11 minut čtení

Má s.r.o. s obratem 3 mil., OSVČ s HPP či student nárok na kompenzaci? Zeptali jsme se na vaše dotazy právníka

I když se v těchto dnech snažíme přinášet vám praktické, užitečné a ze zákona přežvýkané informace o aktuálních právech a povinnostech pro podnikatele, množí se nám neustále dotazy na vaše konkrétní případy. Obrátil jsem se proto na odborníky.

Jedním z hlavních cílů projektu a komunity, jako je Warengo, by v této době mělo být snažit se vzájemně si pomáhat lépe pochopit, jaká pravidla se aktuálně na podnikatele (malé, střední, velké), majitele firem a další vztahují, jak a o jakou podporu mohou žádat, případně upozornit na úskalí s tím spojená.

Že se v současnosti toto daří napovídá nejen čtenářský zájem o tato témata, ale i skutečnost, že se pod mými i jinými stories v komentářích množí různé dotazy na konkrétní situace, v nichž se nyní nacházíte a s kterými si nevíte rady.

Je to vlastně zcela přirozené, protože nové zákony a nařízení vznikají velmi rychle, často se situace mění doslova ze dne na den, a tak není ničím výjimečným, že se člověk v novinkách a změnách ztratí, nebo zjistí, že do žádné státem vytvořené škatulky nespadá.

A jelikož znát odpovědi na všechny dotazy rozhodně není v mých silách, rozhodl jsem se aspoň všechny komentáře, které jsem dokázal najít, vzít a zaslat advokátovi Tomáši Ditrychovi z advokátní kanceláře Mavericks, který na ně rád odpověděl a kterému tímto za jeho čas děkuji:

-----------------------------

Přečtěte si také: OSVČ, neplaťte dnes zbytečné poplatky! Víte vůbec, jaké úlevy od státu se na vás aktuálně vztahují?

Dobrý den, mám jako malé s. r. o. s obratem za rok cca 3 mil. Kč a se ziskem cca 200 tis. za rok čili prakticky minimum, nárok na kompenzaci, když nyní neprodávám již druhý měsíc prakticky nic, musím platit nájem a režii a tím se dostávám do propadu?

ODPOVĚĎ:

Pokud jste vlastníkem společnosti s ručením omezením bez zaměstnanců, nemá Vaše společnost nyní nárok ani na podporu z programu Pětadvacítka, která je určena pouze osobám samostatně výdělečně činným, ani na podporu z programu Antivirus (jelikož nemáte zaměstnance). Nicméně vláda již začala projednávat návrh na poskytnutí příspěvku ve výši 500 Kč/den pro s.r.o. bez zaměstnanců, kde činnost vykonává pouze jednatel. Podpora by měla dle projednávaného návrhu v zásadě odpovídat podpoře pro OSVČ z programu Pětadvacítka. Pro úplnost dodáváme, že příslušný návrh o poskytování této podpory pro malá s.r.o. projednávala vláda na svém jednání dne 23.4.2020 s tím, že bylo projednávání tohoto bodu přerušeno. Je tedy třeba vyčkat na další vývoj.

 

Pořád nevím, jestli mám vůbec právo zažádat si o ty peníze. Od začátku února jsem živnostník (grafik) a do konce března jsem navíc byl i student. Dělám zakázky pro jednu firmu, ale moc peněz to taky není, především v tuhle chvíli. Takže na fakturách by tam pokles byl vidět, jenže nevím, jestli by to stačilo jako důkaz, kdyby na mě přišla kontrola. Dám příklad. V únoru jsem začal podnikat, na začátku března mi přišly první peníze, dejme tomu že třeba 10.000 Kč, za práci v březnu mi na začátku dubna přišlo třeba 6.000 Kč a teď očekávám, že budu mít takové 2.000 Kč za práci v dubnu. Má smysl o ty peníze žádat? Myslím si, že bych podmínky splňoval, ale mám strach... Nehledě že teď na mě vyskakují články o vězení a pokutách za neoprávněné čerpání..

ODPOVĚĎ:

Podstatné pro posouzení Vašeho nároku na podporu je to, zda v daném kalendářním měsíci jako celku došlo k omezení Vaší činnosti nad míru obvyklou. Vzhledem k tomu, že podnikáte jako OSVČ teprve od února a Vaše příjmy za tento „předkoronavirový“ měsíc byly relativně nízké, byli bychom ve Vašem případě spíše zdrženliví a s podáním žádosti o podporu bychom ještě vyčkali. Žádost za první bonusové období (12.3.-30.4.2020) lze podat až do 60 dnů po jeho skončení, tj. téměř až do konce června budete mít dostatek času lépe vyhodnotit, jak se Vaše zakázky a příjmy vyvíjí.

 

Dobry den. v clanku je zminen ucitel i jako osvc. mam za to,ze ucitel.je ale zamestnanec a tedy je to jedina skupina osvc,ktera je automaticky vyloucena nehlede na ostatni skutecnosti. jak to tedy je? jsem tez osvc a zamestnanec. a moje prijmy z osvc klesly temer na nulu,takze me by to velmi velmi pomohlo. dekuji za odpoved

ODPOVĚĎ:

Pokud jste osobou samostatně výdělečně činnou a zároveň jste zaměstnancem (tj. jste účasten nemocenského pojištění), nemáte bohužel na kompenzační bonus nárok. Základní podmínkou pro výplatu podpory je totiž skutečnost, že jako OSVČ nevykonáváte současně činnost, v jejímž důsledku jste účasten nemocenského pojištění jako zaměstnanec. Pro úplnost pouze dodáváme, že povolání učitele lze vykonávat jak v pracovním poměru, tak i jako OSVČ (např. soukromý učitel hudby apod.).

 

Mno ono je to opravdu těžké, sám váhám jestli žádat nebo ne. Pracuji jako osvč v zahraničí. Hranice byli uzavřeny a byl zákaz vycestovat a pokud byl jen pro pendlery do 100km. Z mého pohledu mi bylo znemožněno vykonávat činnost nebot' pracuji pro firmy v Mnichově, Stuttgartu, Ingosltadtu, daleko za hranici 100km. Teď se hranice mají otevřít ale nikdo nespecifikoval jestli pro všechny nebo jen ta část do 100km. Tak i tak bych měl mít možnost si za ten měsíc o náhradu zažádat pokud to budu vnímat jako "kompenzaci". Pokud to budu brát jako nezbytnou finanční pomoc žádat bych neměl neboť mám finanční rezervu na půl roku a mimochodem mi finančák vracel i přeplatek, takže peníze nezbytně nepotřebuji. Takže ve finále je to dilema nějaké morální a principiální roviny, kdy peníze nezbytně nepotřebuji na druhou stranu mi bylo zakázáno vydělat mnohem víc než o co bych si moh požádat.

ODPOVĚĎ:

Jednou z podmínek pro poskytnutí kompenzačního bonusu je to, že výkon samostatné výdělečné činnosti byl v příslušném kalendářním měsíci zcela nebo zčásti omezen nad míru obvyklou v důsledku aktuálních událostí souvisejících s opatřením vlády. Jestliže uvádíte, že předpokladem pro výkon Vaší činnosti bylo cestování do zahraničí, které bylo v důsledku vládních opatření omezeno či znemožněno, jeví se uvedená podmínka pro poskytnutí podpory jako splněná. Nicméně určité morální hledisko, které zmiňujete, si samozřejmě musíte vyhodnotit sám.

Přečtěte si také: Podnikatelka o zákazu zkoušení oblečení: „Naše životy řídí lidé, kteří nemají představu o reálném světě.“

 

Dobrý den,
díky za skvělý článek. Stejně mám dotaz jako ostatní. Jsem OSVČ a student zároveň, pracuji jako programátor na volné noze. Příjmy budu mít letos nejspíše vyšší, protože jsem minuly rok 4 měsíce nepracoval a mám vyšší hodinovou sazbu. Před nouzový stavem jsme měli schůzku s klientem, kde jsme navrhli systém, který bych měl vyhotovit. Vzhledem k současné situaci alespoň prozatím vývoj tohoto systému padá, ani jsem nestihl připravit nějakou dokumentaci a samozřejmě se to neprojeví ze dne na den, protože vývoj takového systému trvá týdny až měsíce. A vzhledem k tomu, že jsem s tím počítal, tak v případě, že by se mi nepovedlo navázat nějakou spolupráci, tak by mohl nastat za par měsíců problém. Navíc bych těmi penězmi rad přispěl na živobytí rodičů, protože pokud rodina, která má řemeslníky v rodině jako OSVC, neměli možnost pracovat jak v zimě, tak teď, tak pro takového člověka je 25 tisíc existenciální problém. Díky za odpověď.

ODPOVĚĎ:

Podstatné pro posouzení Vašeho nároku na podporu je to, zda v daném kalendářním měsíci jako celku došlo k omezení Vaší činnosti nad míru obvyklou. Budeme-li vycházet z toho, že jste zmiňovanou zakázku neměl od klienta nijak potvrzenou a jednalo se spíše o informativní schůzku, byli bychom ve Vašem případě spíše zdrženliví a s podáním žádosti o podporu bychom ještě vyčkali. Žádost za první bonusové období (12.3.-30.4.2020) lze podat až do 60 dnů po jeho skončení, tj. téměř až do konce června budete mít dostatek času lépe vyhodnotit, jak se Vaše zakázky a příjmy vyvíjí.

 

Dobrý den, prosím nevíte, jak je to s osvč na vedlejší činnost, kteří jsou zároveň zaměstnanci? Jaké máme možnosti? Jsem od půlky ledna zaměstnaná na poloviční úvazek jako asistentka pedagoga, do té doby jsem byla 5 let osvč jaho hlavní činnost. Od půlky ledna tedy jako vedlejší plus částečný příjem ze zaměstnání, ale jako AP na poloviční úvazek dostanu jen 9700 měsíčně, z čehož se v Praze opravdu vyžít nedá. Osvč jsem rekondiční a regenerační služby, takže mám od 13.3. do 25.5. dle posledních plánů vlády zavřeno. Mám na něco nárok? Pochopila jsem, že na 25 ne, ale třeba v Antiviru? Děkuji za radu

ODPOVĚĎ:

Pokud jste osobou samostatně výdělečně činnou a zároveň jste zaměstnancem (tj. jste účastna nemocenského pojištění), nemáte bohužel na kompenzační bonus nárok. Základní podmínkou pro výplatu podpory je totiž skutečnost, že jako OSVČ nevykonáváte současně činnost, v jejímž důsledku jste účastna nemocenského pojištění jako zaměstnanec. Bohužel ani program Antivirus na Vaši situaci nedopadá, neboť ten cílí na zaměstnavatele, kterým kompenzuje náhrady mezd vyplacených zaměstnancům.

 

Dobry den, petadvacitku jsem cerpal, ale kdyz vidim jaky je kolem toho humbuk, chci to vratit, nevite prosim jak postupovat? Nechci aby po me sel fin. urad a nejake dokazovani mi prijde pod uroven. S pozdravem Michal

ODPOVĚĎ:

Podle doporučení Ministerstva financí (MF) je třeba informovat kvalifikovanou formou (např. stejně jako bylo o kompenzační bonus požádáno) Vašeho správce bonusu, že jste dovodil, že na bonus nemáte nárok, a je doporučeno Vaši situaci důkladně popsat. Pokud Vám byl kompenzační bonus již vyplacen, doporučuje MF současně s informováním správce bonusu i vrátit neoprávněně vyplacenou část kompenzačního bonusu na účet, ze kterého Vám byla příslušná částka zaslána. Do platebního příkazu je pak nezbytné zadat do variabilního symbolu rodné číslo nebo vlastní číslo plátce (tj. kmenovou část DIČ). Do zprávy pro příjemce je vhodné uvést informaci, že se jedná o vrácení neoprávněně vyplaceného kompenzačního bonusu. Kompletní platební informace budou zároveň uvedené v platebním výměru, který Vám bude doručen. Pro úplnost dodáváme, že z částky doměřené daně nevzniká povinnost uhradit penále, ale počítá se úrok z prodlení za dobu, kdy jste disponoval s neoprávněně vyplacenými finančními prostředky.

Přečtěte si také: Požádal jsem o Pětadvacítku, ale žádat jsem neměl, protože nesplňuji podmínky. Co teď?

----------------------------------------

Pokud i vy nyní řešíte nějaký palčivý problém, na který jste zatím nikde nenašli uspokojivou odpověď, dejte mi vědět tady do komentářů, případně můžete psát, co vás trápí, na tomas.durcak@warengo.com. A pokud si s něčím neporadíme tady mezi sebou s našimi zkušenosti, rád vaše dotazy opět předám dál k odborníkům.

Warengo spouští komunitní poradnu pro podnikatele a živnostníky. Přijďte vyřešit svůj problém!

#podnikani #koronavirus #omezeni #narizeni #stavnouze #pravo #kompenzace #podpora #petadvacitka #antivirus #covid #osvc #hpp #student

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Jen doplním, že podpora s.r.o. by se na návrh ministryně Dostálové měla na vládě projednávat údajně dnes.
    +2
  • TAké mě poslali do... Ale je zajímavé, že platím socku i zdravku jako zaměstnanec (de facto zaměstnanec jsem) a to státu nevadí.
    +1
    • Právě v tom bude ten problém, pokud platíte odvody v rámci HPP, nemáte na kompenzace v rámci své vedlejší živnosti nárok.
      +1
  • Mám také dotaz. Jsem OSVČ, živím se jako fotograf, fotím svatby, rodiny, portréty a podobně. Omezení vlády způsobila, že mi klienti zrušili nějaké svatby, a v podstatě od vypuknutí nemoci jsem neměl ani jednu zakázku a to platí i přesto, že fotografovat už se asi 14 dní může. Abych nemusel svoji živnost přerušovat a jít na pracovní úřad, pomohl jsem si aspoň trochu tím, že na fakturu jedné firmě pomáhám s prací v kanceláři. O první pětadvacítku jsem si zažádal někdy v dubnu, to už jsem byl více jak měsíc bez příjmů, z té kanceláře jsem si na fakturu vydělal jen pár tisíc, tedy za celý měsíc jsem měl jednu jedinou fakturu, za focení žádnou. Nyní jsem si v kanceláři již vydělal o něco více, asi 22 000, které bych měl dostat někdy cca za týden, za focení stále výdělek nula, zakázky nejsou. V loňském roce jsem měl na fakturách za duben 37 000 korun. Mám nárok zažádat o druhou pětadvacítku? Mám strach z nějaké budoucí kontroly, aby náhodou finanční úřad neřekl, že jsem si vydělal na tu jednu fakturu 22 000 a že mi to muselo stačit, protože nám odpustili na půl roku sociální a zdravotní. Obstojím s argumentem, že mám oproti loňsku i tak propad za duben o 15000?
    0