06.05.2020 3 minuty čtení

2 knihy, které byste si podle Warrena Buffetta měli teď hned přečíst

Warren Buffett dal během Berkshire Hathaway Shareholders Meeting posluchačům malou lekci z historie ekonomických krizí. Zájemcům o jejich hlubší pochopení přitom doporučil dvě knihy.

"Stručně řečeno, Ameriku nic nezastaví," řekl Buffett během svého proslovu o pandemii koronaviru. "Americký zázrak a americké kouzlo vždy přežilo a bude tomu tak i nadále," prohlásil Buffett a jako příklad uvedl několik historických událostí, které nebyly k ekonomice Spojených států zrovna přívětivé.

Patřila mezi ně druhá světová válka, Karibská krize, 11. září 2001 a finanční krize z roku 2008. Během procházení tohoto výčtu Buffett mimoděk doporučil divákům a posluchačům dvě historické knihy.

Jeho vášnivá záliba ve čtení je dlouhodobě známá, opakovaně rovněž mladým lidem doporučuje, aby četli pokud možno každý den, protože vědomosti "se sčítají jako složené úročení". Jaké knihy dnes Buffett všem, kdo chtějí lépe pochopit pozadí ekonomických krizí a jejich průběhu, doporučuje?

1) The Great Crash of 1929

 

Autor: John Kenneth Galbraith

Rok vydání: 1955

Když je řeč o dobách velké nejistoty v americké historii, nabízí se samozřejmě burzovní krach z roku 1929, který vedl k Velké hospodářské krizi.

Pro všechny, kteří by se o tomto období a jeho pozadí chtěli dozvědět víc, Buffett doporučil starou, ale dle jeho úsudku "úžasnou" knihu: "Existuje o tom skvělá kniha jménem 'The Great Crash' od Johna Kennetha Galbraitha, je úžasná."

Galbraith se v knize podrobně zabírá kolapsem trhů z roku 1929 včetně příčin, které k němu vedly i toho, jak se stal zárodkem Velké hospodářské krize. Mimo to nabízí i několik poučení, které bychom si z této události měli vzít.

(Buffett v tomto kontextu odvyprávěl odlehčený příběh o burzovním krachu a svém otci, kterému bylo v roce 1929 26 let a prodával akcie: "Můj otec v té době najednou trávil mnohem víc času, jak se dnes říká, v domácí karanténě. A v našem domě toho opravdu mnoho nebylo. Díky tomu jsem se pravděpodobně o devět měsíců později narodil já." - Buffettovo datum narození je 30. srpna 1930).

2) Keeping At It: The Quest for Sound Money and Good Goverment

 

Autor: Paul Volcker

Rok vydání: 2018

Buffett během svého projevu neopomněl zmínit Federální rezervní systém (FED) a jeho roli, kterou v ekonomice sehrává.

Slovy chvály nešetřil zejména na adresu Paula Volckera, který zastával funkci předsedy americké centrální banky za vlády prezidentů Jimmyho Cartera a Ronalda Reagana.

"Vždycky jsem Paula Volckera mezi předsedy FEDu považoval za někoho výjimečného. Měli jsme mnoho dobrých předsedů, ale Paul Volcker byl vždy na vrcholu mého žebříčku," řekl Buffett, který vzápětí doporučil Volcerovu knihu z roku 2018 s názvem Keeping At It: The Quest for Sound Money and Good Goverment: "Krátce před tím, než zemřel, napsal Volcker knihu a myslím si, že si její přečtení skutečně užijete."

Jde o paměti popisující období let 1979-1987, kdy Volcker v rámci své dlouhé a úspěšné kariéry zastával funkci předsedy FEDu. Jedním z jeho dodnes chválených odkazů je úspěšný boj proti inflaci vysokými úrokovými sazbami v 80. letech minulého století.

"Paul Volcker byl v mnoha ohledech velikán," poznamenal Buffett s odkazem nejen na Volckerovy činy, ale i na jeho dva metry vysokou postavu.

--------------------------

Tak co, vyberete si? Nebo už jste některou z dvojice knih četli? Ta první dnes rozhodně vypadá jako fajn tématické čtivo.

#osobnirozvoj #knihy #cteni #ekonomika #krize #velkahospodarskakrize #historie #johnkennethgalbraith #fed #paulvolcker

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.