Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
15.04.2020 4 minuty čtení

Warren Buffett tvrdí, že tahle oblíbená kariérní rada nedává smysl a je jako "odkládání sexu na stáří"

Pro mnohé je Warren Buffett studnicí moudrosti. Dnes se proto podíváme na jeden z jeho dalších výroků, který je starý již řadu let, ale prakticky převrací naruby konvenční postoj ke kariéře, jež je stále hodně zažitý.

Během svého života Buffett udělil mnoho chytrých rad a postřehů. Vzhledem k tomu, že je známý především jako investor, není překvapením, že se mnoho z nich týká investičních tipů a postupů. Zároveň ale poskytl i mnoho rad, které například dodnes pomáhají lidem dělat lepší rozhodnutí v životě i podnikání.

Na jednu takovou radu se dnes podíváme. Zazněla téměř před 20 lety v rámci Buffettova proslovu ke studentům z University of Georgia. Zároveň ji ale s malými obměnami použil i při jiných příležitostech, takže na ni můžete narazit i trochu v jiném znění, ale podstatná je především pointa, kterou tím Buffett chtěl předat.

Buffett studentům vysokých škol často pokládá řečnickou otázku: „Pro koho bych měl jít pracovat, když jsem vystudoval vysokou školu?“ Jeho odpověď sice zazněla před 20 lety, ale pro dnešní dobu je možná ještě použitelnější, než kdy dříve. Zněla takto:

„Mám na to jednoduchou odpověď. Důležitá věc, kterou musíte udělat, je jít do nějaké společnosti nebo za nějakým jednotlivcem, kterého obdivujete. Myslím, že je šílené vzít nějakou práci jen proto, že v životopise vypadá dobře, nebo protože dostanete o trochu vyšší počáteční plat.“

Už tato rada by se dala tesat do kamene, ale následně Buffett přidal ještě jedno vyjádření. Vzpomíná na nejmenovaného studenta MBA, který ho požádal o profesní radu. Nejdříve ale přednesl svůj postoj, který spočíval v tom, že po dostudování školy půjde pracovat do finančního sektoru, aby si vydělal a protože to v životopisu bude vypadat dobře. A až pak začne dělat to, co ho opravdu baví.

Podle Buffetta šlo ale o naprostou hloupost a okomentoval to slovy: „To je jako šetřit si sex na stáří.“ Navíc je obtížné dělat se zápalem něco, co člověka nebaví a tudíž je obtížné na tom zbohatnout. Příliš mnoho lidí sleduje nepolapitelnou „dokonalou profesní kariéru“ místo svých podnikatelských snů.

Hodně lidí si udělá svůj perfektní plán, jak dosáhnout své vysněné práce, ale realita je taková, že toho většinou ani nedosáhnout a navíc v procesu, který k tomu má vést nenávidí lidi, s nimiž pracují, mají šéfa, který je nerespektuje, pracují mnoho hodin a práci dávají přednost i před časem s rodinou. V důsledku toho všeho se jejich aspirace z univerzitních let postupně vytratí.

Přečtěte si také: V jedné větě, kterou Warren Buffett řekl 14letému chlapci, shrnul tajemství úspěchu

Chcete-li lepší postup, využijte dvou kroků, které doporučuje Buffett:

1) Pracujte pro někoho, koho obdivujete

„Jděte pracovat pro toho, koho nejvíce obdivujete,“ řekl Buffett ve svém projevu. „Nemůžete tak dosáhnout špatného výsledku. Ráno vyskočíte z postele a budete se bavit.“

I Buffett měl někoho, koho obdivoval a chtěl pro něj pracovat. Tím člověkem byl Benjamin Graham. Buffetta odmítl, ale on ho „otravoval“ tak dlouho, dokud pro něj skutečně pracovat nezačal. Tuto dobu označuje za skvělou zkušenost.

Osoba, kterou nejvíce obdivujete, by měla být vůdcem, pro kterého ochotně vynaložíte maximální úsilí. To je zásadní faktor, který vás katapultuje za dokonalý plán, který stejně téměř nikomu nevyjde, až do vytouženého cíle. A tím už se dostáváme ke druhé radě:

2) Začněte dělat to, co máte rádi

To, co milujeme, je hlavním přispěvatelem k našemu štěstí a úspěchu. Z toho vyplývá, že je důležité vědět, co máte rádi. A mělo by se to stát vaší prioritou. Pokud nevíte, co máte rádi, mělo by být prvním krokem to zjistit.

Někdo to nazývá vášní nebo smyslem. Je jedno, jaký termín si vyberete, ale mělo by to být to, v čem stále pokračujete, i když nemusíte. I když byste za to neměli žádnou peněžní odměnu, stejně byste to dělali. Musíte zjistit, co to pro vás je.

Když to zjistíte, bude vás to nutit žít. „Ve světě podnikání jsou nejúspěšnější ti lidé, kteří dělají to, co milují,“ řekl Buffett a výborně tím shrnul celý tento článek.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#osobnirozvoj #kariera #rady #tipy #sex #WarrenBuffett #Buffett #zivotopis #CV #dojem

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
5 minut
4 minuty
4 minuty
9 minut
3 minuty
4 minuty
5 minut
4 minuty
6 minut
6 minut
4 minuty