Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
17.04.2020 4 minuty čtení

Ostřílený burzovní expert: „Následujících 45 dní může být nejkritičtějším obdobím americké finanční historie.“

Investor Alan B. Lancz, který předpověděl finanční krizi v roce 2008, nyní tvrdí, že následujících 45 dní bude pro americkou ekonomiku naprosto zásadních. I za nejlepších možných okolností ale varuje před hlubokým propadem světových trhů.

Podle Alana B. Lancze se nyní burzovní trh po smazání nejhorších ztrát indukovaných koronavirovou krizí z minulého měsíce nachází v kritickém momentu

„Následujících 45 dní může být nejkritičtějším obdobím americké finanční historie,“

napsal Lancz v newsletteru publikovaném ve středu a dodal: „Ačkoli čelíme medvědímu trhu průměrně každých 10 let, současná situace je zcela unikátní.“

Opoziční investor, který je žákem slavného investora sira Johna Templetona, řekl, že správné načasování a provedení obnovy ekonomiky Spojených států ze stagnace bude nejzásadnějším faktorem v zotavení trhů z následků pandemie, která donutila řadu podniků pozastavit činnost v zájmu zastavení šíření koronaviru. 

Dokonce i kdyby proběhlo oživení ekonomiky bezchybně, zakladatel přední investiční poradenské společnosti z Toleda říká, že výsledkem nebude růst ve tvaru V, ale spíše U, kdy bude rozjezd firem i poptávky ze strany konzumentů na úroveň před krizí dlouhý a pomalý. 

„Za předpokladu, že bude vše provedeno bezchybně, je růst ve formě U nejlepším možným scénářem, jaký nás v takové situaci čeká. Růst do V už vzhledem k negativním okolnostem spojeným s celosvětovou krizí dávno není na pořadu dne.“

Jeho komentář byl vyvolán Trumpovou zjevnou snahou o okamžitý restart ekonomiky, kterou reaguje na extrémní následky uzavření firem i větších společností.

USA se v tuto chvíli potýkají s extrémním nárůstem nezaměstnanosti a New York Empire State Index se propadl hluboko do do mínusu na hodnotu -78.2, ještě v březnu se přitom pohyboval okolo -21.5. Americká průmyslová produkce klesla v březnu o 5.4 %, což je nejhlubší propad od roku 1946 a maloobchodní tržby zaregistrovaly rekordní 8.7% propad.

Minulý týden Trump prohlásil, že by rád uvolnil bezpečnostní restrikce počátkem května.

Lídři byznysového sektoru nicméně prezidenta urgují, aby před tím, než opětovně spustí národní ekonomiku, navýšil testování veřejnosti na přítomnost nového kmenu koronaviru

Experti dále upozorňují, že unáhlený rozjezd ekonomiky bez předchozího řádného testování nebo bez možnosti využít vakcíny a efektivní léčby, může mít za následek opětovný extrémní nárůst šíření nemoci. 

Burzovní trhy sice reagují pozitivně a pomalu nabírají ušlé ztráty, hlavně poté, kdy FED uvolnil obrovský stimulační balík financí, ale Lancz který byl oddaným následovníkem Templetona až do roku 2008, kdy investiční guru zemřel, situaci zase tak pozitivně nevidí. 

Prorok zkázy

Již několikrát přitom prokázal, že je schopným opozičním investorem a umí profitovat tam, kde ostatní tratí.

V roce 2007 radil svým klientům prodávat těsně před tím, než trh zkolaboval následkem realitní bubliny. V roce 1987 se vyhnul obrovskému pádu trhu, v době, kdy se Dow index propadl o 22 % během jediné relace. 

Dnes svým klientům doporučuje, aby byli velice obezřetní a připravili se na potenciální krizi, která bude hlubší než všechny, které za svou kariéru zažil. 

„Bohužel musím konstatovat, že nadcházející krize obsahuje všechny tři parametry medvědích trhů, které jsme zažili.“ 

„Tahle pandemie neohrožuje jen americkou životní úroveň, ale mohla by dokonce ohrozit výsadní pozici Spojených států jako světově nejsilnější ekonomiky.“

Navzdory tomu vidí Lancz příležitost v nákupu akcií firem, které na krizi momentálně profitují, mezi ně patří Amazon, United Parcel Service, UPS, Merck & CO Inc. a Cisco Systems.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#byznys #ekonomika #investovani #podnikani #trh #obchod #burza #burzovnitrh #recese #financnikrize #poradenstvi #krize #pandemie #koronavirus #COVID19 

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
5 minut
3 minuty
6 minut
4 minuty
2 minuty
6 minut
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut
4 minuty