Jak se stát mistrem networkingu jsem psal v článku, kde je zmíněno 9 rad, které vám v tom pomohou. Nyní se ale nebudeme tolik bavit obecně o networkingu, ale o tom, jak moc důležité je zvažovat a rozlišovat lidi, které si k sobě pustíte.
Dr. Ivan Misner je spoluautor bestselleru Networking Like a Pro, ve kterém je uveden jeho průzkum mezi 3400 lidmi z celého světa, který naznačuje, že jednou z hlavních vlastností skvělého networkera je přístup. Misner také píše, že si v průběhu let uvědomil, že existují dva základní typy lidí.
- Lidé, kteří jsou motory - tito lidé jsou pozitivní a podporující. Opravdu chcete, aby kolem vás byli takoví lidé. Když jde o řešení problémů, vždy jsou zaměřeni na řešení a jsou ochotni vám pomoci. Pomáhají vám být vašimi nejlepšími já a motivují vás k pozitivnímu postupu vpřed.
- Lidé, kteří jsou kotvami - to jsou lidé, kteří si neustále stěžují, jako by v tom soutěžili. Mají tendenci být neustále negativní, v opozici a jsou posedlí problémy bez zaměření na řešení. Vzhledem k tomu, že se ale zaměřují na problémy a ne na jejich řešení, stávají se odborníky na problémy ale bohužel ne na řešení. Jsou doslova kotvy, protože váš udržují při zemi.
Obklopujete se motory, nebo kotvami?
To je velmi důležitá otázka, zvlášť v případě, že se okolo vás snažíte vybudovat silnou síť. Je vaše síť plná lidí, kteří jsou motory, ženou vás vpřed, pomáhají vám překonat jakékoli výzvy a osobně i profesně růst? Anebo máte v síti kotvy, které vás sráží nekončícím množstvím problémů a stížností?
Drží vás vaše síť spíše zpět nebo vás posunuje vpřed? Když někoho potkáme poprvé, nemůžeme hned říci, zda bude motorem nebo kotvou. Pozorování, jakým způsobem podniká či komunikuje, může chvíli trvat, ale je důležité, abychom si toho všimli co nejdříve.
Pokud chcete vybudovat výkonnou osobní a profesní síť, která vás požene vpřed, hledejte motory, lidi, kteří vám pomohou se vším, s čím budete potřebovat. Zakažte do vaší sítě vstup kotvám, které by se tam možná rády dostaly, aby se svezly na vašem úspěchu. Obecně takové lidi zajímá spíše to, co pro ně můžete udělat vy, než to, co by oni mohli udělat pro vás.
Kým jste pro druhé vy osobě?
Legrační a zároveň i smutné je to, že si nikdo nemyslí, že by byl kotvou. Skutečně nikdo. Úplně každý, i ta největší a nejtěžší kotva vám řekne, že je pro druhé motorem. Dotyčný možná připustí, že se mu nelíbí směr, kterým jdete, a proto se staví do opozice. To je ale podle Misnera ještě horší a je to jako kdyby to byla kotva s motorem dohromady, takže vás nejen brzdí, ale také tlačí proti vám.
Rada, kterou Misner dává je ale jednoduchá. Pokud nějaká ruka na vaší palubě drží kotvu, musí ji pustit. Uvolněte všechny kotvy a spojte se s ostatními motory. Pak vyrazte plnou rychlostí vpřed. Vytvořte si život a síť, kterou chcete. Takovou, která vám pomůže dosahovat vašich cílů. K tomu vám žádná kotva nepomůže. K tomu potřebujete další motory.
Zvláště v dnešní době je důležité mít kolem sebe pozitivní lidi, kteří vás podpoří ve vašem úsilí. Problémy a starosti různého rázu nyní doléhají na většinu lidí a mít u sebe kotvu, která vše uvidí negativně a od jakékoli akce vás bude odrazovat, je skutečnou přítěží. Když se naopak spojíte s dalším motorem, můžete současnou situaci ustát.
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#osobnirozvoj #networking #kotva #motor #tym #spoluprace #kolega #kamarad #uspech # #IvanMisner