29.03.2020 5 minut čtení

Joe Rogan měl po celý měsíc „úžasně vyrovnanou úroveň energie“. Prý proto, že jedl jen maso

Po přečtení nadpisu si nejspíše mnoho lidí řekne, že to nemůže být zdravé. Pravdou je, že to nejspíše ideální způsob stravování není, ale na druhou stranu Joe Rogan tvrdí, že během celého měsíce měl úžasně vyrovnanou hladinu energie.

Joe Rogan je komik, moderátor podcastů a fanoušek bojových umění. Na Instagramu jeho profil sleduje 8,8 milionu lidí, kteří pravidelně dostávají fotografie Roganova oblíbeného jídla, které se skládá z losího masa, hub a jalapenos.

To je dost nestandardní jídelníček, nicméně v lednu se Rogan pustil do něčeho ještě méně standardního. Během svého experimentu chtěl po dobu 30 dnů jíst pouze maso. Žádné sacharidy, zelenina nebo ovoce. Stal se na měsíc doslova pouze masožravcem.

Joe Rogan ale není prvním, kdo podobný experiment vyzkoušel. Už v červenci 2018 v jeho podcastu mluvil s psychologem Jordanem Petersonem, který též vyzkoušel po určitou dobu konzumovat pouze maso. Tvrdil, že mu to pomohlo s jeho duševním zdravím a vyrovnáním energetické hladiny. Rogan slyšel i o dalších lidech, kteří dietu zkoušeli, a měla na ně pozitivní účinky, tak ji sám vyzkoušel, aby otestoval, zda by mu nepomohla s jeho autoimunitní poruchou zvanou vitiligo.

Během svého experimentu jedl obvykle dvě jídla denně. Jedno kolem poledne a druhé jako večeři. K prvnímu jídlu si většinou dával několik vajec a k večeři pak jedl oblíbené losí maso nebo hovězí steak. Pokud se stejně jako já podivujete nad tím, jak je možné, že jedl i vejce, tak to obhajuje tím, že jsou to jen bílkoviny a jsou živočišného původu. Dále někdy jedl také slaninu, protože los je libové maso a jak sám řekl: „Vaše tělo nechce nízkotučnou dietu s nízkým obsahem sacharidů.“

Aby dohnal živiny, které by mu chyběly, rozhodl se využít několik doplňků stravy. Během celého měsíce dietu porušil jen dvakrát. Jednou si dal olivy a podruhé mango. Na konci měsíce v příspěvku na Instagramu shrnul své snažení a výsledky. Řekl, že se překvapivě cítil dobře. Navíc zhubl asi 5,5 kilogramů a především získal hodně energie.

Ve videu na Instagramu Rogan řekl: „Úroveň mé energie byla po celý měsíc krásně vyrovnaná. Žádné výkyvy nahoru nebo dolů, a to ani po jídle.“ Jeden negativní efekt ale přiznává. První dva týdny měl průjem. I tak ale dietu doporučuje. „Myslím, že budete ohromeni tím, jak dobře se budete cítit,“ řekl.

Pohled odborníků na výživu

Odborníci z tohoto doporučení příliš nadšení nejsou. Tvrdí totiž, je takto restriktivní strava může člověka připravit o základní živiny, které pocházejí z rostlinných potravin, a to může dlouhodobě poškodit zdraví.

Vedoucí pro výživu na oddělení preventivního lékařství na Northwestern University Feinberg School of Medicine, Linda Van Horn, říká, že pro běžné lidi není stravování pouze na základě živočišných bílkovin moudré. Výzkum navíc naznačuje, že zvýšená konzumace masa je spojena s rizikem vzniku kardiovaskulárních chorob.

Van Horn se vyjadřuje i k Roganovu tvrzení ohledně zlepšení energie. Nutričně to podle ní nedává smysl, protože kalorie jsou jednotky energie, které se nacházejí v sacharidech, bílkovinách, tucích a alkoholu, přičemž tělo preferuje sacharidy, protože se snadno a rychle tráví.

Takže když Rogan tvrdí, že měl hodně energie, je to podle Van Horn díky tomu, že tělo začalo hubnout, ne díky masožravé stravě. Upozorňuje, že vyloučení nějaké skupiny potravin může způsobit, že někdo hubne, a to se může zdát jako zvýšení energie.

Podle Van Horn je důležité jíst ovoce, zeleninu a celozrnné produkty, protože obsahují vlákninu a základní živiny, které z živočišné stravy získat nemůžeme. Dále poukazuje na to, že kvalitní pestrá strava je spojená s lepší kvalitou života, dlouhověkostí a sníženým rizikem chorob.

Zkusit či nezkusit? Podle Rogana ano, ale...

Jistě není třeba zdůrazňovat, že přístup Rogana je poněkud extrémní, nicméně i Van Horn se netají tím, že je zastánkyně rostlinných alternativ masa, takže se nám tu střetávají dva odlišné názory, které rozhodně nechci posuzovat. Myslím, že nakonec to ale Rogan shrnul celkem objektivně, když přiznával negativa a vyzdvihoval pozitiva.

Psal o průjmu, který ho opravdu hodně trápil. Postupně se to prý zlepšovalo, takže druhá polovina měsíce už byla v pořádku, ale během prvních dvou týdnů měl obavy, jak to zvládne. Na druhou stranu si ale chválil vyšší a stabilnější hladinu energie během celého dne. Jako další efekt zmiňoval, že se cítí šťastnější a vyrovnanější, ale přiznává, že to může být jen chvilkové, anebo placebo efekt. Ohledně hubnutí zase přiznává, že to bylo v jeho životě poprvé, kdy se výrazně omezoval se sacharidy, takže z toho může jeho úspěch pramenit. V každém případě uznává pozitiva i negativa tohoto typu stravování. Rozhodl se, že takto dále jíst nebude, ale celý měsíční experiment označuje za přínosný a prospěšný.

Zdroj úvodní fotografie: Instagram @joerogan

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#osobnirozvoj #jidlo #maso #bilkoviny #jidelnicek #strava #energie #fit #JoeRogan #Rogan

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Petr Mára je dobrý příklad člověka, kterému tahle dieta pomáhá. Měl celý život problémy s jídlem kvůli autoimunitnímu onemocnění, teď už jí myslím něco přes rok jen maso a prý se nikdy necítil lépe. Takhle mi to smysl dává, zdravý člověk ale asi nemá žádný racionální důvod měnit dlouhodobě vyváženou stravu za extrém. Myslím, že už po tom měsíci se to taky musí maličko přejíst.
  +1
 • :D :D Díky za pobavení, jdu se podívat, co to je za blbce.
  +1
  • Tak za blbce bych ho neoznačoval, protože kdyby nikdo nic nezkoušel, tak kam bychom se bez takových bláznů posunuli? :D ale pravdou je, že je to krapet extrémní přístup :-)
   0