author
Jan Sedloň
@jansedlon
Dobrý den, najdu zde někoho, kdo není plátce DPH a fakturuje do států EU? slight_smile Slyšel jsem o nějaké identifikované osobě, ale vůbec nevím o co se jedná. Mám klienta z Dánska kterého budu fakturovat. Co vše to obnáší a na co si dát pozor? Děkuji
Hodnocení: +9
author
Jan Novák
@jan1337
Dobrý den, požádal jsem o pětadvacítku, která mi byla vyplacena. Pracuji jako programátor na volné noze a příjmy mám zhruba stejné. Problém ale je, že v danou chvíli jsem neznal svou budoucnost, přišel jsem o několik domluvených zakázek (webové aplikace s objednávkami, které nejsou nejlevnější) a musel jsem z důvodu stáří měnit svůj hlavní pracovní nástroj, bez kterého nemohu fungovat – počítač. Bonus mi byl vyplacen a já začal pracovat 12-16 hodin denně, abych se mohl postarat o rodinu (otec přišel o příjmy, ale v zaměstnání zůstal a teprve nyní se pomalu vrací do normálu). Jelikož jsem začal pracovat podstatně více, za svou práci jsem si přišel na slušné kontrakty a dokázal jsem navíc navýšit své příjmy. Aktuálně mám strach, aby si pro mě nepřišel finančák. Jakmile totiž dodám daňové přiznání, půjde vidět, že se mi nyní příjmy až trojnásobně zvýšily, ale nemám v důvěru v náš stát, že by měl pochopit, že jsem začal zkrátka makat o sto šest. Je tedy nějaká možnost, jak bych nyní mohl peníze vrátit? Investoval jsem je do nového počítače a následně je otočil, tudíž mi nyní nebude vadit, když 25 tisíc vrátím - nebude to příjemné, ale je lepší hrábnout do kapsy, než abych musel mít oplítačky s berňákem. Bez těch peněz bych ale nevydělal nic a musel sáhnout po půjčce, protože jsem před krizí zodpovědně nespořil a neměl jsem na výměnu stroje. Jak se mám nyní zachovat? Koho pro vrácení bonusu kontaktovat a jak to celé řešit? Předem děkuji za jakoukoliv radu.
Hodnocení: +5
author
Dobrý den, taky stálé váhám zda podat žádost o pětadvacítku či nikoliv, prosím vás tedy o radu. Pracuji jako programátor jako OSVČ, mám kancelář, kde platím nájem mimo domov. Zvažuji podání žádosti o kompenzační bonus z následujících důvodů:

1.) Klesla poptávka po mých službách, pár projektů se pozastavilo, očekávaný pokles příjmů v prvním pololetí 2020 oproti prvnímu pololetí 2019 bude cca 20-30%, jinak než pohledem na účet či na fakturaci to ovšem nemám jak dokázat (v emailech o tom nemám ani zmínku - zrušení projektů, omezení poptávek, atd.).

2.) S přítelkyní máme 2 děti, syn má 1 a půl roku, dcera má 7 roků a je prvňák. S partnerkou žijeme ve společné domácnosti, ale nejsme svoji. Partnerka je na mateřské. Dceři uzavřeli školu v průběhu března a bylo nutné ji učit doma. Skloubit výuku dcery s neposedným batoletem nešlo jinak, než že jsem omezil svoji činnost a pomáhal jsem partnerce s učením dcery, které mnohdy zabralo na celé dopoledne. Od pondělí 25. května je škola opět otevřena.

Mám nějaký nárok na kompenzační bonus za březen-duben nebo i květen? Na ošetřovné nárok zřejmě nemám kvůli tomu, že žiji ve společné domácnosti s partnerkou, která pobírá rodičovský příspěvek. Ale jak je toto ošetřeno u kompenzačního bonusu? Případně, být na mém míste, zažádalli byste? Děkuji.
Hodnocení: +6
author
Jan Sedloň
@jansedlon
Přeji hezký večer slight_smile Jsem student a v prosinci jsem si založil živnost. Mohl by mi prosím někdo poradit v tom, co všechno, jak a v jakém pořadí se musí vyřídit, když musím podat všechny přiznání? sweat_smile Připadám si popravdě jak ryba na suchu a čas se krátí. Známá už mi vyplnila (snad) všechny přiznání, ale kam vlastně všude musím zajít a kam prvně? slight_smile Děkuji moc za pomoc!
Hodnocení: +4
author
Dobrý den. Stále váhám, zda požádat o kompenzační bonus pro OSVČ, tak snad mi někdo poradí. slight_smile Jsem novinář a už několik let spolupracuji s jedním regionálním týdeníkem. Pracuji tam jednak na DPP (pobírám 10 tisíc měsíčně za běžnou redakční činnost) plus nárazově vyfakturovávám peníze za vytváření fotbalových tabulek a navíc se starám o jednu tipovací soutěž, se kterou je fakt hodně práce. A protože letos kvůli koronaviru nezačaly fotbalové soutěže, tak jsem přišel zhruba o 60 tisíc (právě tabulky a tipovací soutěž, plus ubyla i spousta jiných sportovních článků). Jinak 10 tisíc korun měsíčně za běžnou redakční práci i nadále pobírám. Kvůli tomuto výpadku bych neměl obavy požádat, ale od začátku letošního roku jsem si k této práci přidal ještě finanční poradenství, takže mé příjmy budou diametrálně vyšší než loni a mám strach z toho, že si mě bude finančák prověřovat. Můžu ale upřímně říct, že mě nouzový stav zasáhl i ve finančním poradenství. Kvůli karanténě jsem měl zakázáno navštěvovat klienty, navíc jsem se doma staral o čtyřletého syna, který nemohl chodit do školky (pobíral jsem ošetřovné). Během nouzového stavu jsem sice pár smluv uzavřel, ale všechno to byli už moji dřívější klienti, kteří za mnou dojeli domů anebo jsem smlouvy uzavřel online). Žádného nového klienta jsem nezískal, navíc i teď se lidé bojí scházet, takže bych řekl, že mě koronavirus omezil i v mé druhé podnikatelské činnosti. PROSÍM O RADU, PROTOŽE ČAS PODÁNÍ ŽÁDOSTI SE KRÁTÍ. DÍKY
Hodnocení: +4
author
Jana
@Janama
Dobrý den,ráda bych poprosila o radu. V září jsem pozastavila živnosti a šla do zaměstnání. Jenže, zaměstnavatel mi ukončil pracovní poměr k 11.3., tzn den před vyhlášením nouzového stavu. Mám nárok na kompenzační bonus, když jsem pozastavila živnost po termínu 31.8.2019? Velmi děkuji za pomoc.
Hodnocení: +5
author
Tomáš Durčák
@tomasdurcak
Pokračujeme:
Hodnocení: +9
author
Daniel
@Daniel11
Dobrý den, zažádal jsem si o kompenzační bonus 25000kc. Nyní ale nevím jestli to bylo oprávněné. Minulý rok jsem pracoval jako zaměstnanec s příjmem 26000 v první polovině roku a v druhé 19000. Tenhle rok v únoru jsem začal podnikat, mám to jako hlavní činnost se zaměřením v oboru služeb v lesnictví. Měl jsem ústně domluvenou práci kterou jsem začal vykonávat jenže na začátku března kdy vznikl nouzový stav mi firma práci snížila ( měl jsem zadanou těžbu dřeva). Kvůli nouzovému stavu a uzavření hranic nebyl odbyt tudíž po těžbě dřeva přestala být poptávka, tedy aspoň ne v takovém objemu jako před koronavirovou krizí. Práci jsem sice nějakou měl ale ne tolik kolik bylo domluveno a kvůli tomu mi příjmy klesly konkrétně v březnu mi za únor přišlo 15000, ale za březen to bylo už jen 11000. Musel jsem dělat něco jiného ve stejném oboru kde si rozhodně ale nevydělám tolik jako při těžbě. Otázka tedy zní zda na to nárok byl nebo ne a jestli mám nárok i na ten další kompenzační bonus protože příjmy klesají více a více a sice jedu na paušál ale výdaje jsou větší než těch 60% protože musím dojíždět dále a podobně jenomže mi pak nezbývá na živobytí jako placení nájmu, splátky a podobně. Vzhledem k posledním událostem si nejsem tedy jistý jestli nárok mám nebo ne protože nevím jak to tedy pak dokážu když nemám ani e-mailovou komunikaci o snížení poptávky a podobně a jestli bude stačit výpis z účtu o poklesech příjmu které byli jako na houpačce ale rozhodně nepřesáhli 15000 s tím že je ale možné že si v druhé polovině roku vydělám více nez celý minulý rok. Jak tedy budou porovnávat příjmy v minulém roce když jsem byl jako zaměstnanec?
Hodnocení: +8
author
Tomáš Durčák
@tomasdurcak
Pokud vám náhodou unikla, tady je další várka vašich dotazů na čerpání kompenzačních bonusů, které jsme konzultovali s odborníky na právo. #petadvacitka
Hodnocení: +8