22.04.2020 7 minut čtení

OSVČ, neplaťte dnes zbytečné poplatky! Víte vůbec, jaké úlevy od státu se na vás aktuálně vztahují?

Mimo přímou finanční podporu či bezúročné půjčky dnes pro podnikatele existuje i řada úlev, na nichž mohou rovněž citelným způsobem snížit své výdaje. Víte o všech a využíváte je naplno?

1) Zálohy na sociální a zdravotní pojištění

"Zrušil sis už zálohy na pojištění?"

"Jaké zálohy, proč?"

"Socku a zdravku teď platit nemusíš, tak tam zbytečně neposílej peníze!"

"Aha, díky!"

Takhle nějak vypadal rozhovor s mou účetní, která mi připomněla, že je sice fajn dívat se na všechny možnosti, jak mi stát může finančně pomoci, ale zároveň bych neměl zapomenout na všechny úlevy, které mi mohou zároveň ušetřit tisíce korun měsíčně, pokud je nebudu ignorovat.

V mém případě to dopadlo tak, že mi automaticky odešly zálohy za březen i duben. A jelikož platím v obou případech jen minimální zálohu (2352 Kč zdravotní a 2544 sociální pojištění), mohl jsem celou částku (4896 Kč) za oba měsíce ušetřit (celkem tedy 9792 Kč jen za dva měsíce, což by se rozhodně hodilo).

Samozřejmě mě zajímalo, jestli se k těm penězům můžu nějak zpětně dostat, nebo jestli náhodou někde nepropadnou, když jsem je poslal úplně zbytečně.

Sociální a zdravotní pojištění ale při přeplácení funguje tak trochu jako "sejf". Veškerý přeplatek si tam de facto "uložíte" a vše, co není využito, vám stát následně vrátí. Minimální zálohy na pojištění jsou všem OSVČ prominuty od března do srpna. Takže mám aktuálně 2 možnosti:

1. Pokud začnu platit zálohy opět normálně od srpna, v příštím roce mi v rámci vyúčtování dvoje zálohy (za březen a duben) budou vráceny.

2. Jelikož jsem si letos už dva měsíce v podstatě "předplatil", můžu klidně začít zálohy platit místo od srpna až od října a stále nebudu státu nic dlužen.

2) Daně za loňský a letošní rok + červnová záloha

Pokud jste z nějakého důvodu doposud nepodali své daňové přiznání za loňský rok, žádný trest vám stále nehrozí. Pro fyzické i právnické období byla totiž lhůta pro beztrestné podání přiznání prodloužená o tři měsíce.

Další úlevou, kterou asi budete řešit až za rok, je možnost vypořádat se s případnou letošní daňovou ztrátou za pomoci daňového základu z předchozích dvou let. Neboli podnikatelům bude umožněno odečíst si případnou letošní ztrátu od základu daně, který vykázali v letech 2018 a 2019.

Pokud se vás náhodou letos týkají čtvrtletní zálohy na daň z příjmu, nezapomeňte si tu červnovou z pohledávek vyškrtnout a zbytečně ji neposílejte! Je totiž plošně opět všem fyzickým i právnickým osobám odpuštěna.

3) DPHčko

Oblíbené téma všech, kdo loni měli obrat přesahující 1 milion korun a jsou tak letos povinně plátci daně z přidané hodnoty.

Takže, u kontrolních hlášení se nyní tak přísně nekontroluje termín podání, ale má to háček. Pokud jej podáte pozdě v období od 1. března do 31. července letošního roku bez výzvy správce, nemusíte platit oblíbenou pokutu 1000 Kč.

Co se týče jakýchkoliv jiných případů, kdy kontrolní hlášení (ale i daňové přiznání) dodáte pozdě, bude Finanční správa řešit odpouštění pokut a penále individuálně, ale JEN v případě, že o to požádáte.

Mohu-li poradit, vzhledem k tomu, že Finanční zpráva toho teď má na talíři poměrně hodně a ještě nějakou dobu bude mít, může se stát, že domoci se nějakého prominutí bude celkem oříšek. Anebo to budou promíjet tak nějak automaticky všem, na což ale není ideální spoléhat.

Nejlepší tak bude své kontrolní hlášení podávat aspoň relativně v termínu, tisícovku za jeho překročení platit sice nebudete, ale výzvu správce daně vidět určitě spíš nechcete.

4) Silnička

Pokud jste náhodou doposud nezaplatili zálohu na silniční daň splatnou 15. dubna, můžete být v klidu - nikdo po vás v létě nebude vymáhat ani tu splatnou 15. července. Oba tyto poplatky si můžete odložit až na podzim a zaplatit je společně s další zálohou v pořadí, jež je splatná 15. října.

Stejně jako u daně z příjmu ale už nedoporučuju laškovat s termínem 15. října. Stát totiž de fact neodpouští celý poplatek jako takový, ale jen úroky nabíhající za jeho nezaplacení (tzv. úrok z prodlení). Takže pokud byste náhodou nezaplatili ani na podzim, začnou se vám úroky počítat zpětně od původního termínu, což určitě nechcete!

5) EET

Patříte-li ke šťastlivcům, kteří používají EET, určitě moc dobře víte, že nyní kvůli stavu nouze nemusíte žádné tržby evidovat ani EET používat a nic vám za to ani zpětně nehrozí. Nezapomeňte však, že pozastavení elektronické evidence tržeb bude platné i po dobu dalších 3 měsíců po oficiálním ukončení stavu nouze. Aktuálně medii probíhá informace, že by stav nouze mohl trvat už jen do konce dubna. To by znamenalo, že povinnost používat EET by byla obnovena až od 1. srpna letošního roku.

6) Zrušení daně z nabytí nemovitostí

Patříte taky mezi davy lidí čekajících s podpisem kupní smlouvy? Tohle je jasný evergreen snahy vlády ulevit lidem od zbytečných poplatků. Paní ministryně jej slíbila jako způsob, kterým by bylo možné v současné krizi aspoň trochu rozhýbat realitní trh. Zároveň se ale uskutečnění tohoto slibu zaseklo, protože se nelíbí jednak Národní ekonomické radě vlády (NERV), tak koaličním partnerům ANO, kteří si stěžují, že tento návrh ještě v rámci koalice nebyl ani jednou nadhozen.

Jenže slib je slib, a tak místo možného rozhýbání trhu s realitami se vládě zatím podařil pravý opak - všichni s podpisem kupních smluv na nemovitosti čekají, až slíbené zrušení daně z nabytí nemovitostí začne platit, protože kupcům samozřejmě může s klidem ušetřit desítky až stovky tisíc korun, které se v nejbližší budoucnosti budou rozhodně hodit. 

Realitní trh tak regulérně zamrzl, což může velmi rychle přinést nemalé komplikace. Můžeme si na rovinu říct, že celá takhle daň je nesmysl. Ale na druhou stranu je tady ještě jedno mnohem větší riziko - čím déle budou smlouvy bez podpisu, tím pravděpodobnější je, že až koronavirus začne plošně tlačit ceny nemovitostí dolů, začnou kupující hromadně obvolávat prodejce s tím, že chtějí slevu, nebo celý obchod padá

Aktuálně platí aspoň to, že pokud daňové přiznání k dani z nabytí nemovité věci podáte pozdě nebo za něj pozdě uhradíte daň a měli byste tak učinit v období od 31. března do 31. července, nevztahují se na vás žádné pokuty a v případě daně ani úroky z prodlení či posečkání. Přiznání můžete bez obav ze sankcí podat nejpozději i 31. srpna.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#podnikani #osvc #koronavirus #nouzovystav #opatreni #ulevy #dane #pojisteni #zalohy #dph #eet #silnicnidan #danovepriznani #danznabytinemovitosti #reality

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Díky za přehledné shrnutí, pořád to s klienty řešíme. A jen doplním: zrušení daně z nabytí nemovitosti jde ruku v ruce se zrušením možnosti odpočtu hypoték z daňového základu. Tento návrh v tichosti zapadnul a paní ministryně ho podala jako výhodu pro občany, takže je třeba sledovat, jestli ho k něčemu taktně nepřilepí.
    +1