Česko se začíná pomalu probouzet po měsíci plošné karantény a striktních vládních omezení. Některé kroky vlády jsou poměrně logické (například postupné a opatrné otevírání škol s důrazem na maturitní ročníky a závěrečné ročníky vysokých škol.)
Jiná rozhodnutí se stala předmětem horlivých diskuzí a u veřejnosti nebyla shledána s pochopením (například otevření hobby marketů před obchody do 200 metrů čtverečních.)
Ať už je náš názor na vládní administrativu jakýkoli, zásadním a pádným argumentem je fakt, že zatím neexistuje prokázaný a funkční vzorec, jak zajistit co největší ochranu populace a najít citlivou hranici mezi ekonomickými dopady a bezpečnostní hrozbou.
Jediné, co lze bezpečně říci, je to, že s včasným zásahem do chodu společnosti jsme prokázali daleko lepší výsledky růstu nových případů COVID-19 než jiné země, které k podobným nařízením sáhly až příliš pozdě.
V současnosti je jediným státem, který od karanténního stavu ustoupil a snaží se roztočit zatuhlá kolesa ekonomického motoru, Čína, na jejíž data a vyhodnocení situace, se empiricky nelze příliš spolehnout.
Přesto se můžeme podívat, jaké následky s sebou nese příliš unáhlené uvolnění vládních restrikcí v době pandemie, odpověď nenajdeme kolem sebe, ale nahlédnutím zpátky v čase – konkrétně o sto let zpátky v čase, do doby smrtící pandemie španělské chřipky.
Pittsburgh 1918
Nenápadné město uprostřed americké Pensylvánie, bylo jedním z prvních, které se na základě utichající hrozby epidemie z ekonomických důvodů rozhodlo obnovit provoz. Okamžitě poté zaznamenalo extrémní nárůst nových případů nákazy a překvapivě v porovnání s jinými státy na situaci doplatilo i ekonomicky.
Impulsem k rozvolnění opatření byl zájem místních podnikatelů a firem a politický tlak na státní autority, město proto situaci vyhodnotilo za bezpečnou dávno před národní hygienickou stanicí. V návaznosti na to se stalo nejpostiženějším městem spojených států s 807 mrtvými na 100 000 obyvatel.
Nutno podotknout, že předčasné uvolnění karantény nebylo jediným důvodem, proč si město vedlo tak špatně. Pittsburgh byl v té době znám pro vysokou míru znečištění ovzduší vyvolanou uhelným průmyslem.
Tento historický fenomén se opakuje i v současnosti – oblasti s vyšší úrovní znečištění ovzduší vykazují horší průběh nemoci COVID-19 – což není nijak překvapivé, s ohledem na to, že největším problémem koronaviru je následný respirační syndrom.
Město mělo zároveň žalostné hygienické podmínky včetně zchátralých domů a špatného kanalizačního systému. Na druhou stranu, počátek 20. století se nenabízelo moc příkladů vysoké životní úrovně ani ve zbytku Ameriky (nebo Evropy.)
Když na podzim roku 1918 pandemie chřipky ochromila Spojené státy, Pittsburgh zprvu bezpečnostní riziko zcela ignoroval. Na konci září dokonce uspořádal slavnost čítající zhruba 40 000 lidí. Město situaci okomentovalo slovy: „Náš názor na to, co lze vnímat jako epidemii, se liší.“
Rada města nakonec přistoupila k určitým opatřením, většinu z nich ovšem zavedla příliš pozdě nebo nedůsledně a zhruba po měsíci ustoupila tlaku veřejnosti a opatření opětovně zrušila, hrozba epidemie byla oficiálně zažehnána.
Výsledkem bylo prodloužení epidemie a extrémně vysoké procento úmrtí i závažných případů nemoci ve srovnání se zbytkem Ameriky. Znepokojivá byla hlavně délka epidemického stavu. Pittsburgh oficiálně vykazoval stabilní nárůst nově nakažených až do dubna dalšího roku.
Wu-chan 2020
Čína přistoupila ke striktním opatřením a plošné karanténě až v době, kdy se první případy nemoci začaly projevovat za hranicemi země a spojitost s 11 milionovým čínským městem byla příliš zjevná na to, aby komunistická strana mohla nadále tvrdit, že má situaci pod kontrolou.
Jenže Čína začala překvapivě brzy tvrdit, že epidemii ze svého území vymýtila a nové případy nákazy pochází z vnějšku. Mezitím údajně v nemocnicích umírají tisíce lidí na následky „akutního zápalu plic.“
V době, kdy Itálie bojovala s extrémním denním nárůstem nově nakažených i zemřelých následkem COVID-19, měl svět jasno. Datům z asijského ekonomického velikána zatíženého diktátorským režimem nelze důvěřovat. A nelze tedy důvěřovat ani obchodním stykům s Čínou.
Minulý týden provedla Čína „revizi nakažených“ a počet úmrtí v samotném Wu-chanu vystoupal z dosavadních 2 500 o 1290 obětí. To je poměrně zásadní „odchylka,“ snaží se snad strana svět uklidnit svou náhlou „otevřeností?“
A co na to Amerika, která tvrdošíjně opakuje své sto let staré chyby, když Donald Trump do poslední chvíle znevažoval hrozbu epidemie a po krátké ekonomické odstávce začíná mluvit o okamžitém restartu ekonomiky... zatímco USA s denním nárůstem 30 000 nakažených atakuje 800 000 hranici prokázaných případů nemoci.
Když jde o moc, jde o moc
Mezi Čínou a USA lze vypozorovat jasnou spojitost, oba státy okupují přední příčky ekonomicky nejsilnějších států světa. Čína se svým extrémním ekonomickým růstem posledních dvou dekád americkou výsadní pozici okupuje. A v jejich případě jde o všechno: Proti sobě stojí dva znepřátelené režimy, demokracie a komunismus.
Trump odmítá připustit oslabenou pozici jeho administrativy těsně před podzimními prezidentskými volbami a Čína, která dlouhodobě upřednostňuje ekonomickou prosperitu nad životní úroveň a lidská práva, nehodlá přijmout dopady způsobené sociální izolací a omezenou produkcí.
Pandemie tak může ještě vyostřit obchodní válku mezi oběma zeměmi a prohlubující se ropná krize způsobuje ještě větší destabilitu světového trhu. A mezitím stále umírají lidé.
Vrátíme-li se zpět do naší malé země uprostřed Evropy, můžeme nést vládní restrikce i způsob jejich uvolňování s nelibostí, zjevná politická agitace vládnoucí koalice, která parazituje na krizové situaci nás taky příliš nepotěší.
Ale z historie můžeme vypozorovat, že přílišná benevolence úřadů a státních autorit nehraje ve prospěch nikoho a Česko zatím nejhorším následkům pandemie odolává, takže ač s určitými výhradami, pokusme se setrvat zodpovědní a vydržet nezbytná omezení.
Koneckonců, drobní podnikatelé a živnostníci nebudou jediní, kdo na následky pandemie doplatí, hned v závěsu budou draze nakoupení milovníci koblih, kteří si postupně uvědomí, že pekárna vyschla.
A to už se snad na volebních výsledcích projevit musí.
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#pandemie #epidemie #krize #spanelskachripka #koronavirus #COVID19 #restrikce #karantena #nouzovystav #Cina #Wuchan #Pittsburgh #historie #ekonomika