7 minut čtení

Pivovarům hrozí, že 300 milionů půllitrů poputuje do kanálu a čtvrtina minipivovarů čelí krachu

Z epidemiologického hlediska začíná situace v Česku vykazovat mírný optimismus. Nastává čas sčítání škod. Se zavřenými restauracemi a hospodami je už teď jasné, že jeden sektor výroby bude počítat ztráty v miliardách. Jak se k tomu staví stát?

Když kdekoli ve světě ohlásíte, že jste z České republiky, většina lidí si okamžitě vybaví fotbal, hokej a nebo a to nejčastěji... pivo. Tenhle tekutý chléb, zlatý mok, pýcha českého národa je naší největší vášní. Tak jako Italové nedají dopustit na své víno, my si chráníme naše národní zlatavé bohatství.

Není proto překvapením, že ze všech dopadů pandemie koronaviru a s ní spojených vládních opatření, všeobecný rozruch zdvihla hlavně zpráva, že české minipivovary krachují. Spolu s velkými výrobci piva trpí zásadním problémem – nemohou prodávat zásoby piva. 

Podobně jako ropný průmysl bojuje s nadprodukcí a hledá prostory k uskladnění milionů barelů nové ropy, pivovary, kterým ze dne na den doslova zmizela veškerá poptávka, nemají odbyt pro svůj produkt. Mezi černým a chmelovým zlatem je ale jeden podstatný rozdíl – ropa nemá datum spotřeby, pivo bohužel ano.

A tenhle detail teď způsobí ztrátu milionů litrů piva, které skončí v kanálu... obrazně řečeno, protože do kanálu ve skutečnosti přijít nesmí, takže co s nimi? 

Čím menší pivovar, tím větší utrpení

Velcí, často nadnárodní producenti piva utrpěli vlivem pandemie zásadní ránu, oproti menším pivovarům ale mohou stále prodávat alespoň pivo balené – lahve, plechovky nebo i pivo v plastu našlo své konzumenty i v době plošné karantény a sociální izolace.

Menší pivovary soustředí výrobu na čep, hlavním zdrojem obživy jim jsou restaurační zařízení a sudová potažmo tanková výroba. Což je zásadní problém, protože zatímco lahvové pivo při správném skladování vydrží pár měsíců, sudové pivo nebo pivo z tanku je určené k okamžité spotřebě a podniky již pár týdnů nečepují. 

Právě proto podle prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů (ČMSM) hrozí, že zhruba čtvrtina z 500 minipivovarů u nás krizi neustojí. Pokud se jim nedostane zásadní finanční podpory, budou muset zavřít. 

Nejde přitom jen o odstávku restaurací a pivnicí, pro mnohé minipivovary je likvidační předně nejistota ohledně konání hromadných akcí – festivalů, pivních slavností a sportovních akcí. 

Viktor Kučera, provozní minipivovaru Troll nedalo Ostravy, v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz vysvětluje: 

"Mysleli jsme si, že přes léto budeme mít značnou část příjmů z různých festivalů a dalších větších událostí. Zkrátka ale nevěřím, že takovéhle akce vláda už v létě povolí."

Ministerstvo zdravotnictví nepředpokládá, že by letos epidemiologové hromadné akce povolili, sama vláda se nechala slyšet, že ty budou opět povoleny až jako jeden z posledních segmentů trhu. Kdy konkrétně, nikdo netuší, letošní festivalová sezóna ale s největší pravděpodobností vůbec neproběhne.

Pivní solidarita

Málokterý milovník piva se smíří se představou, že jeho oblíbený pivovar zkrachuje, to podnítilo vznik několik iniciativ, jejichž cílem je záchrana ohrožených podniků. Projekty finančně podporují strádající sektor a pomáhají mu přežit do doby, než budou moci opět rozjet výrobu

  • Zachraň hospodu! (zachranhospodu.cz) – Projekt, který vznikl pod záštitou Českého svazu pivovarů a sladoven s přispěním dalších partnerů. Propojuje hospody a restaurace s jejich zákazníky a umožňuje lidem přispět zasaženým provozům koupí voucheru na budoucí konzumaci.
  • Zachraň pivo (zachranpivo.cz) – Projekt s konkrétnější podobou propojuje již 326 zapojených minipivovarů se zákazníky a snaží se zachránit 6 milionů vyrobených piv před vylitím.

Daň z (ne)spotřeby?

Podle odhadu Českého svazu pivovarů a sladoven je momentálně v sázce celá čtvrtletní produkce piva v objemu 1.5 milionů hektolitrů. Aby toho nebylo málo, pivovarům donedávna hrozilo, že z neprodané produkce odvedou státu přes 100 milionů korun na spotřební dani.

Závazek vůči státu ve formě spotřební daně vzniká pivovaru ve chvíli, kdy skončí výroba a sládek označí produkt za pivo. Pokud pivo z nějakého důvodu nejde do prodeje a musí se vylít, nebo pokud se vrátí z hospod provozovaných přímo pivovarem, výrobce za musí z veškeré produkce zaplatit spotřební daň. 

Ministerstvo financí a poslanci letos po mnoha apelech svazu vyhověli a připravili novelu zákona, která výrobcům umožní uplatnit vratku daně z důvodu krizového stavu. Zákon musí nyní ještě projít Senátem. 

Restaurační zařízení si na svou šanci počkají ještě 14 dní. 

Co s ním?

Dostat pivo k zákazníkům byť za minimální ceny je v mnoha případech logisticky neřešitelné a nereálné. Některé minipivovary otevřely „výdejovou rampu,“ kde si zákazníci mohou přijít pivo stočit do soudků nebo PET lahví, oproti tomu velké pivovary se připravují na likvidaci tisíců hektolitrů piva.

pražský Staropramen začne s likvidací zásob za 14 dní. V rozhovoru pro Seznam Zprávy vysvětluje šéf smíchovského pivovaru Zdenek Havlena, že pivo nelze prostě „vylít do kanálu.“ 

„Všechno teď budeme stahovat zpět a likvidovat, pivo se musí likvidovat ekologicky a za přítomnosti celní správy. Prošlé pivo se vylije do vnitřní kanalizační sítě, odkud poputuje do neutralizačních nádrží, kde bude dále upravováno včetně například Ph. Teprve pak může odtéct do městské kanalizace.“

Podle nového harmonogramu se budou moci restaurace a hospody otevřít již 11. května. Mnoho pivovarů proto připravuje plán, podle kterého budou muset prošlé pivo v provozech vyměnit za nové. V případě Staropramenu proběhne akce zcela zdarma. 

„Budou to jednotky milionů korun. Dobrou zprávou je, že Sněmovna schválila novelu zákona, která nám umožní neplatit spotřební daň. Ty náklady by jinak byly dvojnásobné,“ říká Havlena. 

Kde je pomoc státu? 

Český svaz pivovarů a sladoven podporuje mimořádná opatření vlády, jejichž cílem je minimalizace šíření nemoci COVID-19. Současně ale apeluje na vládu, aby bez prodlení začala řešit kritickou situaci hospod, restaurací i pivovarů, z nichž řada nyní bojuje o přežití. 

Kromě programů Antivirus, COVID I a COVID II a odpuštění spotřební daně svaz dále navrhuje, aby vláda přistoupila k nezbytným krokům:

  • Přímá náhrada škod
  • Přímá finanční pomoc restauracím, hospodám i minipivovarům
  • Dotace na podporu opětovného rozjezdu podniků
  • Apel na obce i soukromé pronajímatele, aby umožnili odložit (případně částečně odpustit) nájemné provozovnám

Mimořádnou situací a vládními restrikcemi utrpělo mnoho výrobních segmentů i sektorů služeb. Málokterý ale utrpěl takový zásah, jako výrobci čepovaného piva, kterým ze dne na den padla poptávka téměř na nulu a nyní jsou ještě nuceni na vlastní náklady likvidovat čtvrtletní zásoby výroby. 

Podle průzkumů na následky pandemie v Česku doplatilo již 24 % OSVČ, kteří museli ukončit svou živnost. Pokud stejnou ztrátu utrpí i segment piva, naše národní pýcha je rázem v ohrožení. 

A snadno se může stát, že si v létě za oblíbenou čepovanou Plzeň citelně připlatíme. To abychom snad ekonomicky přesedlali na vodu... nebo hůř, Starobrno. 

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#pivo #ekonomika #pandemie #COVID19 #koronavirus #epidemie #nouzovystav #krize #vlada #spotrebnidan #podnikani #pivovar #minipivovar #zachranpivo #zachranhospodu

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.