4 věci, které musíte vědět před tím, než si vytvoříte osobní rozpočet

Nemusí být začátek nového roku, aby bylo možné si vytvořit rozpočet. Zároveň to ale není záležitost, kterou by člověk dělal každý den, takže je vhodné dopředu znát základní úskalí, která na vás čekají.

1) Rozpočty nejsou jen novoroční předsevzetí

Kdykoli si dáte za cíl udělat si pořádek ve svých financích a vytvořit si rozpočet, je to buď vhodná doba, než už je pozdě. Nikdy není příliš brzy. Takže se do toho dejte co nejdříve.

Nedívejte se na měsíc, který zrovna je, na den v týdnu nebo na roční období. Mnoho lidí s tím vždy čeká na nějakou vhodnější dobu a často si to dávají jako novoroční předsevzetí. Nebo si říkají, že s tím začnou, až… doplnit můžete libovolnou výmluvu nebo oddálení potřebné a užitečné věci.

S vytvořením rozpočtu a jednáním v souladu s ním nenakládejte stejně jako s novoročními předsevzetími, která už možná letos vzala za své. Není to o tom, že se máte měsíc přemáhat a pak to vzdát. Buďte k sobě upřímní, najděte si důvody, proč to chcete dělat, a pokud jste skutečně připravení provést potřebné změny, dejte se do toho.

2) Připravte si podpůrný systém

Pro naprostou většinu lidí jde o nepopulární činnost, takže dříve nebo později budete potřebovat podpořit. Počáteční zápal vychladne a nadšení opadne. V tu chvíli je snadné to vzdát, ale když budete mít podpůrný systém, zvládnete vytrvat.

Využít můžete nepřeberné množství aplikací, kam si můžete zapisovat své příjmy i výdaje a vytvářet rozpočty pro různé kategorie výdajů. Přehledné grafy a tabulky vám pomohou mít vše pod kontrolou.

Další velkou pomocí může být partner/partnerka, který vás podrží, až za několik týdnů či měsíců budete chtít vše vzdát. Stejně tak si můžete vybrat někoho ze svých dobrých přátel, kterému důvěřujete, a spolu s ním sdílet svá trable.

Například si stanovíte určitou částku jako týdenní výdaj na jídlo, ale v pátek zjistíte, že už je téměř vyčerpaná. Jenže vy jste zvyklí v neděli chodit do restaurace. Když váš rozpočet budete znát jen vy sami, pravděpodobně stejně do restaurace půjdete a utratíte více, než kolik jste si stanovili v rozpočtu. Když se budete muset o své selhání podělit s kamarádem, možná vás to donutí si v neděli raději uvařit jídlo doma.

Jestliže žijete s partnerem/partnerkou, věnujte pravidelně každý týden několik minut rozhovoru o penězích. Podívejte se na své výdaje, předvídejte nadcházející větší výdaje, pochvalte se za dobrá rozhodnutí a za dodržování rozpočtu. Odměňte se a také se motivujte do dalších dnů.

Jako podpůrný systém pro dodržení rozpočtu může pomoci i taková maličkost, jako je obrázek vaší vysněné destinace na lednici. Pak si můžete říci: "To je důvod, proč jsem si dnes do práce zabalil oběd z domova. Příští rok budu na Bahamách."

3) Není to konec veškeré zábavy

Když se rozhodnete k vytvoření rozpočtu, neznamená to, že musíte dát sbohem kinu, koncertům, večeřím v restauraci, dovolené a dalším věcem, které nás přirozeně těší a máme z nich radost. U někoho to může být přesně naopak. Dosud to neměl a se zavedením rozpočtu to náhle mít bude.

Každý rozpočet by totiž měl ponechat rozumné místo pro zábavu a další uvážené výdaje za věci, které nám dělají radost. Rozpočet, ve kterém není místo pro zábavu, je ztráta času, protože ho nevydržíte dodržovat dlouho. Tak nikdo žít nechce, takže tak ani žít nebudete a jen ztratíte čas plánováním.

Na ideální poměry jednotlivých kategorií jsou různé názory. Jeden z nich je pravidlo 50/30/20, kdy 50 procent jsou potřeby, 30 procent přání a 20 procent úspory nebo splácení dluhu.

Žít podle rozpočtu nemusí vždy být omezující. Do určité míry vám dává hranice, takže vás omezuje, ale děláte to kvůli vašim dalším cílům, takže byste to jako omezení neměli vnímat. Možná šetříte na vlastní dům nebo chcete co nejdříve splatit půjčku. Nepřemýšlejte o tom z hlediska omezení rozpočtu, což vás svazuje, ale z hlediska dlouhodobých velkých životních plánů.

4) Nečekejte dokonalost

I když se snažíte ze všech sil, nejste a nebudete dokonalí. Ani váš rozpočet nemůže být dokonalý. Možná bude trvat, než najdete vhodný rozpočet a ideální částky nebo poměry, které vám budou vyhovovat, ale tím, že se snažíte, podnikáte kroky správným směrem, tak buďte trpěliví.

Svůj pokrok pravidelně sledujte. Kontrolujte příjmy i výdaje a dodržování jednotlivých kategorií (viz poměry v předchozím bodu). Také se čas od času s odstupem podívejte na vaše dlouhodobé cíle a zhodnoťte, zda malé kroky, které podnikáte, vedou správným směrem.

#osobnirozvoj #finance #rozpocet #penize #uspory #ucty #sporeni #investice

Warengo vám pomáha uspět ve všech byznysových i životních výzvách

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.