08.04.2020 5 minut čtení

Pandemie vs. Airbnb: Pomůže nám koronavirus vyřešit bytové krize v turistických oblastech?

Každá mince má dvě strany a stejně tak i každá krize. Na té současné profitují především technologické společnosti a digitální služby. Podle odborníků by z ní mohli těžit i obyvatelé turistických oblastí, jenže za jakou cenu?

Jedním z okamžitých projevů pandemie a globálních vládních restrikcí byl náhlý útlum turismu. Ten přitom pro spoustu zemí a lokalit představuje zásadní, ne-li přímo nejvýznamnější zdroj příjmů. Hoteliéři, majitelé restaurací a barů, taxikáři, provozovatelé turistických atrakcí, průvodci, překladatelé, cestovní agentury... ti všichni teď bojují o holé přežití jejich byznysu.

Letečtí přepravci a provozovatelé výletních plaveb krachují a celý turistický segment nervózně přešlapuje na místě – Jak dlouho tahle situace ještě potrvá? A za jak dlouho se turistický ruch zotaví a dosáhne plné kapacity? Ožehavé otázky na něž nezná odpověď nikdo.

Jedním velmi specifickým sektorem služeb jsou soukromé pensiony, ubytování a samozřejmě – alternativní ubytovací platforma: Airbnb. Jenže v případě této globálně rozšířené služby má problém dva rozdílné úhly pohledu.

Provozovatelé služeb cestovního ruchu jsou tu pro všechny a jejich existence si ostatní obyvatelé dané lokality ani nemusí všimnout nebo je dokonce vítají. Airbnb oproti tomu způsobila revoluci ubytovacích služeb a spoustě lidem i politickým subjektům je trnem v oku.

Bytová krize

Důvod je prostý, ve spoustě turisticky exponovaných oblastech způsobila služba neregulovaný a rapidní úbytek nájemních kapacit, které ještě před pár lety poskytovaly prostor občanům a obyvatelům.  

To samozřejmě vedlo k nárůstu ceny nájmů. Například Praha díky tomu řeší bytovou krizi, ceny nájmů vzrostly za posledních pět let o 50 %. Vzrostla i prodejní cena bytů a mladí lidé houfně přecházejí do modelu flatsharing, protože na vlastní bydlení finančně nedosáhnou.

Pandemická krize snížila poptávku po Airbnb v některých silně zasažených oblastech až o 90 % a logicky se tak nabízí otázka: Jakým způsobem ovlivní globální krize nabídku Airbnb a ceny nájmů v turistických oblastech?

Na rozdíl od většiny jasně orientovaných služeb podnikatelé využívající platformy Airbnb si teď mohou vybrat – Počkat až krize odezní a mezitím držet ubytovací kapacity prázdné, nebo se přeorientovat na klasický pronájem i za cenu toho, že transformace zpět může být obtížná.

Nelehká situace pro pronajímatele je darem z nebes pro ostatní obyvatele. Na realitních portálech přibývá nabídek, které byly ještě před pár týdny nepředstavitelné, pronajímatelé podceňují své nemovitosti ve snaze udržet si po dobu krize alespoň nějaký příjem.

Jenže co to znamená do budoucna? Má cenu se stěhovat do bytu, který byl zcela zjevně ještě před měsícem pronajímán přes Airbnb? Bude se pronajímatel snažit kapacitu uvolnit po odeznění krize? Bude ochotný svým nájemcům prodloužit smlouvu?  

Při pohledu do zbytku světa lze pozorovat zjevný trend pronajímatelů, kteří se z krátkodobých pronájmů přeorientovávají na dlouhodobé. Ve městech, které jsou dlouhodobě postiženy bytovou krizí, razantně vzrostl počet nabídek dlouhodobých nájmů.

Dlouhodobý pronájem nemusí být řešením

Problém je, že v současné situaci, kdy ekonomika stagnuje a lidé nemají pozitivní finanční vyhlídky, lidé obecně šetří a pronajímatelé tak nasazují ceny co nejníže, aby zvýšili pravděpodobnost zájmu ze strany nájemníků.

Zamrzl i realitní trh, makléři nedělají prohlídky bytů a lidé odkládají nákup nebo pronájem nemovitostí do bezpečnější budoucnosti. Realitní komora potvrzuje více než poloviční propad poptávky klientů po koupi nebo nájmu rezidenčních nemovitostí.

V Praze je podle odhadů zhruba 15 000 nemovitostí registrovaných na platformě Airbnb a většina z nich je momentálně prázdná. Jejich majitelé, kteří v panické snaze uplatnit svou nemovitost alespoň na trhu s dlouhodobým pronájmem, si neuvědomují, že tam je situace dost podobná.

Z prognóz ovšem vyplývá, že zatímco realitní trh se probudí okamžitě po odeznění restrikcí a pandemické krize, trh s Airbnb bude čekat, až se situace uklidní celosvětově a s vyhlídkou ekonomické recese a dlouhodobě omezeného hraničního provozu může být poznamenán i několik let.

Podle odborníků to výrazně ovlivní ceny nemovitostí v příštích měsících a ačkoli na odvážné závěry je ještě příliš brzy, protože proměnných faktorů je mnoho, ceny nemovitostí by mohly klesnout až o 20 %. S mírnějšími podmínkami u hypotečních úvěrů by právě to mohlo být potřebným impulsem pro rozdmýchání oběhu.

Blýská se tak realitnímu trhu na lepší časy? Nebo budeme mít s celosvětovou hrozbou ekonomické represe jiné problémy? Jedno je jisté, pandemie poukázala na některá slabá místa globálního systému založeného na konektivitě a snadné dostupnosti. A tzv. sdílená ekonomika je v první linii negativních následků. 

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#pandemie #koronavirus #krize #bytovakrize #airbnb #pronajem #podnajem #hotelnictvi #turismus #Praha #sluzby #podnikani #byznys #realitnitrh #reality 

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.