5 minut čtení

Jsou technologické společnosti imunní vůči recesi? Do čeho investují, když celý svět stagnuje?

Služby kolabují, doprava stojí na místě, cestovní ruch propouští zaměstnance, automobilový průmysl čeká na další vývoj situace a aerolinky krachují. Technologické společnosti naproti tomu mají žně a zároveň se připravují na příští velký krok.

Za posledních 40 let jsme si mohli všimnout jednoho pozoruhodného fenoménu. Svět během té doby prošel minimálně pěti velkými recesemi a zatímco některé sektory, průmyslová odvětví a firmy, tvrdě narazily, většina technologických společností přežila.

Největší krize moderní historie byla finanční krize v roce 2008, vyvolaná bublinou realitního trhu. Velká část průmyslu byla krizí zdevastovaná, jiná odvětví – jako třeba automobilový – potřeboval k přežití finanční podporu státu

Technologické firmy sice dostaly tvrdou ránu, ale odvětví přežilo a po čase se zcela zotavilo. Čím je ona houževnatost a rezistivita technologických společností způsobena? To se nám pokusí vysvětlit Tim Bajarin, který v době finanční krize pracoval pro Intel. 

„Pracoval jsem pro tehdejšího ředitele společnosti Paula Otelliniho a jeho marketingový tým. Nálada ve firmě byla poněkud ponurá, jako v té době asi ve všech firmách. Během jednoho meetingu pár měsíců od začátku recese se pár z nás Paula zeptalo, jaké následky bude podle něj mít krize na Intel?

Jeho odpověď byla rozhodná. „Recese přichází a odchází, některé jsou sice horší než jiné, ale zatímco některé společnosti se stáhnou, minimalizují výdaje a čekají až to odezní, Intel nic takového dělat nebude.

„Intel navýší R & D (výzkum a vývoj) budget a připraví se na lepší časy, ve kterých poptávka po produktech znovu vystoupá. My teď hlavně nesmíme zaspat dobu a musíme být připraveni uspokojit poptávku, až budou připraveni i zákazníci.

Zdá se, že mantra „Během recese investuj ještě více než obvykle.“ není mezi řediteli velkých tech. společností nijak raritní. Uvědomují si totiž, že nemohou přešlapovat na místě a čekat na příznivější situaci. Jejich projekty a produkty musí pokračovat v inovaci a ve vývoji. 

Vzhledem k potenciálním následkům nemoci COVID-19 a současné ropné války, je již nyní jasné, že svět bude čelit další globální recesi. Otázkou není zda, ale jak velká recese, nakonec přijde

Technologie jsou potřeba vždy

Technologické firmy mají význam i během samotné pandemické krize, některé z nich pomáhají na čelních frontách s následky šíření viru i se společenskou situací, kterou pandemie vyvolala. Telefonní operátoři pomáhají s trasováním telefonů, vývojáři video-konferenčních programů mají napilno díky globálnímu home officu

Spousta společností se zapojila do alternativních způsobů přenosu kultury, prodeje, streamují koncerty, filmové projekce, herní události. Školy a univerzity přesunuly svou výuku online a využívají celé variace programových balíků.

Globálně stoupla poptávka po noteboocích s kvalitními webkamerami, minimálně výrobci a prodejci počítačů na současné situaci rozhodně netratí. Stejně tak mobilní telefony jsou v tuto chvíli pro mnohé z nás ústředním pojítkem se světem a jejich prodeje rozhodně nestagnují. 

Ačkoli ani technologický průmysl není vůči recesi imunní a bude se pravděpodobně časem potýkat se sníženou poptávkou, v současnosti se nachází na mnohem lepší pozici než například průmysl cestovního ruchu

Možná právě naopak, lidé, kteří nemají jinou možnost než sedět doma, využívají technologií více než kdy dříve a technologické společnosti mohou ze situace čerpat. A všechny dohromady investují a připravují se na lepší časy. 

V tuhle chvíli je zásadním investičním projektem většiny technologických firem globální přesun na 5G sítě. Spousta odborníků vnímá 5G technologii jako středobod technologického boomu nastupující dekády – spolu s virtuální a rozšířenou realitou.

 

V tuto chvíli je technologie 5G pro spoustu zemí pouze hypotetická a výhledová (lze očekávat, že současná světová krize vývoj tímto směrem ještě oddálí.) Odborníci ale předvídají, že situace se zásadně změní v letech 2021 a 2022.

Technologické společnosti si toho jsou vědomy a nezahálí s přípravou vlastního portfolia. 5G se zdaleka netýká jen výrobců telefonů, ačkoli pro ty je přechod na novou technologii klíčový, další generace přenosové sítě bude stěžejní i pro autonomní vozidla, chytré domácnosti a domy – potažmo celá chytrá města.

Celý segment Internet věcí (IoT) je přímo závislý na technologii 5G. Velké technologické korporace již dnes investují miliony do AR, VR – technologií, které zcela změní interakci lidí a počítačů. 

Apple by měl přinést na trh své AR/mixed-reality brýle již na přelomu 2022/23. Jeho investice do R & D odvětví tomu odpovídají. Nemůže si dovolit jinak, vzhledem k obrovskému potenciálu technologie je potřeba ji přinést co nejdříve, bez ohledu na recesi. 

Facebook tvrdě pracuje na virtuálních konferenčních místnostech, ve kterých budou probíhat VR meetingy. Pokud mu projekt vyjde, mohl by být zcela zásadním krokem ve vývoji vide-konferencí. 

Ne všechny technologické společnosti vyjdou z recese silné, některé dokonce nepřežijí, ale z historie je patrné, že finanční recese může fungovat i pozitivně. Donutí firmy zaměřit se na důležité výdaje a investice a jednat disciplinovaně. 

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned

#technologie #ekonomika #recese #koronavirus #pandemie #COVID19 #krize #firmy #byznys #podnikani #vyvoj #inovace #strategie #5G #IoT #Facebook #Apple #VR

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.