Koronavirus uzavřel hranice a tím značně ovlivnil pašování drog či dodávání jednotlivých chemických látek, které jsou na jejich výrobu potřeba. Navíc jsou zavřené i bary, noční kluby a další místa, kde obvykle dealeři působí.
Podle americké protidrogové agentury (DEA) si obchodníci s drogami hromadí narkotika, protože je obtížnější je prodat. Když je nadbytek skladových zásob, bylo by logické zlevňování, ale o obrovské poptávce svědčí naopak to, že dochází ke zdražování. Z toho je vidět, že mají drogoví dealeři problém s logistikou. Podle DEA jsou ceny kokainu v některých městech vyšší až o 20 procent.
DEA pro New York Post dále dodává, že drogové kartely tak často přechází od drog, které vyžadují vegetační období (heroin a marihuana) k syntetickým opioidům, které mohou vařit po celý rok.
V důsledku pandemie si kartely podle DEA také uvědomily svou závislost na čínských dodavatelích. To se nyní snaží vyřešit například změnou svého zaměření. Ředitel DEA Uttam Dhillon celou situaci okolo pandemie chce naopak využít jako poučení a pokusit se zamezit v dodávkách potřebných chemikálií pro kartely, které drogy vaří.
Situace v České republice
O situaci v Česku mluvil Jakub Frydrych, ředitel policejní Národní protidrogové centrály, v rozhovoru pro Seznam Zprávy. V úvodu uvedl, že v České republice nemůžeme mluvit o tom, že by se koronavirová opatření nějak masivně odrazila na ilegálních drogových trzích, ale přesto lze hovořit o signálech, které například naznačují, že došlo ke ztížení výroby pervitinu, zvýšení jeho cen a k výskytu jeho horší kvality.
Dopad na pervitin Frydrych vysvětluje tím, že omezený provoz na hranicích s Polskem má na svědomí nedostatek látek s obsahem pseudoefedrinu, ze kterých se pervitin nejčastěji vyrábí. Do České republiky se totiž nejvíce dováží právě z Polska.
Národní protidrogová centrála má signály, ze kterých vyvozuje, že je v tuzemsku významný nedostatek heroinu. Platí to prý především o Praze, kde je nejvíce uživatelů, a pak také o Jihomoravském a Ústeckém kraji. Frydrych podtrhuje vyjádření americké protidrogové agentury, když říká, že se při nedostatku heroinu obvykle přechází na opioidy z farmaceutické distribuce, které jsou ale bohužel někdy velmi rizikové.
Konkrétní čísla Frydrych nezmiňoval, ale například uvedl, že střední odhad počtu problémových uživatelů opiátů je u nás zhruba 12 tisíc osob. Dovoz je prý primárně zajištěn balkánskými kriminálními skupinami. Před koncovou distribucí se ale heroin ředí a to má za následek velmi špatnou kvalitu.
Přečtěte si také: 12 akciových titulů, kterým koronavirus svědčí a utěšeně rostou - a pravděpodobně porostou i po pandemii
Drogy poštou? Není problém
Na současná opatření, která kvůli koronaviru panují tak doplácejí lidé s těžkým návykem. Obchody, kde tito lidé mohli jednoduše krást, jsou zavřené, nouzový stav zvýšil sankce a ubylo příležitostí pro distribuci. To vše nahrává různým zásilkovým přepravám, které jsou kvůli tomu hojně využívané.
Frydrych potvrzuje, že dealeři běžně využívají Českou poštu, Zásilkovnu a jiné spediční společnosti. Samozřejmě pod zástěrkou jiného zboží. Zmiňuje, že sice jde o malá množství, ale velkou frekvenci, takže není radno tyto distribuční kanály podceňovat.
Je pochopitelné, že pašeráci vždy hledají nějakou skulinku, takže nedávno například v Británii odhalili velkou zásilku kokainu ukrytou v ochranných prostředcích. Typicky využívají rychloobrátkové zboží, mražené ryby a tropické ovoce, ale mezinárodní dodávky lékařských pomůcek tomu také nahrávají. Jedinou překážkou v pašování drog pak jsou kontrolní opatření na hranicích, na které si mnoho lidí ztěžuje, protože na první pohled jen brzdí dodávku ochranných pomůcek.
Bez ohledu na vliv krize také stoupá podíl obchodů uskutečněných prostřednictvím darknetu. Za zmínku též stojí vliv současných opatření na trh s marihuanou. Podle Frydrycha nejsou k dispozici konkrétní čísla, ale vzhledem k tomu, že jsme považování na významného vývozce do okolních zemí, je pravděpodobné, že produkce, která by se za normálních okolností vyvezla, tu zůstala. V tomto případě jde ale jen o spekulace.
Přečtěte si také: Využije Česko krize a prorazí v EU? Náš špičkový nanoprůmysl k tomu má dobře nakročeno
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#aktuality #koronavirus #covid19 #drogy #hranice #karantena #pasovani #vyroba #vliv #dopad