05.04.2020 5 minut čtení

Fasting aneb jak zdravě zhubnout. Jaké jsou výhody přerušovaného půstu?

V poslední době se často setkávám se slovem fasting (půst). Mezi celebritami velmi oblíbený způsob, jak efektivně zhubnout v poměrně krátké době. Avšak jaké jiné dopady a hlavně výhody může mít fasting?

Zdroj: Gracia Lam/The New York Times

Nedávno jsem u známého viděla post na Instagramu o nové aplikaci Zero - Fasting Tracker. Našla jsem si více informací a s údivem jsem si v duchu říkala, proč zrovna on bude držet půst. Člověk, který je ve velmi dobré kondici, zhubnout určitě nepotřebuje, proč by to dělal? Proto jsem se do metody fasting ponořila hlouběji formou vlastního průzkumu.

Když mám hlad, nejsem dvakrát moc příjemný/á.

Určitě jste to už někde slyšeli „Když mám hlad, nejsem dvakrát moc příjemný/á.“ Dokonce existuje oficiální slovo tohoto stavu, v angličtině „Hangry“.

Společnost na půst nahlíží z různých úhlů pohledu. Jedním z nich je spojení s náboženstvím konkrétněji s islámem. Pro muslimy je tento čas nejdůležitějším měsícem v roce – Ramadán. Muslimové se tak měsíc v kuse postí. Výzkumní pracovníci si však myslí, že takto dlouhá "hladovka" je nezdravá a může nám ublížit. Druhým úhlem pohledu na postění, možná více populárním v západním světě, je redukce váhy. O tomto způsobu hubnutí se ve společnosti vedou dlouhé diskuze. Očividně půst zabírá lépe než např. snížení kalorií (viz článek).

Na základě nedávného nadšení pro půst mezi lidmi, kteří se zajímají o své zdraví, váhu nebo dlouhověkost, jsem se podívala jak na výhody, tak rizika toho, co se dnes nazývá přerušovaný půst (intermittent fasting). Existují řady populárních režimů přerušovaného půstu.

1. Zhubnete! (při postění min. 16 hodin)

V játrech se ukládá glukóza využívána pro energii před tím, než se změní na spalování tuků. Toto spotřebování kalorií v játrech trvá 10 – 12 hodin, než dojde k metabolickému posunu na rozkládání tuků.

Většina lidí, kteří se snaží zhubnout, by se měla snažit o 16 hodin bez kalorií. Nejjednodušším způsobem je přestat jíst do 20 hodin, přeskočit snídani a začít jíst v poledne.

Model fastingu 16/8 je nejoblíbenějším způsobem postění.

2. Budete žít déle!

Studie Dr. Mattsona a Rafaela de Caba dokázala – „že při postění po dobu 18 hodin může vyvolat metabolický systém přechod z energie založené na glukóze na energii na bázi ketonu se zvýšenou odolností vůči stresu, zvýšenou životností a sníženým výskytem nemocí, včetně rakoviny a obezity.“

3. Budete zdravější!

Výzkumy prokázaly, že u zvířecího modelu mrtvice ty zvířata, která byla méně krmena, občas utrpěla menší poškození mozku, protože byla lépe schopni odolat stresu, nedostatku kyslíku a energie. Jiné výzkumy ukázaly přínos přerušovaného půstu u široké škály chronických poruch včetně obezity, cukrovky, kardiovaskulárních chorob, rakoviny a neurodegenerativních mozkových chorob.

Další studie u lidí s přerušovaným půstem zjistily, že zlepšily takové ukazatele onemocnění, jako je rezistence na inzulín, abnormality krevního tuku, vysoký krevní tlak a záněty, a to i nezávislá na úbytku hmotnosti. U pacientů s roztroušenou sklerózou přerušované hladovění snížilo příznaky během pouhých dvou měsíců, uvedl výzkumný tým v Baltimoru v roce 2018.

„Naši lidští předci nespotřebovali každý den pravidelně tři velká jídla ani neměli sedavý život.“

Během půstu tělo produkuje několik nových proteinů, což přiměje buňky, aby odebraly protein z neesenciálních zdrojů, rozložily je a pomocí aminokyselin vytvořily nové proteiny, které jsou nezbytné pro přežití. Po jídle se pak v mozku a jinde vytvoří mnoho nových bílkovin.

Je přerušovaný půst zdravý?

Když dojde na rozkládání tuků, v těle se vytváří ketony, které regulují expresi a aktivitu bílkovin a molekul, jež mají dopad na naše zdraví a stárnutí. Ketóza, tvořená kyselými ketony v krvi, je stav, kterého se snaží dosáhnout tzv. Atkinsonova strava, jinak ketogenní strava, a jiné diety s omezením sacharidů. V extrémních situacích může ketóza poškodit játra, ledviny a mozek a je zvláště nebezpečná pro lidi s různými chronickými poruchami, jako je cukrovka a srdeční choroby. Rada: s půstem nezacházejte do příliš velkých extrémů.

Je přerušovaný půst praktický?

Spíš ne, zvláště v prvních týdnech nebo pro lidi s omezenou kontrolou nad jídlem. „Mnoho lidí zažije hlad, podrážděnost a sníženou schopnost soustředit se během období půstu.“ Společensky může být přerušovaný půst velmi omezující. Jak reagujte na pozvánku na večeři v 19:00, pokud je to začátek vašeho půstu?

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned

#fasting #zdravi #osobnirozvoj #lidsketelo #pust #posteni #prerusovanypust

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.