5 minut čtení

Část českých podnikatelů považuje dosavadní pomoc za nedostatečnou a chce stát soudit o odškodnění

Stát se snaží pomáhat, jak může. Anebo se aspoň snaží, aby se to tak tvářilo. Přesto se, zcela pochopitelně, najdou tací, kterým to nestačí. Vypadá to, že se dokonce budou chtít pustit do křížku se státem a o další odškodnění žádat soudní cestou.

Tyto choutky - žalovat stát a požadovat další kompenzace a odškodnění jsou ještě mnohem větší po rozhodnutí Městského soudu v Praze vydaném minulý čtvrtek. Právník Ondřej Dostál totiž u soudu uspěl se stížností, že některá restriktivní opatření, která stát vydal, byla vyhlášena protizákonně.

Je tedy evidentní, že právníci jsou profesí, jež je dnes jednou z nejžádanějších a určitě mají velmi napilno. Pokud se nerozhodli poradenské služby poskytovat zdarma, tak se o propad příjmů v důsledku koronaviru rozhodně bát nemusí. Několik advokátních kanceláří se dokonce vyjádřilo, že po rozhodnutí Městského soudu v Praze zájem o jejich služby citelně posílil.

Podle vyjádření jednoho z advokátů se dosud podnikatelé na možnost dosáhnutí odškodnění soudní cestou ptali spíše obecně a primárně z oblastí gastronomie, cestovního ruchu a fitness. Po rozhodnutí soudu se ale šance na náhradu škod zvýšila. Veškerá opatření vláda musí nyní vydávat v souladu s krizovým zákonem, který též obsahuje pravidla pro náhradu škod.

Podle jiného advokáta je mnoho podnikatelů, kteří velmi intenzivně zvažují právní vymáhání odškodného. Momentálně jsou prý ve stádiu shromažďování dat. Co vše bude potřeba doložit, si uvedeme níže.

Mluvčí hotelové sítě Orea říká, že jejich právníci situaci monitorují a jsou toho názoru, že přibývající soudní rozhodnutí v této oblasti zvýší tlak na vládu, aby hledala nástroje, jak vzniklé škody podnikatelům kompenzovat účinněji.

Seznam Zprávy se dotázaly Ministerstva vnitra, zda jsou v současnosti nějaké žaloby na náhradu škody v souvislosti s přijatými opatřeními proti koronaviru, ale podle mluvčího resortu momentálně žádné takové žaloby evidovány nejsou. Ministerstvo vnitra je nicméně právě tím úřadem, na který by případné žaloby měly směřovat.

Rozhodne jiná pomoc

Advokát Vladimír Polach pro Seznam Zprávy říká, že důležité bude, zda společnost už nějakou státní pomoc přijala, protože například program Antivirus obsahuje požadavek na to, že se společnost „vzdá nároků na náhradu škod vzniklých ve vztahu k nekompenzované části mezd zaměstnanců“. Pro úvěry COVID nejsou veřejně dostupné smlouvy, takže nelze jednoznačně říci, zda se žadatel práva na náhradu vzdává, nebo ne.

Přečtete si také: Musíte danit Pětadvacítku a další příjmy z kompenzačních programů pro OSVČ a právnické osoby?

Žádost o náhradu škod

Pochopitelně bude potřeba doložit co nejvíce možných důkazů. Společnost PwC, jež je mezinárodní sítí poradenských společností, zpracovala modelový příklad, co vše je vhodné k doložení škod dokumentovat.

V tomto příkladu hraje hlavní roli společnost, která provozuje luxusní hotel a restauraci. Specializuje se na zahraniční movitou klientelu, ale zhruba 50 procent tržeb generuje hotelová restaurace, která je otevřená i veřejnosti. V důsledku opatření proti šíření koronaviru společnost zaznamenala výrazné finanční ztráty.

  • Uzavření hotelu a zrušení všech rezervací
  • Uzavření restaurace a vyhození či darování podstatné části zásob
  • Restaurace začala nabízet jídlo s sebou, ale průměrná útrata zákazníků je touto formou zhruba o 70 % nižší, než před vypuknutím pandemie při klasickém stolování
  • Restaurace odebírá část potravin od jiné společnosti, se kterou má uzavřenou smlouvu o minimálním odběru zboží. Ten nebude naplněn a dodávající společnost má právo požadovat zaplacení sankce

Které dokumenty je potřeba shromáždit?

Skutečná škoda

  • Náklady za prošlé či zkažené suroviny, doklad o vyřazení či darování
  • Zrušené rezervace, včetně komunikace s klienty a výpisy z účtů, které dokládají vrácení záloh
  • Sankce od obchodních partnerů (viz příklad s neodebraným množstvím potravin)
  • Další výdaje a náklady, ke kterým by bez krize nedošlo (zvýšené výdaje za úklid a dezinfekční prostředky, nákup roušek, respirátorů a dalších ochranných pomůcek); jakákoli další dokumentace o vzniklých pokutách, penále, úroků z prodlení a podobně

Ušlý zisk

  • Marketingové a byznys plány společnosti a jednotlivé rozpočty (před a po začátku krize) i jejich změny v souvislosti s vývojem situace, obvyklé počty hostů v restauraci a počty obsloužených u výdejního okénka
  • Dokumentace obvyklých příjmů a výdajů a vývoje úspor

Náklady na preventivní opatření (takové, které zmírňují dopady krize)

  • Dopad státních opatření na omezení škod v souvislosti s krizí
  • Dokumentace jednotlivých přijatých kroků, které mají zmírnit dopady krize a jejich vývoj (například snaha omezit fixní, mzdové a jiné náklady, hledání jiných dodavatelů, zavedení výdejního okénka, změny v sortimentu, přesun zaměstnanců na jinou pracovní pozici, jednání o odkladu splácení půjček atd.)

Přečtěte si také: Program Antivirus prodloužen. Přináší podporu zaměstnavatelům, kteří ji poskytují svým zaměstnancům

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#podnikani #antivirus #Kurzarbeit #Petadvacitka #nahrady #odskodneni #pomoc #soud #stat #pravo

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.