5 minut čtení

Nejnovější poznatky ukazují že 1 ze 4 lidí nakažených COVID-19 může mít bezpříznakový průběh

Alespoň třetina všech lidí na světě je kvůli pandemii zavřená doma, protože vlády občanům nařizují, aby se vyhýbali kontaktu s ostatními. To má jeden podstatný důvod – koronavirus je zrádná nemoc, která mnohdy nejde vůbec poznat.

„Je tu významný přenos od lidí, kteří nevykazují žádné symptomy,“ řekl epidemiolog z Kolumbijské univerzity Stephen Morse Business Insideru. 

Podle Roberta Redfielda, ředitele amerického Centra pro prevenci a kontrolu nemocí (CDC), na sobě až 25 % všech nakažený novým typem koronaviru nikdy nezaznamená žádné příznaky, ale přesto mohou nemoc přenést na ostatní. Minulé úterý Redfield řekl NPR:

 „Je v podstatě potvrzeno, že významné množství nakažených jedinců zůstane asymptomatickými.“

Právě tito bezpříznakoví nakažení pravděpodobně přispívají k rapidnímu šíření koronaviru. Počet potvrzených nakažených už překonal milion dvě stě tisíc, ale nakažení bez příznaků zapříčiňují, že je obtížné odhadnout skutečný počet promořenosti lidstva.

„Nevíme o všech těchto nedetekovaných případech. Do tabulek se zapisují především vážněji nemocní lidé v nemocnicích,“ říká Morse. O nebezpečnosti asymptomatických přenašečů je přesvědčen také Bill Gates, který problém zmínil ve svém nedávném článku. 

„To znamená, že COVID-19 se bude zachycovat výrazně náročněji než MERS nebo SARS, které se šířily mnohem méně a pouze symptomatickými přenašeči.“

Šíření z lidí bez příznaků je velmi běžné

První potvrzení domněnky, že nový typ koronaviru přenáší asymptomatičtí nakažení, přišlo z Číny. Případová studie z Wu-chanu zaznamenala případ 20leté ženy, která nakazila koronavirem 5 členů rodiny, ale samotné jí nikdy nebylo špatně.

Světová zdravotnická organizace (WHO) publikovala v únoru report, ve kterém popisuje několik podobných případů. „Poměr skutečně asymptomatických infekčních pacientů je nejasný, ale vypadá to, že jde o poměrně vzácný jev,“ popisují autoři reportu.

Ze studie WHO vyplývá, že u 75 % čínských pacientů, u kterých byl vir zaznamenán ještě v asymptomatická fázi, se příznaky objevily později. 

Podle posledních zjištění ale asymptomatický přenos není nijak neobvyklý. Studie CDC ukazuje, že ze 23 obyvatel pečovatelského domu ve Washingtonu, kteří měli výsledky na vir pozitivní, jen 10 vykazovalo v den, kdy byli diagnostikovaní, symptomy. 

„Tato zjištění jsou důležitá pro kontrolu infekce,“ uvádí autoři studie a doplňují to tím, že přístup zdravotnictví často „spoléhá na přítomnost příznaků, podle kterých identifikuje a izoluje obyvatele či pacienty, kteří by COVID-19 mohli mít.“

Podobně děsivá statistika se vztahuje na výletní loď Diamond Princess, která byla v únoru v Japonsku držena v karanténě. Ze 3,711 lidí na palubě mělo testy na virus pozitivních 712, ale téměř polovina z nich tou dobou nejevila žádné příznaky.

Biotechnická firma z Islandu otestovala více než 9 tisíc lidí a zjistila, že zhruba polovina z lidí s pozitivním nálezem byla zcela bez příznaků.

Ještě znepokojivější je to v případě dětí. Čínská studie ukázala, že ze 700 nakažených dětí mělo 56 % jen mírné nebo dokonce nemělo žádné příznaky.

 

Předtím, než se příznaky objeví, jsou lidé nejnakažlivější

Obzvláště stresující je i fakt, že v rané fázi infekce je množství viru v těle největší. Výzkum z Hong Kongu, který sledoval 23 pacientů, ukázal, že množství virových částic v těle lidí vyvrcholilo  během prvního týdne od nakažení a poté se postupně snižovalo. Naproti tomu například u SARS jsou lidé nejnakažlivější 7-10 den od chvíle, kdy se u nich projeví příznaky.

I proto bychom všichni měli zůstat doma a nosit roušky

WHO I CDC zatím nošení roušek na veřejnosti pro všechny stále nedoporučují, ale například Donald Trump už přiznal, že by to nemusel být špatný nápad. (Vzápětí ale dodal, že on sám se na to nechystá.) Zatím se masky šetří zejména pro zdravotníky a další ohrožené skupiny obyvatel. To je jeden z důvodů, proč se Donald Trump nejspíš nebude řídit Babišovou radou o rouškách.

My v Česku ovšem roušky nosit musíme a je na nás, jak si je opatříme. A pokud může látková rouška nebo šátek, který si omotáte kolem úst, někomu zachránit život, jak bychom mohli být proti jejich nošení?

Já sama jsem si teď ověřila, jak je sociální distancování důležité, když mi před pár dny přišla zpráva od spolubydlící, že jí není dobře a že čeká na sanitku s testy na COVID-19. Ani nevíte, jak jsem ráda, že jsem nebyla navštívit rodinu a přátele a nemohla jsem je ohrozit. 

Že jsem ven chodila minimálně a když ano, tak v roušce a tím pádem jsem omezila nebezpečí, které pro své okolí představuji. Testy nám oběma sanitka udělala včera ráno a výsledky budou asi za týden. Do té doby nevytáhnu paty z domu a vy byste taky neměli, ačkoliv u vás ohrožení COVID-19 není tak pravděpodobné jako u mě. Pravda totiž je ta, že nemocný může být kdokoliv z nás, aniž to ví.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#pandemie #aktuality #covid19 #koronavirus #stayathome #fakta #symptomy #studie

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Fakt, že se tím nekontrolovaně násobí šíření mezi lidmi je sice neveselý, na druhou stranu je to dobrá zpráva, protože smrtnost a procentuální zastoupení lidí s těžkými následky se dopočítává z množiny lidí, kteří symptomy projevují a následně jsou testováni. Rázem zjišťujeme, že celková čísla jsou ještě pozitivnější než je udáváno.
    +1