6 minut čtení

Co je podle Warrena Buffetta klíčem k úspěchu? Tahle důležitá investice vás nemusí stát ani korunu

Gigantický podnikatel Warren Buffett rozdává jednu investiční radu za druhou. Ale když byl dotázán, jak dosáhnout v životě úspěchu, jeho rada byla okamžitá a zcela prostá. Podle něj díky ní dokáže každý o polovinu navýšit svůj majetek.

Jeden mladý zakladatel startupu měl před dvěma lety to štěstí, že byl na jeden den zvolen jako osobní doprovod Warrena Buffeta. Uprostřed společné jízdy autem využil ani ne třicetiletý podnikatel příležitosti a zeptal se jednoho z nejúspěšnějších investorů a podnikatelů všech dob na radu na cestě k úspěchu, kterou by mohl předat dál mezi studenty univerzity.  

Buffett nezaváhal a rozhodně mu odpověděl:

„Investuj do sebe. Jedním ze snadných způsobů, jak o polovinu navýšit svůj majetek, je ten, že zapracuješ na svých komunikačních schopnostech – ve psané i verbální formě. Pokud nejsi schopný obstojně komunikovat, je to stejné jako bys mrkl na holku ve tmě – vůbec nic se nestane. Můžeš být sebechytřejší, ale hlavně to musíš umět předat a toho dosáhneš jedině komunikací.“

Proč si Buffett vybral zrovna tuhle radu, jako tu nejdůležitější ze všech předchozích rad, jenž jsme od něj za desítky let vyslechli?

Odpověď je nasnadě: Dolarový multimiliardář se netají tím, že během studií na střední a vysoké škole měl „naprostou hrůzu z veřejného projevu“ a to natolik, až se mu z toho dělalo špatně od žaludku.

Jak sám Buffett říká, život mu změnil až řečnický kurz vzdělávacího institutu Dale Carnegie. Důkazem budiž fakt, že když vstoupíte do jeho kanceláře v Omaze, jediný diplom, který je hrdě vystaven na zdi, není Bachelor of Science z byznysové administrativy, který získal v devatenácti na University of Nebraska. 

Ne, je to právě titul z komunikace, který získal v roce 1952 v Dale Carnegie. Právě ten otočil jeho život o 180 stupňů.

„Neefektivní komunikace je jako mrkání na holku potmě – nikam to nevede.“

Warren Buffett

Tajemství úspěchu

Může se to zdát jako laciná učebnicová rada, ale zjevně funguje, vzhledem k tomu, že Buffett tvrdí, že touto schopností o 50 % navýšíte hodnotu svého majetku, přičemž majetek jeho samotného v tuhle chvíli činí okolo 72.6 miliard dolarů.

Tuto radu potvrzují i odborné studie, podle nich lze najít jasnou korelaci mezi finančním blahobytem a schopností komunikace. 

Jedna ze studií provedená carnegským institutem technologií zjistila, že 85 % úspěchu pochází právě ze sociálního inženýrství – schopnosti efektivně komunikovat, vyjednávat a řídit lidi, umět naslouchat i mluvit. A zbylých 15 %? Ty připadají reálným technickým dovednostem.

Jedna věc je jistá, většina úspěšných podnikatelů jsou extrémně komunikativní lidé s kouzlem osobnosti, a všichni se shodují na tom, že komunikace je pro úspěšný byznys naprosto klíčová.

Podle Carnegieho se skvělým řečníkem nenarodíte, musíte se jím vypracovat.

1. Nalaďte se na komunikační vlnu své protistrany

Dokonce i když jste si jisti svými komunikačními schopnostmi, může se stát (a často se to stává,) že narazíte na situaci, v níž prostě nebudete schopni nalézt společnou řeč s druhým člověkem.

Může to být tím, že nenaleznete způsob, jak se naladit na podobnou vlnu a předat protistraně informace způsobem, který ona sama bude moci uchopit.

Tuto teorii podporuje i rada autora řady bestsellerů a motivačního kouče Tony Robinse

„Abychom byli schopni efektivně komunikovat, musíme si uvědomit, že každý z nás vnímá svět kolem sebe individuálně a teprve když pochopíme vnímání druhého člověka, budeme schopni najít společnou řeč.“

Jedním z nejčastějších důvodů konfliktu je právě rozdílný úhel pohledu, pramenící z rozdílných hodnot, zásad, životních filozofií. Komunikační šum způsobený naprosto odlišným osobnostním profilem příjemce informace tak vzniká až příliš snadno.

To ale není neřešitelný problém. Pomocí sebereflexe a emoční inteligence se naučí adaptaci různým komunikačním stylům úplně každý.

2. Nejprve pozorně naslouchejte, potom mluvte

Efektivní komunikace není jen o mluvení, ti nejschopnější řečníci intuitivně naslouchají svým komunikačním partnerům, ptají se na doplňující otázky a v každé debatě hledají hlubší smysl, porozumění a význam.

To vyžaduje schopnost a ochotu žít v přítomnosti, v daném momentě. To znamená, že namísto snažení se za každou cenu doplnit konverzaci o svůj názor a úhel pohledu, vnímáte příběh druhého člověka. Jakmile se naučíte opravdu naslouchat druhým, neuslyšíte jen námitky, obavy a pesimistické komentáře, uslyšíte i jejich důvod a pozadí problému.

Někteří komunikují nejlépe tím, že mlčí a naslouchají.

3. Využijte svého životního příběhu

Ve své nové knize: All In: How Impactful Teams Build Trust from the Inside Out, spolu experti na management a autor Robb Holman, vysvětlují jeden základní komunikační princip, který si můžete vyzkoušet i vy sami, nazvali ho: Řekni svůj příběh.

Každý z nás má nějaký životní příběh. Každý máme své unikátní zkušenosti a perspektivu/náhled na svět. Holman si toho je vědom, v jednom podcastu se svěřil s neuvěřitelným příběhem, díky kterému zažil doslova zázrak, poté, kdy byl diagnostikován se závažným onemocněním, které ho mělo stát život. 

Právě proto Holman věří, že každý z nás máme světu co říct. Právě naše unikátní zkušenosti a zážitky nám umožňují vcítit se do svých oblíbených filmových a knižních postav a inspirovat se jimi.

Místo abyste schovávali svou unikátní osobnost a životní příběh, s tím, že takové věci nepatří do pracovního prostředí, naučte se ten svůj správně komunikovat druhým. To vám zároveň pomůže napojit se na osobní úrovni a dovolit ostatním aby s vámi na oplátku sdíleli ten jejich jedinečný příběh.

#komunikace #WarrenBuffett #rady #tipy #psychologie #sociologie #studie #vyzkum #odbornici #rizenilidi #management #DaleCarnegie #uspech #byznys #podnikani #inspirace

Hodnocení: +55
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Super článek :) osobně sleduji TedTalks, poslouchám podcasty a při tom sleduji, jak speakeři komunikují. Jak píšeš, storytelling je velmi důležitá část a člověk by ji měl využít.
    +1
  • Kdybych tohoto nevědomky nevyužil ve svých prvních dvou článcích, tak bych místní komunitě neměl čím přispět ?

    0