Warengo Digest #kryptomeny #blockchain #leadershipvkrizi #skolenimzkrize

Ztráta čichu nebo chuti může znamenat, že máte koronavirus, i když se necítíte nemocní

Koronavirus SARS-CoV-2 je pro lidstvo na naší planetě stále zcela novým spolubydlícím, o němž ještě v mnoha ohledech zdaleka všechno nevíme. Jedna taková zcela nečekaná novinka nyní přichází ze zahraničí a týká se vašeho čichu a chuti.

Na úvod bych rád podotkl, že důkazy o tomto novém symptomu jsou již známy z Jižní Koreji, Německa, Íránu, Spojených států, Francie, severní Itálie či Británie a informaci o něm již sdílel třeba i prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Zatím proto není žádný důvod myslet si, že jde o další úspěšný hoax, jenž v současné pandemické panice dokázal nepozorovaně proklouznout až do odborných kruhů.

V zásadě jde tedy o to, že nemalé procento osob, u nichž byla prokázána nákaza novým koronavirem, se vůbec necítí nemocná a na první pohled nevykazuje ani na sobě nepozoruje žádné symptomy. Řada z nich však zjišťuje, že se jim z nějakého důvodu výrazně zhoršil čich, nebo přišli o chuť (případně obojí najednou).

Jde tedy o další potenciální příznak, který bychom měli urychleně začít sledovat nejen u sebe, ale i u svých blízkých, přátel či zaměstnanců a kolegů. Pokud tento zvláštní symptom na sobě zpozorujete vy nebo někdo ve vašem okolí, měla by následovat okamžitá karanténa dané osoby. Na místě je rovněž kontaktovat hygienickou stanici vašeho kraje, případně zvážit test na přítomnost koronaviru.

Jak je zmíněno výše, jde o příznak, o němž shodně informují prakticky všechny země, které se aktuálně potýkají s epidemií koronaviru ve větším měřítku

Například Jižní Korea, která testuje na světové poměry skutečně ve velkém, hlásí, že 30 % všech pozitivně testovaných pacientů, jež mělo lehký průběh onemocnění, lékařům popsalo ztrátu čichu jako svůj hlavní symptom (netrápila je teplota, slabost ani potíže s dýcháním, prostě jen nic necítili). A včera zveřejněná informace o tomto symptomu na stránkách britské Asociace otorinolaryngologie zmiňuje, že v Německu si na tento symptom stěžují více než 2 ze 3 nakažených osob. Tuto informaci zjistil tamní doktor, jež vyzpovídal 100 nakažených pacientů s mírným průběhem.

Někteří lidé také popisují, že jim ztráta chuti způsobila nechutenství, protože vše, co pozřeli, mělo podivnou kovovou chuť. Další případy popisují matku, jež nebyla schopna ucítit, že její dítě potřebuje přebalit nebo kuchaře, který náhle přestal v jídle, jež ochutnával, cítit koření. Podobné zprávy přicházejí i z Itálie, kde doktoři popisují typický scénář, kdy jim hospitalizovaní lidé tvrdí, že jejich partneři se cítí dobře, ale ztratili čich a/nebo chuť.

Informaci o těchto nových symptomech, jimž se lékařský říká anosmie (úplná ztráta čichového smyslu), hyposmie (zhoršení čichového smyslu) a dysgeuzie (porucha chuti), si aktuálně předávají odborníci a lékaři na celém světě, což znamená, že je důležité, aby o ní měli povědomí i obyčejní lidé, a pokud je na sobě nebo někom jiném zpozorují, jednali identicky jako v případě jiných příznaků nemoci COVID-19.

Na závěr ještě tři rychlé tipy na to, jak s touto informací naložit:

1. Šiřte ji dále

Většina lidí už vám dnes díky informačnímu bombardování ze všech svítících obrazovek řekne, že v otázce symptomů COVID-19 je potřeba hlídat si suchý kašel, problémy s dýcháním a teplotu. Zdaleka ne každý ale dnes má informaci, že ztráta čichu/chuti by rovněž měla znamenat zpozornění a daný člověk by měl začít situaci co nejdřív řešit. Ujistěte se, že o této skutečnosti vědí vaši zaměstnanci, příbuzní a přátelé.

2. Vyzvěte každého s těmito symptomy ke karanténě

Pokud ve vašem okolí narazíte na člověka, který očividně nemá v pořádku čich, nebo si na tento problém stěžuje, je potřeba mít na paměti, že takový člověk může být bez legrace koronavirem nakažen. To znamená, že by měl okamžitě zamířit do úplné izolace/karantény, dokud se nepotvrdí, že virus nemá. V opačném případě může nákazu (mnohdy nevědomě) šířit dál.

3. Neignorujte příznaky ani sami na sobě

To samé platí i pro vás. Pokud se zrovna nacházíte z nějakého důvodu (práce, nákup,...) mimo domov a zjistíte, že nejste schopni dostatečně dobře cítit nebo že vám jídlo najednou chutná zvláštně/nepříjemně, ihned omezte kontakt s kýmkoliv dalším. Pokud je to možné, zamiřte bez odkladu domů a zamezte všemi možnými způsoby svému kontaktu s dalšími lidmi. Dalším krokem by mělo být kontaktovat hygienickou stanici a minimálně svůj stav oznámit. Je možné, že si na své otestování budete muset počkat. Do té doby by pro vás měla taktéž platit úplná izolace.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#aktuality #koronavirus #sarscov2 #covid19 #symptomy #cich #chut #priznaky #karantena #lekari 

Warengo vám pomáha uspět ve všech byznysových i životních výzvách

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.