Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
29.05.2020 4 minuty čtení

Jak uplatnit 7 návyků skutečně efektivních lidí v současné době výzev a nejistoty

V době velké nejistoty a rychlých změn se organizace, týmy a zaměstnanci prostě snaží přežít. Potřeba efektivního vedení nebyla nikdy větší. Pojďme se podívat na 7 šikovných návyků, které vám v současnosti nesmírně pomůžou.

Pozice manažera vám dává odpovědnost za vedení lidí – vašich podřízených. Sám sobě však může být pánem kdokoliv. Sami si stanovujeme životně důležité cíle nebo si organizujeme vlastní kariéru. Procházet naším pracovním životem můžeme jen tak náhodně, nebo si k tomu můžeme pořídit návod. Na jakou ověřenou moudrost se můžete spolehnout v tak náročných dobách jako dnes?

Mám pro vás jeden tip. 7 návyků skutečně efektivních lidí od Stephena R. Coveyho byla jmenovaná nejvlivnější byznysovou knihou 20. století. Knihy bylo prodáno více než 40 milionů kopií a přeložena byla do více než 50 jazyků světa.

V nové edici vydané k 30. výročí knihy přidává Sean Covey, prezident Franklin Covey Education a syn zesnulého Stephena Coveyho, ke každé kapitole své poznatky o tom, jak mohou návyky z knihy pohánět další generaci ambiciózních lidí k úspěchu. V současné situaci mě napadlo, připomenout si nadčasové principy knihy 7 návyků skutečně efektivních lidí. Mohly by nám pomoci lépe čelit současným výzvám:

Návyk 1: Buďte proaktivní

Lidé jsou odpovědní za své vlastní volby, které by měli vybírat v souladu se svými zásadami a hodnotami. Zapomeňte na zhoršené podmínky a neřešte reakce okolí. Pokud si budete rozvíjet čtyři základní lidské dary – sebevědomí, svědomí, představivost a nezávislou vůli, obětí doby se nestanete.

Návyk 2: Nezapomínejte na konečnost lidského života

Vysoce efektivní lidé utvářejí svou vlastní budoucnost prostřednictvím stanovené vize, která dává jejich životu účel. Ať už se jedná o celý následující týden, den nebo pouze několikahodinový projekt, veškeré činnosti provádějí v souladu s touto vizí. Uvědomují si, že tu nebudou věčně, a proto nežijí pouze ze dne na den, bez jasného účelu.

Návyk 3: Stanovte si priority

Vysoce efektivní lidé jsou schopni velmi účelně prioritizovat. Nejprve organizují a provádějí nejdůležitější úkoly, teprve potom, když zbude čas, jsou ochotní se věnovat i podružným aktivitám. Ve své práci jsou poháněni jasným záměrem, nikoliv agendou nebo silami, které je obklopují.

Návyk 4: Win-win přístup

Snažte se za každé situace dosáhnout win-win závěru. Vysoce efektivní lidé rozvíjejí vzájemnou podporu a respekt. Přemýšlejí v množném čísle čili „my“ je více než „já“, proto uzavírají oboustranně výhodné dohody. Nemyslí sobecky (win-lose) ani zbytečně sebemrskačsky (lose-win).

Návyk 5: Nejdříve naslouchejte  

Snažte se nejprve naslouchat, abyste porozuměli myšlenkám a pocitům druhých a až poté usilujte o efektivní komunikaci svých vlastních myšlenek a pocitů. Díky schopnosti porozumění vytvářejí vysoce efektivní lidé hluboké důvěrné vztahy, přičemž poskytují užitečnou zpětnou vazbu, nebojí se přijímat zpětnou vazbu a nikdy nenutí nikomu jako první vlastní názor.

Návyk 6: Síla synergie

Vysoce efektivní lidé se zaměřují na své silné stránky, stejně tak oceňují a podporují silné stránky druhých. Tak se celek stává víc než pouhý součet částí. Přijde-li na problém, snaží se najít třetí alternativní společné řešení problémů, které je lepší než samostatná řešení každého jednotlivce. Matematicky vyjádřeno se nejedná o kompromis kde 1+1=1,5 ani spolupráci, kde 1+1=2, ale o kreativní spolupráci, kde 1+1=3.

Návyk 7: Pravidelně bruste své ostří

Vysoce efektivní lidé zvyšují svou výkonnost tím, že se pravidelně starají o 4 své osobní oblasti: tělo (fyzická), mysl (mentální), srdce (sociální/emoční) a duch (přínos pro společnost). Vaše tělo nejlépe funguje, když jsou všechny oblasti v rovnováze. Pokud tedy bude vaše fyzická oblast vzkvétat, nedostatky v duchovní oblasti nahradit nedokáže.

S aktuálně velmi trefnými poznatky a komentáři, které byly přidány do nového vydání, nabízí kniha opět něco nového, původní smysl však byl zachován. Kniha tak je stále strukturovaným návodem na život plný poctivosti, bezúhonnosti a lidské důstojnosti. Ačkoliv už tři desetiletí plní důležitou roli v rámci osobního rozvoje, nyní jsou myšlenky obsažené v knize opět více než aktuální.

#osobnirozvoj #navyk #lifehack #uspech #progres #efektivita

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím