12.04.2020 6 minut čtení

Vyvarujte se těmto 5 chybám a váš byznys poběží jako hodinky, radí zkušení marketingoví kouči

Nosíte v hlavě nápad, který chcete přetavit v podnikání? Je velice snadné nechat se unést velkými plány a vizemi a přehlédnout na první pohled nepatrné překážky, jež v konečném důsledku mohou mít na váš byznys dalekosáhlý dopad.

Zahájení zbrusu nového podnikání s sebou přináší mnoho nástrah. Ty zásadní jako nedostatek peněz nebo právní těžkosti nelze ignorovat. Zato ty malé věci je velice snadné přehlédnout, obzvlášť pokud jste doslova zavaleni horou administrativy a za bezesných nocí se snažíte činit rozsáhlá rozhodnutí.

Marketingoví kouči ze všech koutů světa radí dávat si pozor právě na ty zdánlivé maličkosti, které se ve světle velkolepých vidin a plánů mohou zdát jako kapička v oceánu. Ve skutečnosti ale jejich ignorováním riskujete klidně i krach svého těžce vydobytého podnikání.

Jakých je pět nejzásadnějších chyb, kterých by se začínající byznysmeni měli vyvarovat?

1) Odkládat provádění výzkumu

Podle studie americké společnosti CB Insights plných 42 % začínajících podnikatelů selže, protože zapomene udělat studii potřeb trhu. Na samotném začátku si zvolí vyřešit problém, který je zajímavý a jednoduchý k řešení, a domnívají se, že právě nalezli svatý grál, tedy tu pomyslnou „díru na trhu“. Nemají však pravdu.

Než tedy začnete investovat do svého podnikatelského nápadu, zeptejte se sami sebe, jaký problém vaše služba nebo produkt má vyřešit. Poté pomocí průzkumu zjistěte, zda je tento problém dost ožehavý a bolestný pro spotřebitele, a zda jste schopni nabídnout řešení tohoto problému.

Marketingoví kouči radí: „Nehádejte, ale používejte nástroje, jako jsou průzkumy a pokusné skupiny, směřujte výzkum přímo k zákazníkům. Než se rozhodnete začít s podnikáním, získejte alespoň několik desítek odpovědí.“

2) Nenaplnit očekávání

Jakmile máte produkt nebo službu vytvořenou, musíte promyslet plnění očekávání zákazníků. Klíčem je ujasnit si, co nabízíte, a jaký výsledek mohou od vás zákazníci očekávat.

Přemýšlejte nejen o prodeji jako takovém, ale o celé své službě. Pokud byste si měli zarezervovat instalaci televizoru, budete od firmy očekávat připojení televize, všech kabelů a demonstraci toho, jak to celé funguje. Pokud instalatér pouze zapojil televizi, coby zákazníka vás zklamal. Buďte tedy jako podnikatelé jiní! Získejte si zákazníka na svou stranu ještě před nákupem.

Chcete-li tento problém vyřešit, sepište podrobný seznam úkolů a přečtěte si jej se svými členy týmu. Ujistěte se, že všichni jsou na stejné lodi a rozumějí vašim požadavkům.

3) Nekontrolovat výstupy a data

Na samotném začátku podnikání máte ten nejlepší čas začít sbírat data. Je nezbytné zaznamenávat vše od demografických údajů o zákaznících, přes náklady na pořízení materiálu, až po míru vyčerpání zásob.

Rozhodněte se, které parametry chcete sledovat. Promluvte si se členy týmu o tom, která čísla by měli zaznamenávat. Požádejte je o přidání těchto čísel do databáze nebo tabulky. Nejméně jednou za měsíc pak zkontrolujte, zda se údaje alespoň přiměřeně shodují. Například čas a datum by měly být zadávány v jednotném formátu. Chybějící pole by měla být omezena na minimum.

Poté budete muset data převést do databáze pro analýzu, pomohou vám nástroje známé jako „ETL“ (z angl. Extract, Transform and Load). Automatizují proces zachycení vašich údajů z různých zdrojů a zajistí jejich načtení do vámi zvoleného datasetu.

4) Pracovat až příliš

Pevně semknutý tým pracovníků a hodiny přesčasů, tak vypadá život každého začínajícího podnikatele. Je ale důležité v určitém bodě říci dost. Pracovat tak úmorně, že za celý den stihnete jen doběhnout do bufetu koupit energetický nápoj, není dlouhodobě udržitelé a rozhodně ani zdravé.

Vy jako hlava týmu musíte nastavit pracovní tempo. Členové vašeho týmu očekávají, že jim nastavíte hranice, přes které se nesmí přejít. Zabraňte brzkému a kolektivnímu syndromu vyhoření zavedením pravidelných přestávek na dobré jídlo, odlehčeného klábosení nebo i kulturní vložkou.

Harvard Business Review uvedl výsledky dlouhodobého výzkumu s názvem „100 commontime-management hacks“ (volně přeloženo jako 100 užitečných triků, jak dobře hospodařit s časem), v nichž bylo doslova zmíněno, že umění správně využít čas je v byznysu to nejdůležitější.

5) Přeceňovat nebo podceňovat roli digitálních médií

Digitální marketing je něco, co by měl v dnešní době ovládat každý byznysmen. Na počátku podnikání je důležité si uvědomit, že potřebujete web, účty na konkrétních sociálních sítích a úderné propagační reklamy. Dejte si však pozor na to, že se nic nemá přehánět.

Základem kvalitní propagace jsou účty na sociálních sítích, avšak snaha o to být viděn na úplně každé z nich, není z dlouhodobého hlediska udržitelná. Nemůžete celé dny prosedět před Twitterem a Instagramem a aktualizovat své statusy. Mnohem lepší je oslovit přímo své zákazníky a spravovat účty dle toho, jakou sociální síť oni sami upřednostňují. Pokud prodáváte například ručně vyráběné luky, je vhodné založit podnikatelský účet na Instagramu a Pinterestu, jež se oba specializují na vizuální image. Dosaďte svůj produkt a určete vhodné sítě.

Druhou vesměs přeceňovanou oblastí je e-mailing (nebo chcete-li e-mail marketing nebo e-mail newsletters). Tento způsob marketingu může při správném použití přinést až 38násobnou návratnost investic, ale jedině tehdy, když je obsah e-mailu nějakým způsobem přínosný pro zákazníka. Není nutné najímat si vysoce specializovanou marketingovou firmu, která vám za obrovské peníze obsah e-mailu vytvoří, napište si ho klidně sami. Rozhodně se tak snáz dostanete přímo k vašim kupujícím, protože už o nich přeci jen něco víte.

Američtí marketingoví specialisté začínajícím byznysmenům radí: „To, že už rozjíždíte svůj projekt, máte malou skupinku následovníků a několik kupujících neznamená, že jste z nejhoršího venku. To obtížné vás teprve čeká, a to je udržet celé to obrovské kolo v chodu a nejlépe tak, abyste vydělávali!

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#osobnirozvoj #byznys #podnikani #uspech #chyby #prace #vyzkum #rady #doporuceni #marketing

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.