Warrenem Buffettem vybudováno tak, aby ustálo globální ekonomický šok, jakým je současná situace," napsal Ackman ještě ve své výroční zprávě za rok 2019. "Věříme, že Berkshire z této krize vyjde jako ještě hodnotnější společnost," dodal tehdy.

O Ackmanovi už se letos jednou poměrně živě psalo. To když v rámci svého fondu vsadil v prvním kvartálu 27 milionů dolarů na to, že koronavirus pošle trhy strmě dolů. Jeho trefa tržního vývoje postupně dostala jeho pozici až na hodnotu 2,6 miliardy dolarů. Tento obchod mu pomohl zalepit ztráty v jiných částech portfolia a jen v březnu vykázat zhodnocení celého fondu o 7,9 %.

#investovani #billackman #pershingsquare #fond #berkshire #buffett #ztraty #koronavirus #akcie

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
6 minut
6 minut
4 minuty
3 minuty
3 minuty
6 minut
4 minuty
6 minut
6 minut
2 minuty
5 minut
Doporučené příspěvky
5 minut
6 minut
6 minut
4 minuty
3 minuty
3 minuty
6 minut
4 minuty
6 minut
6 minut
2 minuty
5 minut