30.03.2020 5 minut čtení

3 otázky, které by si každý podnikatel měl položit, než udělá důležité rozhodnutí

Každý někdy zažívá pochybnosti a každý někdy přesně neví, jak se správně rozhodnout. Zvláště to platí v dnešní době. Není potřeba ale hned panikařit. Rozebereme si tři otázky, které pomohou postavit se důležitým rozhodnutím.

Nespočet rozhodnutí dělá denně každý člověk. Důležitým rozhodnutím čas od času čelí každý, ale zvláště podnikatelé se k nim dostanou častěji. V důležitých otázkách je potřeba si udělat jasno. Najmout další lidi, investovat do technologií, hledat další investory,…? Když si uděláte jasno v zásadních věcech, ještě než se do daných situací dostanete, vyhnete se odhadování správného řešení a nechtěnému (a nevědomému) sabotování vašich výsledků a závazků.

Když čelíme velkému rozhodnutí, je normální cítit se bezradný a bezmocný. Pak se často spoléháme na svou intuici. Nebuďte kvůli tomu ve stresu. I ti nejúspěšnější podnikatelé zažili chvíle paniky a okamžiky, kdy měli hlavu v dlaních nebo naopak bezradně křičeli do nebe: „Co mám dělat?!“

Před takovými situacemi by vás mohly ochránit tři otázky, které si můžete položit, než budete dělat náročná rozhodnutí. Pomohou vám odhalit, jakým směrem jdete, co vás tam vede a zda skončíte tam, kam opravdu chcete jít.

1) Kam mířím?

Můžeme si jako lidé stanovit mnoho různých cílů, můžeme myslet na mnoho myšlenek a můžeme se chovat mnoha různými způsoby, ale za jakým účelem to nakonec děláme? Kam vás toto rozhodnutí povede?

Všichni lidé a zvlášť podnikatelé si často stanovují cíle nebo výsledky, kterých chtějí dosáhnout, ale prakticky nikdy se neptají sami sebe, proč to chtějí a jak je to ovlivní. Rozebrání vašeho rozhodnutí a důkladné posouzení toho, jak vás to ovlivní, je důležité pro vaši dlouhodobou prosperitu. Rozpoznání toho, jaké na vás má vaše rozhodnutí vliv, ovlivní to, zda se na své cestě budete cítit příjemně, nebo pro vás bude bolestivá. Takže se ptejte sami sebe: Kam jdu? Proč tam jdu? Kdo nebo co mě tímto směrem vede? Jak tímto směrem chci jít?

Jít „z“ je jiné, než jít „do“. První možnost je zaměřena zpětně. Je negativní. Něčemu utíkáte a vyhýbáte se tomu. Druhá možnost je pozitivní, je zaměřená dopředu a s pohledem vzhůru. Dobrá znalost toho, co vytváříte, vám pomůže jít sebevědomě vpřed, i když se cítíte zranitelní. Vědět, kde si skutečně přejete být, vám zase může pomoci v současnosti dělat více.

2) Dělám toto rozhodnutí na základě strachu nebo víry?

Většina podnikatelů je čas od času zaskočena vlastními nápady. Pokud se ale rozhodnete na základě strachu, můžete výrazně omezit příležitosti i možnosti a přijít o výsledky. Když pracujete na základě strachu, snažíte se převzít kontrolu a vynutit si nějaké dobré řešení. Je ale ironií, že vynucená řešení vytvářejí ještě větší napětí a odpor, zatímco ponořit se do „flow“ vytvoří prostor pro více možností.

Abyste odložili svůj strach a obavy, ptejte se sami sebe: Pokud jsem nahradil strach vírou a starosti klidem a jistotou, co bych teď mohl říct a udělat? Pokud jsem nahradil strach vírou a starosti klidem a jistotou, k jakému rozhodnutí bych se nyní měl přiklonit?

Víra v sebe sama znamená, že pokud vaše rozhodnutí povede k negativním výsledkům, které jste nečekali, musíte si projevit milost a uvědomit si, že jste v dané době udělali své nejlepší rozhodnutí a stále tomu věříte.

Podnikatelé často uvíznou v těžkých rozhodnutích, protože se bojí toho, co se stane, až se rozhodnou. Někteří se obávají ztráty jistoty a pohodlí. Jiní se bojí toho, co by od nich další úspěch vyžadoval. Zeptejte se proto sami sebe, zda bude vaše další rozhodnutí založené na strachu nebo víře.

3) Kým se musím stát?

Kým se musím stát, abych udělal toto rozhodnutí a vytvořil si život, po kterém toužím? To je jedna z nejlepších otázek, jakou si můžete položit. Podívejte se na své silné i slabé stránky. Prozkoumejte, jaké máte základní hodnoty, co vás v životě pohání, kde máte mezery a podobně. To je nejlepší cesta pro sebevědomá a informovaná rozhodnutí.

Nejlepší tečkou nakonec bude otázka JAK. Jak byste se mohli vyvinout v toho, kým chcete být. Upřímná odpověď vás nastaví na správná rozhodnutí.

-----------------

Velká podnikatelská rozhodnutí jsou méně o možnostech A nebo B a více o tom, kdo jste, jaký život žijete a jaký chcete žít. Život je někdy chaotický a občas prostě uděláte chybu. Čím více času ale strávíte u těchto otázek, tím sebevědomější ve svých rozhodnutích budete.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#podnikani #rozhodovani #dilema #decisionmaking #plan #obavy

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.