Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 21 452.

Zaregistrovat se

18.04.2020 6 minut čtení

12 akciových titulů, kterým koronavirus svědčí a utěšeně rostou - a pravděpodobně porostou i po pandemii

I když v posledním měsíci dokázal index S&P 500 vyrůst o téměř 25 %, seznam akciových titulů, které jsou letos v plusu, zůstává stále relativně chudý. A u mnoha navíc není jasné, zda jim optimismus do konce roku vydrží.

Pandemie koronaviru a její ekonomické dopady výrazně zacloumaly s plány, strategiemi a přesvědčením celé řady investorů, kteří chtě nechtě museli či musí přehodnotit své aktuální portfolio i původně očekávané zisky jednotlivých společností. Existuje totiž velká šance, že řada byznysových segmentů, které letos očekávaly stejně úspěšný rok jako loni, se bude muset výrazně uskromnit a utáhnout si opasky.

I přes všeobecný pokles, který pravděpodobně bude dříve či později pokračovat ještě hlouběji (to až opadnou pandemická opatření a ekonomická spoušť se ukáže v celé své kráse) na nová dna, lze najít akciové tituly, které letos zatím můžeme považovat za opravdové vítěze

Jde zpravidla o společnosti, které mají jen velmi malé nebo téměř žádné dluhy, zajímavý dlouhodobý potenciál růstu a jejich tržní valuace vám zároveň nepřijde nekřesťansky vysoká. A pokud tady s námi pandemie ještě nějaký ten pátek bude a akciový trh začnou víc a víc ovládat medvědi, existuje slušná šance, že budou i nadále zbytek trhu porážet jako doposud.

Prvním předpokladem, který byste u každé společnosti, do níž se nyní chystáte investovat, měli zvážit, je její schopnost přežít i případné prodloužení karanténních opatření. Nutnost zavedení sociálního odstupu v podstatě ze dne na den nejen u nás dala rozjeté ekonomice stopku v podobě betonové zdi. Přísná opatření zároveň poslala do velkých problémů všechny společnosti, které za sebou aktuálně táhnou větší dluhy.

Banky i nadále očekávají splátky i dodržení smluvených úroků a popravdě řečeno je ve skutečnosti nezajímá, že má daná společnost nyní kvůli koronaviru výrazně nižší příjmy. Vysoce zadluženým společnostem tak nyní rapidně klesá flexibilita v podobě možnosti půjčit si na pokrytí esenciálního provozu další peníze. Pokud dnes nějaká veřejně obchodovaná služba dluží víc, než kolik je její faktická hodnota, stává se automaticky pro investory příliš rizikovou.

A zároveň dnes investoři určitě nemají zájem platit za akcie příliš velkou částku. Poměr současné ceny akcie s jejími očekávanými zisky za následujících 12 měsíců (tzv. Forward Price to Earnings [P/E] Ratio) by proto zároveň u dané akcie neměl přesáhnout 25násobek. Tím pádem nám ze seznamu potenciálních zajímavých nákupů odpadá Amazon či Microsoft.

I tak ale na seznamu akciových vítězů sestaveném na základě těchto kritérií zůstává rovných tucet titulů, které mají potenciál stát se v období pandemie skutečnými vítězi:

Název společnostiMeziroční pohybForward P/EVývoj EPS* (do 2025)LT Debt/Equity**
Akamai Technologies+10,4 %18,0x10,1 %0,5
Arista Networks+3,2 %21,3x4,9 %0,0
Cabot Oil & Gas+8,4 %15,2x26,2 %0,5
Citrix Systems+25,7 %22,5x6,4 %0,9
Dollar General+8,5 %20,5x10,6 %0,4
Gilead Sciences+13,1 %11,5x0,3 %1
Nasdaq+0,7 %18,6x7,8 %0,5
Newmont+31,9 %21,9x20,2 %0,3
Old Dominion Freight Line+6,8 %22,2x8,6 %0,0
Steris+0,2 %24,7x10,0 %0,3
Vertex Pharmaceuticals+12,6 %24,2x27,6 %0,1
Walmart+2,5 %22,4x5,7 %0,6

*EPS - Earnings per share, v tomto kontextu očekávaný zisk na akcii v následujících pěti letech

**LT Debt/Equity - Long Term Debt/Equity Ratio, poměr dlouhodobých dluhů společnosti vůči její celkové hodnotě

Řada analytiků v současnosti na piedestal vyzdvihuje Amazon, jehož akcie jsou na historických maximech. Jako mnohem zajímavější nákupní příležitost se ale jeví Walmart, který se rovněž díky své masivní síti maloobchodů a kvalitní zásobovací infrastruktuře v období pandemie stal klíčovým hráčem na trhu, který nejen Američanům nabízí zboží každodenní potřeby. Podobně jako Amazon i Walmart na karanténě masivně vydělává a ve velkém přijímá nové zaměstnance, konkrétně 150,000 osob.

A hlavně - i dlouho poté, co už bude koronavirus pryč, Walmart stále zůstane kvalitní společnosti s nemalým a dobře chráněným tržním podílem, který společnosti poskytne příležitosti expandovat i do přidružených byznysových segmentů. Analytici aktuálně očekávají, že v následujících pěti letech porostou zisky na akcii Walmartu v průměru o 5,7 % ročně.

Dalším segmentem, který aktuálně zažívá obrovský boom, jehož konec je v nedohlednu - a popravdě řečeno po této zkušenosti s pandemií dost možná nedorazí už nikdy - jsou provozovatelé a poskytovatelé síťových služeb, jež nás propojují s moderními technologiemi. Masivní přesun pracovní síly i zábavního průmyslu na obrazovky v našich domovech přináší obrovský potenciál na bedra společností, jako jsou Akami Technologies, Arista Networks či Citrix Systems, které zatím letos zažívají vyšší než očekávaný růst.

Popravdě řečeno se aktuálně neděje nic jiného, než akcelerace již existujících trendů. Všechny tři společnosti by v první polovině 20. let 21. století měly i nadále utěšeně růst, stejně jako jejich příjmy.

Zajímavou volbou společnosti, které by koronavirem způsobená recese mohla pomoci, je Dollar General, známá síť obchodů Dollar Store s levným zbožím. Ty zpravidla během ekonomických propadů zažívají růst tržeb, protože se stávají oblíbeným cílem konzumentů snažících se snížit své výdaje a méně utrácet.

Zapomínat bychom neměli ani na farmaceutický průmysl mimo závod o vakcínu proti nemoci COVID-19. Společnost Vertex Pharmaceuticals vlastní cenný patent na lék proti cystické fibróze (ano, koronavirus skutečně nezpůsobil to, že z planety zázračně zmizely ostatní nebezpečné choroby, jen jsme si jich dočasně přestali všímat). Vertex má navíc na obzoru několik dalších potenciálně lukrativních léků.

Za zmínku stojí i biotechnologická společnost Gilead Sciences, která aktuálně na lidech s nemocí COVID-19 (mimo jiné i jednom českém pacientovi) testuje své antivirotikum remdesivir. Potenciál tohoto titulu však tkví zejména s dalšími léky, které společnost vlastní, stejně jako s těmi, jež jsou aktuálně mimo remdesivir ve vývoji.

Do výběru se díky příznivým číslům dostaly ještě těžební společnost Cabo Oil&Gas, technologický index Nasdaq a producent zlata Newmont, přepravní společnost Old Dominion Freight Line a výrobce zdravotnického a chirurgického vybavení Steris.

#investovani #akcie #pandemie #koronavirus #trendy #digitalizace #maloobchod #ropa #farmacie #biotechnologie

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
5 minut
7 minut
4 minuty
5 minut
2 minuty
5 minut
7 minut
4 minuty
2 minuty
4 minuty
7 minut