14.04.2020 5 minut čtení

Vypadá to, že COVID-19 napadá i mozek, a to až v polovině těžkých případů

Objevily se další znepokojivé poznatky o nemoci COVID-19. Koronavirus v některých případech napadá i nervovou soustavu nemocných. Vyplývá to z čínské studie provedené ve Wu-chanu. Američtí odborníci to ale nevidí jako dramatickou hrozbu.

První zkoumání nového typu koronaviru v lednu vedlo k poznatku, že mezi nejčastější symptomy nemoci patří teplota, kašel a obtíže s dýcháním. Když později lékaři zkoumali větší počet pacientů, odhalili méně časté příznaky nemoci COVID-19 jako zvracení nebo průjem, které naznačují, že koronavirus napadá i trávení.

Koncem února jsme zaznamenali podivné případy lidí, u kterých byl potvrzený koronavirus, ale kteří během celého průběhu nemoci neprokazovali vůbec žádné příznaky. Nejnovější poznatky dokonce ukazují, že 1 ze 4 lidí nakažených COVID-19 může mít bezpříznakový průběh. Tito nemocní jsou pro své okolí obzvláště nebezpečnými přenašeči. 

Minulý měsíc se médii prohnala další podivná zpráva o možném příznaku nemoci COVID-19, kterým je ztráta čichu nebo chuti. Lékaři přišli na to, že mnoho nakažených prožívá nemoc pouze jako lehké nachlazení, ale někteří lidé s vážným průběhem na druhou stranu mohou utrpět trvalé poškození plic. O tom jsem se zmiňovala už v článku 5 šokujících faktů o koronaviru, které zavřou pusu všem lidem zlehčujícím pandemii. Teď přichází z úst vědců další znepokojivá informace.

Koronavirus napadá mozek poloviny lidí s těžkým průběhem nemoci

Zatím není jasné, jak přesně COVID-19 mozek ovlivňuje, ale zkušenosti s ostatními viry včetně chřipky potvrzují tezi, že si do mozku určitě může najít cestu.

Tato hypotéza je mimo jiné potvrzená studií, která byla provedená na pacientech s COVID-19 ve Wu-chanu. Z té vyplývá, že nový typ koronaviru napadá mozek a nervový systém poloviny těžce nemocných pacientů a ve třetině všech případů způsobuje symptomy jako je zasekávání se v řeči, špatná artikulace nebo záchvaty. 10. dubna o tom informoval britský zpravodajský server Daily Mail.

Významné zjištění, nebo nic důležitého?

Neurolog Bo Hu ve studii zkoumali 214 pacientů, kteří se léčili z koronaviru. Minimálně 36,4 % z nich vykazovalo výše zmíněné symptomy spojené s nervy a mozkem. Ty vedou k bolesti hlavy, nervů nebo řečovým poruchám. Podle čínských výzkumných pracovníků jde o důležité zjištění, které by mohlo vést k efektivnější diagnostice nemoci.

„Když uvidí lékaři během pandemie COVID-19 pacienty s neurologickými příznaky, měli by na základě diferenciální diagnostiky předpokládat, že se může jednat o případ těžkého akutního respiračního syndromu vyvolaného koronavirem 2,“ uvedli vědci ve výstupu studie.

Dále dodávají, že by to mohlo fungovat jako prevence proti opožděné diagnóze nebo chybné diagnóze, která vede k dalšímu šíření koronaviru a ztrátě příležitosti vhodné léčby pacienta.

S významností zjištění polemizuje virolog Ian Jones z University of Reading a vysvětluje, že bychom se novým poznatkem o neurologických příznacích nemoci neměli nechat zaslepit a měli bychom se nadále soustředit především na respirační příznaky. 

Téměř polovina pacientů popsaných ve studii měla další zdravotní problémy a na podložení teze o zapříčinění neurologických problémů koronavirem neexistují žádná přímá data,“ vysvětluje. „V současné chvíli se neurologické komplikace dají považovat spíše za příznak vážnosti průběhu onemocnění než za novou hrozbu.“

Zdokumentované případy jsou nicméně znepokojující

Nedávno byl zdokumentován například případ padesátileté ženy, která měla tři dny horečku, kašel a něco, co popsala jako „pozměněný psychický stav“. Nejprve si lékaři mysleli, že má chřipku, což se nepotvrdilo. 

Později se ukázalo, že ji trápí COVID-19. Magnetická rezonance mozku ukázala, že má jeho části neobvykle oteklé a lékaři ji diagnostikovali „vzácnou poruchu centrálního nervového systému způsobenou virovou nákazou“. Toto onemocnění nezřídka kdy vede k trvalému postižení nebo dokonce smrti.

„Jde o první případ nemoci COVID-19, který je spojený s Akutní hemoragickou encefalopatií,“ řekl 31. března médiím detroitský lékař.

Dalším pacientem s obdobným problémem byl 74letý muž s předchozími neurologickými problémy, který po onemocnění novým typem koronaviru náhle ztratil schopnost mluvit.

„Vzhledem k tomu, že COVID-19 více ohrožuje starší lidi a lidi nemocné, pacienti s neurologickým onemocnění a respiračními potížemi mají při prvotnímu vystavení [nemoci COVID-19] zvýšené riziko poškození mozku,“ reagoval do médií lékař výše zmíněného pacienta.

Dokud nebude na toto téma proveden další výzkum, nemůžeme s jistotou říci, jak přesně koronavirus může mozek ovlivnit či poškodit. Ale jasné je jedno: neměli bychom tuto nemoc brát na lehkou váhu.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#pandemie #aktuality #covid19 #koronavirus #stayathome #fakta #symptomy #neurologie #zdravi #studie #novinky

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
5 minut
11 minut
5 minut
4 minuty
6 minut
3 minuty
5 minut
3 minuty
5 minut
9 minut
5 minut
Doporučené příspěvky
5 minut
5 minut
11 minut
5 minut
4 minuty
6 minut
3 minuty
5 minut
3 minuty
5 minut
9 minut
5 minut