Správa peněz může být momentálně trochu výzvou, ale nemusíte mít našetřené miliony, aby bylo možné se s nastalou situací vypořádat. Zároveň se ale většině lidí podstatně změnila situace, takže obavy či starosti jsou přirozené.
Jak se v současné situaci o vaše finance starat? Na 4 časté dotazy odpověděly dvě finanční expertky. Farnoosh Torabi, jež je autorkou podcastu So Money a Marguerita Cheng, generální ředitelka Blue Ocean Global Wealth.
1) Pokračovat v úsporách, když se mi snížil příjem?
Torabi říká, že v nouzovém spořicím účtu byste měli mít výdaje alespoň na 6 až 9 měsíců. Pokud tolik nemáte, rozhodně se snažte spořit dále. Nouzový spořicí účet je pro případ ztráty zaměstnání nebo komplikace v podnikání. Je to jakýsi fond, který by vám měl pokrýt velké a nepředvídatelné výdaje. Mezi ně patří neplánovaná oprava auta, nákup nové lednice nebo běžné věci v případě ztráty příjmu.
I Cheng souhlasí s tím, že pokud máte možnost něco spořit, je vhodné v tom pokračovat. Připouští, že pochopitelně bude potřeba v rozpočtu udělat nějaké změny, ale přesto jako nejvýhodnější označuje pokusit se pokračovat v obvyklém finančním režimu. Vzpomíná na klienty, kteří chtějí šetřit co nejvíce na důchod, aby do něj mohli odejít dříve. I když momentálně mohou stranou odkládat méně, stále se snaží alespoň část příjmů ušetřit.
2) Raději splácet dluh, nebo odkládat peníze do pohotovostního fondu?
„Za normálních okolností by měl být prioritou dluh,“ říká Tarobi, ale dodává, že nyní, když banky a věřitelé poskytují různé úlevy, to stojí za zvážení. Jestliže máte dostatek financí v pohotovostním fondu, je lepší upřednostnit splácení dluhu. Pokud ale nemáte dostatečnou rezervu, je vhodný okamžik pro to, vytvořit si ji díky úlevám věřitelů. Odložit si splátky a založit pohotovostní fond, který vám v budoucnu může ušetřit mnoho starostí.
Cheng doporučuje dále splácet dluhy, pokud je to možné, ale zároveň využít všechna opatření, které jednotlivé státy nabízejí. V České republice si například můžete odložit splátky až o půl roku, ale úroky poběží dál. Odložení splátek sice nevede k negativnímu zápisu do registru dlužníků, ale zvýší se vám celková suma, jež zaplatíte. Cheng také dodává, že je normální v této době upřednostnit nouzový fond nebo splácení půjčky před jinými finančními cíli.
Přečtěte si také: 4 věci, které musíte vědět před tím, než si vytvoříte osobní rozpočet
3) Jak upravit rozpočet, když byly narušeny/sníženy mé příjmy?
Pokud jde o příjmy, využijte všechny dostupné prostředky. Pětadvacítku, patnáctku, dávky v nezaměstnanosti, cokoli co můžete. A pokud jde o náklady, eliminujte všechno, co není absolutní potřeba. Zbavte se různých měsíčních předplatných a odpusťte si i nákup nového oblečení.
Jestliže máte problém s příjmy a víte, že vám nepokryjí všechny náklady, pokuste se snížit i fixní náklady. Možná to nevyjde, ale za pokus to stojí. Promluvte si s majitelem nemovitosti o snížení nebo odložení platby za nájem. Promluvte si s pojišťovacím agentem o možnostech snížení platby pojistného a podobně.
Cheng říká, abyste přemýšleli o toku vašich peněz a sledovali všechny příjmy a výdaje. Je čas na jarní úklid, ale ten skutečný můžete odložit a raději udělejte pořádek ve svých financích.
4) Přestat spořit na důchod, dokud se věci neuklidní?
Torabi říká: „Pokuste se držet vašeho kurzu, pokud jde o strategii důchodového spoření.“ Zároveň ale upozorňuje, že nouzový fond je důležitější, takže pokud ho nemáte nebo by vám nepokryl nejméně 6 měsíců bez příjmu, nejdříve si ho vytvořte a až poté se zaměřte na investování nebo jiné spoření.
Podle Cheng je dobré pokračovat v investování (ať už na důchod nebo jakéhokoli jiného) i kdyby to bylo měsíčně jen minimální částkou, protože to v budoucnu oceníte. A čekat na ideální čas pro začátek investování také není moudré, protože to by to člověk mohl odkládat donekonečna.
--------------
Mě osobně ze všech zmíněných otázek a rad, které Torabi a Cheng dávají, vyplývá, že je skutečně velmi důležité mít nějaký fond, který mi pokryje životní náklady nejméně na půl roku, i když budu bez příjmů. Hodně lidí asi narazí kvůli tomu, že tyto rezervy nemají, takže se snad poučí a jakmile se dostanou ze současné situace, vybudují si dostatečné rezervy a na příští pandemii, krizi nebo cokoli dalšího, co nás potká, budou připravení.
Přečtěte si také: Může OSVČ žádat o další kompenzační bonus, když už obnovila svou činnost? Určuje to velikost poptávky
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#osobnirozvoj #finance #expertka #investice #uspory #prijem #rozpocet #sporeni #rezerva #penize