Jestliže je vám nanotechnologie blízká, můžete tento úvodní odstavec přeskočit. Pro ostatní tu je několik základních informací. Nanotechnologie je vědní obor, který se zabývá využíváním a vytvářením technologií, jež jsou skutečně nano. To znamená 10 na mínus devátou metru, neboli miliardtiny metru, nebo také asi tisícina tloušťky lidského vlasu. Vědci s hmotou pracují v atomárním a molekulárním měřítku, čímž se jim otevírá mnoho nových možností.
Využití nanotechnologií je velmi široké. Už v dnešní době je využívána v oblastech běžného života. Například jde o elektroniku, zdravotnictví, strojírenství, chemický průmysl a mnoho dalších oblastí.
Jak je z informace uvedené výše patrné, nanotechnologie nalézají uplatnění i ve zdravotnictví. Také ale v chemickém i textilním průmyslu. Když tyto oblasti spojíme dohromady, máme zde výrobu respirátorů, respektive jejich filtrů, které se z nanomateriálů vyrábějí.
K lídrům v nanoprůmyslu v Evropě patří Finsko, ale také Česká republika. A současná situace ještě více nahrává rozvoji nanoprůmyslu. Jen během posledních dvou měsíců si tuzemské podniky dokázaly vybudovat takové výrobní kapacity, že bude možné stát zbavit závislosti na dovozu z Číny.
Obezřetného čtenáře jistě hned napadne, že jedna věc je výrobní kapacita, která umožní zbavit se závislosti na dovozu, ale druhá věc je, zda si někdo u moci nebude dále prosazovat drahé nákupy ze zahraničí, aby mohl shrábnout provizi.
I to by ale mělo být zajištěno, protože pro Hospodářské noviny se vyjádřil Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy, který řekl: „Stát nyní těmto českým firmám kromě garantovaných nákupů nejvíce pomůže tím, pokud jejich výrobní kapacity nabídne v celé EU, která si začne vytvářet strategické zásoby. Udělejme z českých nanotechnologií v krizi výhodu.“
Je logické, že poptávka po těchto produktech je obrovská. Stát je potřebuje pro zdravotníky, policisty, hasiče nebo úředníky. Podobně důležité jsou ale i v průmyslu, protože není možné zastavit veškerou výrobu. Zaměstnanci se ale musí chránit, takže potřebují ochranné pomůcky.
Po vypuknutí epidemie začal stát nakupovat v Číně. S kapacitami, které nyní v tuzemsku jsou, by to už nemělo být potřeba. Předseda české Nanoacosiace, Jiří Kús říká, že od května je možné v České republice vyrábět až 3 miliony respirátorů nejvyšší třídy (FFP3) měsíčně.
Ředitel roudnické společnosti Pardam Jan Buk pro Hospodářské noviny řekl: „Investovali jsme do nové linky a rozšíření výroby. Do konce dubna tak budeme vyrábět 100 tisíc respirátorů, od května pak až půl milionu kusů měsíčně.“ Případná garance určitého odběru zboží, o které mluvil Špicar, by podle Buka byla vítaná, protože by usnadnila další investice a možnost navyšování výroby.
Zájem ale není jen o respirátory FFP3, nýbrž i o respirátory třídy FFP2. Za několik měsíců by tak teoreticky mohl stát nový závod na jejich výrobu v Hlubočkách u Olomouce. Výstavbu zvažuje americký koncern Honeywell a podle vyjádření ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka by se Česká republika měla zavázat k odběru části výrobní kapacity. Americký koncern Honeywell už nyní na Olomoucku opravuje a vyrábí letecké motory. Další výrobny má i v Praze, Brně a Ostravě. Obrat jen v České republice dosahuje několika miliard korun.
Teoretický garantovaný odběr od Honeywellu ale pochopitelně vyvolává obavy českých firem, protože mají řádově nižší obraty. „Český stát by se měl přestat chovat jako zákazník v supermarketu a měl by se začít chovat jako strategický investor do prosperity vlastní země,“ řekl Kús, nicméně více než Honeywell mu vadí nedostatek vize státu.
Už nyní lze Českou republiku označit za nanotechnologickou velmoc a to chce Ministerstvo průmysl podporovat. Náměstkyně Martina Tauberová uvedla, že resort vytvořil dva dotační programy, ve kterých je 500 milionů korun. Také jsou prý ochotní pomoci výrobcům s uplatněním jejich produktů na trh v rámci EU a dalších zemích.
Suma sumárum z nedostatku ochranných pomůcek by brzy mohlo být jejich vyvážení do dalších zemí, a to by mělo upevnit pozici České republiky na evropské špici nanoprůmyslu. Teoreticky může jít i o zajímavou příležitost pro investory, protože jak bylo nastíněno v úvodu, nanotechnologie před sebou s největší pravděpodobností má zářnou budoucnost.
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#aktuality #nanoprumysl #nanotechnologie #ceskarepublika #EU #krize #recese #uspech #vzestup