6 minut čtení

Podle odhadů kvůli koronaviru přijdou o práci stovky tisíc lidí. Máte se taky bát o místo?

V Česku už jsme si na první následky koronaviru sáhli. Jak řekl Martin Veselovský v DVTV, můžeme očekávat stovky tisíc lidí bez práce, pokles ekonomiky o 5 procent, schodek rozpočtu ve výši několika stovek miliard korun. Máte se bát o práci?

Podle předsedy ČMKOS (Českomoravská konfederace odborových svazů) Josefa Středuly, který v rozhovoru s výše zmíněným Martinem Veselovským mluvil o vyhlídkách, které Českou republiku čekají, se musíme připravit na poměrně černý scénář. 

Dle odhadů ČMKOS by v Česku reálně mohlo krátkodobě o práci přijít 400 až 450 tisíc lidí. Vše bude podle Středuly záviset na tom, jak dlouho bude pandemie trvat. Propad české ekonomiky se může pohybovat kdekoliv mezi 5 a 10 procenty.

Největší problémy budou mít dozajista firmy a zaměstnanci v oblasti cestovního ruchu.

„Cestovní ruch je odvětví, které teď dlouhodobě rostlo a v této chvíli je prakticky zastaveno. Takže bude hodně záležet, jak se z toho dostaneme, protože tam je to zase vázáno na velké množství lidí, kteří přijíždějí do České republiky a pokud cestovní ruch umíme trošku mapovat, tak cestovní ruch bude mít největší problémy. 

Jednak s tím, že je úplně zastaven teď a hlavně ta důvěra v cestovní ruch i po odeznění koronavirové krize bude velmi nízká...,“ řekl Josef Středula v rozhovoru pro DVTV 25. 3.

Může trvat i rok, než se obnoví důvěra lidí

Podle Středuly bude právě cestovní ruch nejvíce dotčen tím, že se důvěra lidí v cestování bude vracet ještě dlouho poté, co budou zrušena bezpečnostní opatření. 

Dodává ještě, že šéf krizového štábu se nechal slyšet, že opatření týkající se hromadných akcí se budou rušit jako jedna z absolutně posledních. Podle odhadu Středuly se bude cestovní ruch do původního stavu vracet rok od chvíle, kdy budou opatření zrušena.

FED v Americe předpovídá 32% nezaměstnanost

Ještě šílenější čísla padají z rukávů odborníků v zahraničí. Americký FED (Federální rezervní systém) publikoval předevčírem odhady, které dost možná způsobily záchvat paniky nejednomu americkému občanovi.

Podle oficiálních čísel by mohlo stát zamrznutí ekonomiky v důsledku koronaviru pracovní místo 47 milionů lidí. To by znamenalo zvýšení nezaměstnanosti v zemi na 32 %. A téměř 67 milionů lidí teď podle analýzy zastává místa, která mají vysoké riziko propouštění. Koho se toto riziko týká? Především lidí, kteří pracují v těchto segmentech:

  • obchod,
  • služby (např. kadeřníci, holiči),
  • cestovní ruch (např. stevardi, lidé, pracující v cestovních kancelářích),
  • pohostinství (číšníci, barmani, kuchaři).

Nejohroženější zaměstnání

Podle nedávného článku Forbes se propouštění bude týkat leteckých společností, výrobců letadel a jejich dodavatelů, hotelů, restaurací, pracovníků sportovních akcí,  výletních lodí, všech firem, které se živí pořádáním konferencí, koncertů a jiných událostí. Tyto firmy čeká z velké části buď náhlé pozastavení činnosti, redukce počtu zaměstnanců nebo minimálně radikální zkrácení pracovní doby. Mnoho podniků to nesnese a bude nuceno úplně zavřít.

To samé platí i pro realitní kanceláře. Teď pro většinu lidí nebude vhodný čas na nakupování nemovitostí. Potenciální kupci budou chtít vyčkat, až se situace uklidní a až budou mít opět nad svými financemi a budoucností kontrolu.

Je pravděpodobné, že se lidé nebudou chtít ani stěhovat do nových podnájmů. Nikomu se nebude chtít na prohlídku do domu, který může být potenciální hrozbou. Odhad odborníka Scotta Stringera je zatím takový, že realitní makléři přijdou o 20 % tržeb.

Pokud by se odhady FEDu naplnily, znamenalo by to pro Ameriku vyšší nezaměstnanost, než zažila při velké hospodářské krizi. Tehdy byla zhruba 25%. Jedinou pozitivní zprávou je vysoká pravděpodobnost, že by mohla být krize i rekordní nezaměstnanost pouze krátkodobá.

Předseda FED James Bullard se snažil Američany minulý týden uklidnit v rozhovoru pro CNBC:

 „Jde o specifický kvartál, jakmile virus odezní a za předpokladu, že podnikneme správné kroky, se všichni vrátí do práce a vše bude v pořádku.“

Ale šrámy, které utrpí podnikatelé, by mohly být nevratné. Jak v rozhovoru pro DVTV poznamenal prezident Fóra cestovního ruchu Viliam Sivek, máme v Česku zavřených přes 10 tisíc hotelů, přes 40 tisíc stravovacích zařízení a to silně ovlivňuje i poptávku po dalších službách a po dalším zboží. Podle Sivka bude mnoho podnikatelů krachovat, protože mají rezervy maximálně v řádu dní.

Jeho odhad je, že ze 240 tisíc lidí, kteří v Česku pracují v cestovním ruchu, by mohlo zhruba 110-130 tisíc přijít o práci.

Je na čase změnit obor?

Už je tedy jasné, že nám pandemie vezme velký počet pracovních míst, ale jich také průběžně tvoří. Podle Financial times je jedním ze vzkvétajících segmentů například segment technologický. 

„Technologické firmy navzdory masivnímu propouštění a přibývajícím starostem kvůli klesající tendenci globálních trhů stále nabírají jako šílené, ve snaze využít toho, že se svět v důsledku koronaviru obrazí k digitálnu.“

Velké globální firmy s téměř nekonečnými zdroji jako Amazon, Google, Apple, Microsoft nebo Netflix pandemii rozhodně přežijí. Lidé pracující v těchto oblastech mají štěstí a rozhodně nebudou mít o volné pracovní příležitosti nouzi.

Amazon má v současné době otevřených přes 100 tisíc volných pracovních pozic. Přispělo k tomu především to, že jsou lidé v zajetí svých domovů a často nechtějí vycházet ani na nákup. Stejně tak nabírají české firmy Rohlík nebo Košík. Pokud nepohrdnete prací skladníka nebo řidiče, je to jedna z možností, jak se se ztrátou místa vyrovnat. 

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#ekonomika #finance #nezamestnanost #byznys #krize #pandemie #covid19 #koronavirus #podnikani #prognoza #odbornik #expert 

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.