22.12.2019 7 minut čtení

9 rad, které z vás udělají mistra v networkingu a přinesou vám nespočet nových byznysových vztahů

Na navazování vztahů většinou stojí a padá jakýkoli úspěch, protože můžete být absolutní špička ve svém oboru, ale pokud se nedokážete prodat, je vám to k ničemu. A aby bylo možné se nejlépe prodat, je nutné znát ty správné lidi a mít kontakty.

Je-li zde nějaký čtenář, který přesně neví, co znamená networking, nechť čte dále. Ostatní mohou následující odstavec přeskočit, nicméně i jim doporučuji si ujasnit pojmy, ať při následném čtení nedojde ke zmatení, nepřesnostem nebo nepochopení.

Co je networking?

Ať jsme úplně přesní, využijeme definici, kterou napíše Google, když do něj zadáte "co je networking". Je to označení pro vytváření vztahů mezi lidmi. Také to zahrnuje vzájemnou výměnu informací a udržování osobních kontaktů. To vede k vytvoření sítě konexí. Nejčastěji bývá networking využíván pro budování firem a obchodních strategií.

Není to tak složité, že? V podstatě jde jednoduše řečeno o budování vztahů, u kterých je pravděpodobnost, že je využijete pro obchodní či byznysové účely.

Networking může být fyzický, tedy poznávání lidí tváří v tvář. Například na konferencích, kurzech, večírcích a podobně. Existuje ale i virtuální networking, který je dnes možná ještě rozšířenější. Do této kategorie pochopitelně spadají sociální sítě (Warengo, LinkedIn, Facebook, Twitter, Instagram) nebo osobní blogy či jiné platformy.

Proč networking funguje?

Zajímavá otázka, která nabízí řadu odpovědí, respektive řadu věcí, které odpověď zahrnuje. Funguje protože:

 • Nabídky práce - většina lidí získá svou novou práci díky osobním konexím a známostem.
 • Uspějete v práci - vědci z MIT zjistili, že sociálně propojenější zaměstnanci dokázali být produktivnější.
 • Stanete se odborníkem - mnoho a možná dokonce většinu svých zkušeností lidé získávají díky neformálním vztahům na pracovišti.
 • Budete kreativnější - lidé aktivně zapojení do networkingu jsou inovativnější než lidé s malým okruhem přátel.
 • Budete šťastnější - seznamování s novými lidmi má všeobecně pozitivní dopady na lidi.

Jak na to?

Možná ale patříte k těm, kteří navazování nových vztahů v oblibě nemají. A pozor, jsou lidé, kteří to bytostně nenávidí. Ať už se v tom ale vyžíváte nebo ne, můžete vyzkoušet následující rady, které v tom pomohou. Těm, kteří mají networking rádi, pomohou se v tom zdokonalit a těm, kteří ho rádi nemají, pomohou to alespoň obstojně zvládnout.

1) Nejdříve oprašte staré známosti

Ať už se stydíte navazovat nové kontakty, nebo je to pro vás brnkačka, zvažte možnost obnovení vyhaslých známostí. Často z nich mohou být zajímavé a užitečné kontakty. Mnohdy užitečnější než spousta nových. Jak na to? Stačí zamířit na váš Facebook nebo do telefonního seznamu. Spojte se se svými starými známými. Napište bývalým spolužákům nebo kolegům. Uvidíte, že minimálně jeden z nich vás svou činností velmi zaujme.

2) Přestěhujte své pracovní místo

Profesor ze Stanfordovy univerzity vzpomíná na příběh manažera, který seznamování neměl rád, ale vypozoroval, kudy během dne chodí v jeho oddělení nejvíce lidí a tam umístil své pracovní místo. Díky takové lokalitě získal mnohem lepší přehled o tom, co se děje v celém oddělení. Nemusíte hned stěhovat svůj stůl, ale buďte iniciativní. Pokud za celý den ze své kanceláře nevystrčíte nos, zkuste alespoň na oběd vyrazit s kolegy. Nebo pokud pracujete doma, zkuste občas vyrazit ven. Pracujte z kavárny nebo jiného místa.

3) Nechte se seznámit

Kdo z vašich přátel vás seznámil s většinou vašich ostatních přátel? Přemýšlejte a odhalte takového člověka. Stačí, když budete mít pár takových "superkontaktů" a vaše síť známostí může růst raketovým tempem. Jednoduchý návod byl uveden v Harvard Business Review. Sepište všechny své kontakty a zamyslete se nad tím, jak jste je navázali - díky komu? Do vedlejšího sloupce pište jméno osoby, která vás dala dohromady. Pokud jste to byli vy, napište sebe. Na výsledek se stačí s nadhledem podívat a rázem víte, kdo stojí za většinou vašich kontaktů.

4) Tři otázky nad zlato

Každá nová známost by měla být přátelská a osobní, ale cílem je položit základ pro obchodní vztah, který bude oboustranně přínosný. Judy Robinett, autorka „How to Be a Power Connector“, dává tipy na 3 otázky, které k tomu mohou pomoci.

 • Máte nápady na vzájemnou spolupráci?
 • Mohu být nějak nápomocen?
 • Koho dalšího bych z vašeho okruhu známých měl poznat?

Váš životně důležitý kontakt je možná v okruhu vašich současných přátel. Když nebudete pátrat, nenajdete ho. Poslední zmíněná otázka vám v tom pomůže.

5) Nebuďte trapní a povrchní

Nedávejte slovu "byznys" příliš velký důraz. I když dojde na obchodní vztahy a řešení podnikatelských záležitostí, stále upřednostňujte dobré vztahy před byznysem. Mějte na paměti toto:

 • Slušnost - to je základ. Buďte aktivní a reagujte konstruktivně
 • Zvídavost - když projevíte skutečný zájem o druhou osobu, získáte plusové body
 • Vřelost - naslouchejte a ptejte se na detaily

Když k tomu všemu přidáte úsměv a pozitivní energii, budete atraktivním kontaktem i pro druhé.

6) Projevte pětiminutovou laskavost

O pětiminutové laskavosti jsem již psal v článku o věcech, které dělají inteligentní lidé pro zajímavé konverzace. A pro navazování nových vztahů je pětiminutová laskavost jako dělaná. Když předáte nějaké své odborné znalosti, prokážete tím druhému laskavost a ukážete, že jste ve svém oboru třída. Včas si ale stanovte hranice, kde končí ukázka vašich znalostí a kde začíná jejich prodej, respektive nabídnutí placených služeb.

7) Na vztazích pracujte a utužujte je

Možná vůbec nic nepotřebujete, ale i tak požádejte o nějakou drobnou laskavost, kterou víte, že vám druhý může jednoduše splnit. Tím se posílí vaše pouto a váš vztah. Tato metoda je zachycena v autobiografii Benjamina Franklina. Svého oponenta nepomlouval, ale naopak ho požádal (prostřednictvím dopisu) o laskavost (chtěl půjčit knihu z jeho knihovny). Za několik dnů už ji měl v ruce. Po týdnu ji vrátil s děkovným dopisem za projevenou laskavost. Při příštím setkání obou aktérů spolu vůbec poprvé promluvili. Vzniklo doživotní přátelství.

8) Tipy a triky od toho nejpovolanějšího

Adam Rifkin je podle Fortune Magazine osobou v networkingu nejúspěšnější a prozrazuje tyto tipy:

 • Každý pracovní den se spojte minimálně s jednou osobou.
 • Vzpomeňte si na dvě osoby, se kterými byste se měli dobře poznat a udělejte se.
 • Pokud byste dnes museli skončit se svou prací (vyhazov z práce nebo konec vlastního podnikání), jakých 5 až 10 lidí byste požádali o radu?
 • Do vztahů investujte pravidelně. V případě urgentní potřeby je pozdě.
 • Zapřemýšlejte, se kterými 5 až 10 lidmi jste poslední čtvrt roku trávili nejvíce času a přemýšlejte, zda máte dobrý pocit z toho, jak vás ovlivňují. Pokud ano, zkuste tuto skupinu rozšířit a těmto vztahům se věnujte více. Pokud ne, udělejte změnu.

9) Párty a večírky

Využívejte pozvání, která dostáváte a čas od času sami uspořádejte akci, kam pozvete své známé. Pomozte svým kontaktům se mezi sebou vzájemně lépe poznat, možná pomůžete navázat důležité partnerství. Stejnou laskavost, možná nevědomky, později oplatí někdo vám. Využívejte všechny příležitosti a vaše konexe porostou exponenciální řadou.

#networking #vztahy #partnerstvi #obchod #komunikace #dialog #rozhovor

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.