Já sama znám mladé lidi, kteří touto dobou pořádají bytové party a moji prarodiče chodí nakupovat dvakrát týdně – ačkoliv mají auto a klidně by jim stačilo vyjet jednou za měsíc. Je frustrující muset přihlížet tomu, jak vaši blízcí zbytečně vystavují nebezpečí sebe i okolí. Proto jsem pro vás vybrala 5 faktů, které by je mohly přesvědčit k trochu obezřetnějšímu přístupu.
1. Může trvat i jedenáct dní než se objeví příznaky
Výzkumy naznačují, že průměrná inkubační doba je u nemoci COVID-19 pět dní. Některým lidem se první symptomy projeví dříve a některým později. Z německé studie také vyplývá, že pouze u 2,5 % lidí se příznaky dostaví dva dny po infikování. 97,5 % lidí pak zaznamená symptomy do 11 dnů.
To znamená, že pokud jste přišli do kontaktu s někým, kdo má virus, musíte zůstat v karanténě celých 14 dní, abyste si mohli být jistí, že virus nepřenesete na nikoho dalšího. Tento časový horizont je důležitý především proto, že vysoce nakažliví jste již od prvního dnu, kdy infekční původce vstoupí do vašeho organismu. K tomu se váže druhý bod.
2. Lidé jsou nakažliví již ve velmi raném stadiu nemoci
Ona německá studie také zjistila, že devět zkoumaných subjektů v sobě mělo obrovské množství viru už první den infekce. V nose a krku pacientů objevily někdy až miliony virů. To je tisíckrát více než u nákazy SARS.
Podobné závěry vyvodili vědci z Číny a Singapuru. V Singapuru docházelo k přenosu infekce z nakažených v inkubační době ve 45 až 84 % případů, v kontinentální Číně to bylo dokonce mezi 65 a 87 %. Z toho jasně vyplývá, že nestačí izolovat osoby nemocné nebo osoby se symptomy, ale důležitá je především celospolečenská izolace.
3. Vir může na určitých površích přežít až tři dny
Podle nejnovějšího výzkumu amerického Národního ústavu zdraví a Princetonské univerzity může na určitých površích koronavirus přežít až neuvěřitelné tři dny. Na kartonu jeden den, na plastu a nerezové oceli koronavirus přežije dva až tři dny. Pokud na takový infikovaný objekt sáhnete a poté si nevědomky sáhnete například do oka, můžete se snadno nakazit.
Ještě více znepokojující je zpráva amerických vědců publikovaná v časopise New England Journal of Medicine o tom, že koronavirus přežije až tři hodiny ve vzduchu. Přenáší se totiž podobně jako další viry prostřednictvím kapének, které infikovaný člověk vydechne nosem a ústy. Není ale jasné, jak dlouho zůstane aktivní.
4. Počet infikovaných roste exponenciálně
Podle odhadů Světové zdravotnické organizace každý infikovaný člověk nakazí v průměru mezi 2 a 2,5 lidí. To znamená, že na každého nakaženého připadají další 2 nebo 3. Tímto tempem se počet nakažených zdvojnásobí každých šest dní.
Vysvětlení exponenciálního šíření nemoci z pohledu matematiky (s českými titulky)
Proto se mnozí vědci obávají, že když nebudeme všichni přísně dodržovat sociální distancování, může se COVID-19 nakazit mezi 40 a 70 % celé populace.
5. Hrozba se netýká pouze starých lidí a může zanechat trvalé následky
Mnoho mladých lidí nad koronavirem mávne rukou, protože společností koluje přesvědčení, že koronavirus je jen horší chřipka a všichni mladí, zdraví lidé se z něj snadno vyléčí.
Je sice pravda, že většina úmrtí byla zaznamenána u lidí nad 60 let, ale report amerického Centra pro kontrolu onemocnění a prevenci ukazuje, že věk 38 % amerických pacientů, kteří byli kvůli nemoci hospitalizování, se pohyboval mezi 20 a 54 lety. 12 % lůžek intenzivní péče obsadili lidé mezi 20 a 44 lety.
Včera se médii prohnala zpráva o šestnáctileté dívce z Francie, která nemoci COVID-19 podlehla. Mladá dívka jménem Julie A. zemřela v nemocnici v Paříži a předtím neměla žádná zdravotní potíže. Její matka řekla médiím „Od začátku nám říkali, že virus mladé lidi neovlivňuje. Věřili jsme tomu jako všichni ostatní.“ Julie se stala nejmladší obětí koronaviru v zemi.
A ani mladí lidé, kteří nad nemocí zvítězí, nemohou být úplně klidní. Ukazuje se totiž, že koronavirus může zanechat trvalé následky na plicích. Někteří pacienti mohou podle hongkongských vědců dokonce zůstat s plícemi, které fungují o 20 nebo 30 % hůře než před nemocí. „Lapají po dechu, když jdou svižným krokem,“ řekl ředitel hongkongského Centra pro infekční nemoci Owen Tsang Tak-yin.
Jak vidíte, máte teď mnoho informací, které můžete použít v diskusi s lidmi, kteří nevěří, že je pro ně koronavirus reálnou hrozbou. Pravdou totiž je, že COVID-19 je hrozbou pro nás pro všechny a měli bychom to vědět.
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#pandemie #aktuality #covid19 #koronavirus #stayathome #fakta #symptomy