5 minut čtení

Program Antivirus prodloužen. Přináší podporu zaměstnavatelům, kteří ji poskytují svým zaměstnancům

V posledních dnech vás pravidelně informujeme o novinkách ohledně opatření na podporu podnikatelů kvůli dopadům koronaviru. Dnes tu máme informaci, která se dotýká nejen podnikatelů, ale i zaměstnanců.

Původně byl program Antivirus schválen na dva měsíce, tedy na březen a duben. Základní informace jsem psal v článku: Program Antivirus aneb Kurzarbeit v Čechách. Co to je, týká se vás a na co máte nárok? Nyní vláda schválila jeho prodloužení. Prozatím o měsíc.

Jak už jsem zmiňoval ve výše uvedeném článku, nejde o nic nového. Kurzarbeit zde již byl v minulosti a nyní opět ožívá s mírnými úpravami. Jeho hlavní pointa spočívá v ochraně pracovních míst a udržení kvalifikovaných pracovníků i v době, kdy nejsou plně vytíženi. Je uzavřena dohoda mezi státem, zaměstnavatelem a zaměstnancem, která zajistí, že zaměstnanec nebude propuštěn a stát bude zaměstnavateli přispívat na mzdy zaměstnanců.

Čísla z praxe

Z nastíněných informací výše vyplývá, že jde o významnou podporu pro zaměstnavatele. Cílem je zabránit propouštění a je ho dosahováno tím, že je státem, respektive úřadem práce, poskytnut zaměstnavatelům příspěvek na mzdy zaměstnanců za dobu, kdy jsou z důvodu omezení či uzavření provozů překážky v práci na straně zaměstnavatele.

V souvislosti s pandemií nemoci COVID-19 byl program spuštěn 1. 4. 2020, přičemž mohli zaměstnavatelé žádosti podávat od 6. 4. 2020. Podle dostupných informací jich k 24. 4. 2020 bylo podáno 42.731 žádostí. U více než 90 procent (91 %) byla dohoda o poskytnutí příspěvku uzavřena. Celkem 17.896 zaměstnavatelů již k žádosti podalo vyúčtování a byla jim tak vyplacena kompenzace ve výši téměř 930 milionů korun. Prostřednictvím programu Antivirus bylo podpořeno už 179.900 pracovních míst, tedy přesně tolik jednotlivých zaměstnanců.

Prodloužení (prozatím) o měsíc

Podle Jany Maláčové (ministryně práce a sociálních věcí) je program Antivirus skutečný způsob pomoci. Říká: „Podle počtu žádostí víme, že je o něj extrémní zájem, a protože krizová situace stále trvá, musí trvat i pomoc zaměstnancům a firmám. Nemůžeme lidi po několika týdnech hodit přes palubu, proto vláda dnes odsouhlasila můj návrh na prodloužení o další měsíc.“

Dále dodala, že když byl přijat první návrh, nebylo jasné, jak se bude pandemie vyvíjet, ani jak dlouho budou trvat různá opatření. Ta už se postupně uvolňují, ale je jasné, že překážky v důsledku nařízených omezení budou trvat i nadále, a to je skutečný důvod pro prodloužení programu.

Přečtěte si také: Může OSVČ žádat o další kompenzační bonus, když už obnovila svou činnost? Určuje to velikost poptávky

Kdo může žádat a za jakých podmínek?

Ačkoli jsou podpořenými v konečném důsledku zaměstnanci, žádat musejí zaměstnavatelé, jejichž činnost je omezena důsledky pandemie. Náhrada mezd bude vyplacena v případě překážky na straně zaměstnance (nařízení karantény) nebo zaměstnavatele (uzavření nebo omezení provozu v důsledku nařízení vlády). U nařízení karantény je spojitost s koronavirem jasná, u omezení provozu musí být spojitost jasně prokazatelná.

Podmínky pro žadatele jsou následující:

  • musí důsledně dodržovat zákoník práce,
  • musí vyplatit mzdu a odvést odvody,
  • podpořený zaměstnanec nesmí být ve výpovědní lhůtě a nesmí mu být dána výpověď,
  • zaměstnanci musí být v pracovním poměru (a musí se účastnit důchodového a nemocenského pojištění).

Jak je z těchto bodů patrné, program se týká pouze pracovních poměrů. Dříve se mluvilo o rozšíření na „dohodáře“, ale podmínky se nezměnily a program Antivirus se na ně nevztahuje.

Časté chyby při žádosti

Na oficiální dokument, který upozorňuje na 10 nejčastějších chyb při vyplňování žádosti, už jsem odkazoval v předchozím článku. Vzhledem k tomu, že chyba v žádosti znamená zbytečné komplikace a starosti navíc, skutečně doporučuji si dokument pročíst.

Zde bych vyzdvihl jen jednu chybu, kterou je přejmenovávání vygenerovaných dokumentů. Je běžnou praxí, že si stažený dokument přejmenujete podle svého gusta, abyste příště jednoduše věděli, o co jde bez nutnosti ho otevírat, ale v tomto případě není možné vygenerované dokumenty přejmenovávat, protože každý stažený dokument nese jedinečný název pro automatickou identifikaci, která systémově dokáže dokument rovnou spojit s konkrétním žadatelem.

Přečtěte si také: Musíte danit Pětadvacítku a další příjmy z kompenzačních programů pro OSVČ a právnické osoby?

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#podnikani #antivirus #Kurzarbeit #spolecnost #podpora #dotace #prispevek #zamestnavatel #zamestnanec

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.