Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
12.12.2019 4 minuty čtení

V jedné větě, kterou Warren Buffett řekl 14letému chlapci, shrnul tajemství úspěchu

Už je tomu více než 15 let, kdy nejuznávanější investor dal jednoduchou lekci v tom, co je skutečný úspěch. Odpověděl na otázku 14letému chlapci, ale poučení je určené pro všechny.

Patnáct let je pro někoho celý život. Pro jiného to je polovina jeho života a pro Warrena Buffeta je to méně než pětina, skoro jen šestina. A taková doba už utekla od výročního setkání Berkshire Hathaway, které se konalo 1. května 2004 v Omaze v Nebrasce. Setkání se tehdy zúčastnilo 20 tisíc lidí.

Během setkání Warren Buffett odpovídal na otázky lidí z publika. Většinou šlo o otázky ohledně investování a financí. Ke slovu se ale dostal i Justin Fong, čtrnáctiletý mladík z Kalifornie. Položil zajímavou otázku, za kterou následovala ještě zajímavější odpověď. Fong se zeptal:

„Jakou radu by Buffett dal mladému člověku, jako je Fong, aby byl úspěšný?

Buffett poskytl odpověď, o které by se dalo dlouze debatovat. Ačkoli byla určena mladému teenagerovi, užitek a prospěch z ní může mít úplně každý v jakémkoli věku. Využít jde o rozvoji podnikání a byznysu i v osobním životě. Buffett řekl:

„Je lepší být s lidmi, kteří jsou lepší než vy sami. Vyberte si takové spolupracovníky a kamarády, jejichž chování a vlastnosti jsou lepší než vaše, aby se tím směrem ubíralo i vaše chování.“

Vyjádření Buffetta doplnil i dlouholetý místopředseda Berkshire Hathaway, Charlie Munger, který dodal: „Možná vám to způsobí dočasnou nepopularitu u vašich současných přátel a kolegů, ale k čertu s nimi.“

Lepší než ty, ale v čem?

Čtrnáctiletému školákovi by Buffett mohl říkat, aby se držel dál od spolužáků, kteří chodí kouřit za školu nebo šikanují druhé. On ale nestanovil hranici toho, co znamená lepší než my sami. V obecné rovině tedy půjde o charakterové vlastnosti, které se nám u druhých líbí, a oceňujeme je.

Nelze tedy jednoznačně říci, kdo je tím lepším člověkem, než jsme my sami, ale z různých Buffettových výroků si lze seskládat, jak se takoví lidé mají projevovat.

1) Mají integritu

Podle Buffetta je integrita zásadní. Dokonce řekl, že byste neměli najmout někoho, kdo nemá integritu, a to bez ohledu na to, jak je inteligentní. Říká, že v člověku hledá tři věci. Inteligenci, energii a integritu. Pokud ale nenajde tu poslední, tak se s prvními dvěma ani neobtěžuje.

2) Umí říkat "ne"

Největší komoditou je náš čas. Buffett to ví a umí si stanovovat hranice, čemu se budě věnovat a čemu ne. Důležitým poučením, které Buffett dává je, že podle něj je rozdíl mezi úspěšným člověkem a skutečně úspěšným člověkem v tom, že opravdu úspěšní téměř na vše říkají "ne". Abychom se mohli soustředit a zjednodušit si život, musíme vědět, na co se zaměřit. A k tomu je potřeba neustále dokola říkat nedůležitým věcem "ne". Když dovedeme mnohokrát říci "ne", bude prostor pro to, říci "ano", až bude ta správná příležitost.

3) Živí mysl čtením

Chcete mnohonásobně zvýšit své znalosti? Buffett i Munger svůj úspěch připisují skutečnosti, že jsou v otázce učení jako stroje. Místo toho, aby se po práci vrátili domů a sledovali nekonečné seriály, vezmou si knihu a čtou. Buffett jednou odhadl, že čtením a přemýšlením tráví asi 80 procent svého pracovního dne. A to čte ještě i ve svém volnu. Na otázku, jak být chytřejší, Buffett jen zvedl hromadu papírů a řekl, že každý den přečte asi 500 stránek. Tím vytváří a prohlubuje své znalosti.

4) Jsou druhými milovaní

Obsáhleji je tento bod rozebrán v Buffettově biografii "The Snowball: Warren Buffett and the Business of Life", alespoň tedy na okraj… Studenty Georgia Tech byl Buffett požádán, aby řekl o svém největším úspěchu a největším neúspěchu. Studenti chtiví rad o investicích a velkém bohatství byli nejspíše zklamaní, protože se Buffett rozpovídal o úplně něčem jiném. Řekl, že v jeho věku lidé měří úspěch podle toho, kolik lidí, které chcete milovat, miluje i vás. Říká, že zná lidi, kteří mají spoustu peněz, ale nikdo je nemiluje. A to je podle Buffetta skutečný test a ukazatel vašeho života.

V závěrečném prohlášení k tomuto tématu Buffett řekl: „Lásku si nemůžete koupit. Jediným způsobem, jak získat lásku, je být milován. A čím více lásku rozdáváte, tím více ji dostanete.“

#Buffett  #rada #moudro #shromazdeni  #vyroci #BerkshireHathaway #investice

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Na lidech kolem nás extrémně záleží!
  +3
  • Přesně tak. Nevím, od koho ta myšlenka pochází, ale mám v hlavě, že každý je průměrem pěti lidí, se kterými tráví nejvíce času. Samozřejmě to je nadnesené, ale něco do sebe to rozhodně má.
   +1
  • Souhlasím. Když se na to člověk podrobně podívá zjistí, že ten vliv ta zkrátka je, ať už si to přizná nebo ne.
   +1
Doporučené příspěvky
10 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut
4 minuty
7 minut
4 minuty
6 minut
6 minut