5 minut čtení

Přední ekonom varuje: Jestli byla hospodářská krize v minulém století Velká, tak tahle bude ještě Větší!

Čeká nás jen mírné zavrávorání a rozjezd ekonomiky stejně prudký jako její zastavení? Nebo se následující recese světem potáhne ještě hodně dlouho? Nicholas Bloom tvrdí, že dopady pandemie pocítíme i za pět let a že situace je horší, než se zdá.

Krize způsobená pandemií dospěla do bodu, kdy se neptáme zda stojíme před ekonomickou recesí, ptáme se – Jak silná tahle recese bude? Někteří američtí ekonomové v tuto chvíli předvídají další navyšování nezaměstnanosti v USA, která by se mohla vyšplhat až na 15 %. Pokud se prognóza vyplní, pak nás čeká daleko horší krize než jakou svět prošel v roce 2008.

Pozitivní předpovědi očekávají, že až pandemie odezní, následný ekonomický bude mít podobu písmene V, tedy že k plnému ekonomickému provozu dojdeme stejnou rychlostí, jakou v průběhu pandemie poklesl.

Naproti těmto vizím ale stojí mnoho ekonomů, kteří vidí sklenici spíše poloprázdnou. Mezi nimi je například i Nicholas A Bloom, profesor ekonomiky na Standfordské postgraduální škole byznysu, který strávil roky sledováním „finančních šoků“ a nepřináší nám zrovna dobré zprávy.

Tvrdí, že nastávající krize nejen, že předčí finanční krizi z roku 2008, ale překoná i Velkou hospodářskou krizi z počátku minulého století.

„Pokud nazýváme 30. léta 20. století Velkou krizí, pak ta nadcházející bude ještě Větší hospodářská krize.“

(Nicholas Bloom pochází z Velké Británie, má doktorský titul ekonomie z University College London a obdržel několik cen za ekonomiku.)

Pět let pádu?

„Problém je v tom, že ekonomický šok způsobený pandemii COVID-19 bude daleko rozsáhlejší, než si lidé připouští. Pokud mluvíme o ekonomické úrovni z ledna 2020, pak může zotavení trvat i pět let,“ tvrdí Bloom

Stávající rekord z hlediska nezaměstnanosti ve Spojených státech je 24.9 % z roku 1933, uprostřed největší hospodářské krize. Během extrémní recese v roce 2008 a 2009 po finanční krizi vystoupala nezaměstnanost „pouze“ k 10 %. 

Můžeme se obávat, že pandemie atakuje téměř stoletý rekord, nebo ho dokonce překoná. Pravdou je, že i ekonomové z FEDu v St. Louis varují, že o práci by mohlo přijít až 47 milionů lidí a nezaměstnanost by mohla vystoupat až k 32 %.

Bloom připouští existenci varianty pozitivněji naladěných prognostiků, podle nichž se ekonomika koncem roku začne navracet do původního stavu. 

Pravdou je, že po týdnech/měsících stagnace budou mít konzumenti potřebu dohnat své strádání a podnikatelé se budou snažit maximalizovat produkci, aby poptávku uspokojili.

 

„Miliony lidí, kteří v současnosti pracují z domu, jsou placeni pořád stejně, ale nejsou ani zdaleka tak produktivní, jako před pandemií.“

Připravte se na dopad

Předpovědi se ovšem rozchází tam, kde Bloom očekává tvrdý dopad pandemie – moment druhého šoku který může výrazně potlačit rozběh ekonomiky. Okamžitě po odeznění pandemie bude ve vzduchu viset nejistota, zvýšené riziko podnikání a pesimistické vyhlídky.

„Firmy pravděpodobně nějakou dobu zůstanou zdrženlivé, nebudou výrazně investovat a rozjíždět nákladné projekty, dokonce i konzumenti budou pravděpodobně velmi opatrní, předně ti, kteří vlivem současného stavu přijdou o většinu zisku.“

Bloom momentálně připravuje ekonomickou předpověď pro FED v Atlantě a tvrdí, že dlouhodobě očekávatelná nervozita a opatrnost finančních trhů je patrná již teď

Společnosti a firmy vyčkávají se svými prognózami ekonomického růstu pro příští kvartály, snížili se i projekce prodeje – a tíseň mezi investory narůstá s každým dalším dnem v pandemické krizi. 

Firmy, které byly na začátku března dotázány na jejich prognózu, předpověděly, že pandemie zredukuje prodej pro rok 2020 o 6.5 %. Firmy dotázané o týden později již uvažovaly v daleko děsivějších číslech okolo 11 %.

Dalším z dlouhodobých ekonomických následků bude podle Blooma problém s dodavatelskou infrastrukturou, jelikož různé části světa vstoupily do stavu epidemie v různých časech, dá se očekávat, že některé sektory budou postiženy nedostatečnou dodávkou ze zemí, které jsou stále svázané karanténou.

Vleklý dopad zpomalené inovace

Aby toho nebylo málo, dalším globálním problémem, který nebude na první pohled tak viditelný, bude škoda vzniklá omezenou produktivitou:

„Obávám se, že HDP poklesne o mnoho hlouběji, než v tuto chvíli připouštíme, na světě jsou miliony lidí, kteří v současnosti pracují z domu, jsou placeni pořád stejně, ale nejsou ani zdaleka tak produktivní, jako před pandemií. Tyto ztráty nelze exaktně vyčíslit, ale tím jsou nebezpečnější.“

V ekonomických prognózách nejsou zaznamenány ani ztráty vzniklé nedostatečným vývojem a inovací. Výzkumy stojí, firmy fungují v omezeném provozu a ani později nebudou mít investoři zájem ztrácet omezený kapitál nejistými projekty. I tyto škody se promítnou do národního HDP.

A v neposlední řadě – mnoho států, stejně jako USA v tuto chvíli pumpuje miliardy do rozpočtu na podporu segmentů, které bojují s bankrotem. Jenže narůstající státní deficit znamená jedno – hrozbu navýšení daní a odvodů.

„Americký kongres bude své peníze chtít zpět. Dá se očekávat, že v určitém bodě ekonomického růstu přikročí k zatížení podnikatelů korporátní daní nebo navrhne silnější zdanění movitých občanů.“

Takový krok je z fiskálního hlediska sice logický a zodpovědný, ale zároveň tím znejistí firmy a podnikatele a s nimi i celou ekonomiku.

„Do poloviny března jsem věřil tomu, že návrat k ekonomické prosperitě by mohl být poměrně nenáročný a prudký,“ zakončuje svou děsivou prognózu Bloom: „Teď už si to nemyslím.“

#ekonomika #podnikani #byznys #prognoza #projekce #predpoved #recese #deprese #ekonomie #Velkahospodarskarkrize #Financnikrize #krize #pandemie #epidemie #karantena #koronavirus #COVID19 

Hodnocení: +48
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.