6 minut čtení

Válka ve Vietnamu: Režim tak striktní, že mu neunikne ani koronavirus

Jedním ze států, které dle oficiálních čísel koronaviru úspěšně vzdorují, je překvapivě asijská země, která za Čínou i Jižní Koreou ekonomicky zaostává. Její tajnou zbraní je totiž komunismus a absolutní kontrola obyvatelstva.

Pokud sledujete oficiální denní statistiky vývoje pandemie na webu: Worldmeters.info, pak jste si mohli všimnout zajímavého úkazu – Zatímco většina států západního světa hlásí tisíce až desetitisíce nakažených a USA již s více než 100 000 případy přeskočila Čínu a stala se novým epicentrem nákazy, jeden východoasijský stát s více než dvojnásobnou hustotou zalidnění než Česko a téměř 100 miliony obyvatel k dnešnímu dni vykazuje – 174! nakažených

Je to vůbec možné? Nebo je to jen další propaganda komunistické strany, stejně jako v případě Číny? Vietnam sdílí právě s Čínou 1100 kilometrů dlouhou hranici a přesto tvrdí, že se mu daří držet pandemii pod kontrolou. Jedna věc je jistá, ať už je pravda jakákoliv, Vietnam odvedl v boji s koronavirem skvělou práci.

Už během oslav Vietnamského Nového roku na konci ledna vyhlásila vietnamská vláda nemoci COVID-19 doslova válku. V době, kdy se virus šířil pouze na území Číny, prohlásil premiér Nguyen Xuan Phuc během meetingu komunistické strany Vietnamu, že to nebude trvat dlouho, než virus překročí hranice. 

„Bojovat s tímto virem bude stejné, jako bojovat s nepřítelem,“ řekl Phuc během jednání. 

Mobilizace na všech frontách

Vláda věděla, že komplexní bezpečnostní opatření vyžaduje – státní finanční záštitu a kvalitní zdravotní systém, což jsou dvě věci, ve kterých má země nedostatky.

Vietnam nemá kapacitní možnosti k adoptování stylu Jižní Koreji, který zahrnoval například 350 tisíc testů. Omezené jsou i kapacity jeho zdravotního systému.

Nguyen Thanh Phong, starosta města Ho Či Min s populací čítající 8 milionů lidí, přiznal, že město disponuje maximálně 900 lůžky na jednotce intenzivní péče. Což je při současné pandemii tragický podstav. 

Vláda tedy zvolila obrannou pozici, nastavila přísné podmínky karantény a zajistila komplexní trasování každého, kdo přišel s virem do kontaktu. Všechna tato opatření vyhlásila daleko dřív než Čína, která k plošné karanténě celých měst přistoupila až v zoufalé snaze zastavit další šíření viru

Například 12 února uzavřela země na tři týdny do karantény celé město poblíž Hanoje s 10 000 obyvateli. V té době bylo v celé zemi jen 10 potvrzených případů infekce. Autority zároveň podrobně dokumentují každého, kdo mohl přijít s virem do styku. 

Západní země, jako například Německo, oproti tomu trasovaly a dokumentovali pouze ty, u nichž byla infekce prokázána a jejich nejbližší rodinu. Vietnam zdokumentoval i druhou, třetí a čtvrtou úroveň kontaktů infikovaných osob a všichni tito lidé byli umístěni do striktní izolace. 

Všechny školy a univerzity byly uzavřeny už na počátku února a od samého počátku byli všichni návštěvníci země z rizikových oblastí umístěni do 14denní karantény

Premiér: „národní hrdina“ Nguyen Xuan Phuc

Vládní dozor Vietnamu 

Namísto závislosti na technologii a lékařství, zvolila země v boji proti koronaviru ještě přísnější dohled nad svými občany. Vietnam je znám pro svůj striktní režim a bezpečnostní aparát, ten teď získal s podporou dobře zásobené a všeobecně respektované armády zásadní společenskou moc. 

Na každé ulici, každého města i obce, najdete členy bezpečnostních složek nebo špehy komunistické strany. Armáda zároveň verbuje nové vojáky a zásobí se pro případné nasazení těžké techniky. 

Vládní dohled je tak přísný, že v podstatě znemožňuje jakýkoli volný pohyb osob nebo porušení bezpečnostních opatření

Stinná stránka tohoto stavu je komunitní ostrakizace nakažených nemocí COVID-19. Jedním veřejně známým případem se například stala žena, která se vrátila do Hanoje z Evropy a byla pozitivně testována na přítomnost viru. Poté se stala obětí rozsáhlé kyberšikany na sociálních sítích, kde ji lidé nevybíravě zostudili za nerespektování bezpečnostních opatření města. 

Její případ byl tím závažnější, že v té době bylo již všech 16 dosud nakažených lidí vyléčeno a Vietnam hlásil nulový stav. Žena byla obviněna ze zavlečení epidemie zpět na území země. 

Problém s veřejnou ostrakizací je hlavně ten, že nemocní se z důvodu negativního společenského tlaku bojí přihlásit autoritám a následovat vládní opatření. 

Rétorická válka

Dalším vládním nástrojem je propagandistická rétorika, se kterou autority veřejně vystupují. Premiér země například prohlásil: 

Každý podnik, každý občan a každá rezidenční oblast musí být nedobytnou pevností, jedině tak virus porazíme.“

Silný hlas vládních autorit je pro občany zásadní motivací, Vietnamci jsou známí pro svou schopnost semknutí a spolupráce v krizových situacích a jsou na to patřičně hrdí. 

Vládou kontrolovaná média zároveň spustila masivní informační kampaň. Ministr zdravotnictví dokonce sponzoroval virální youtube song o mytí rukou

Poslušnost

Ačkoli nebyl z pochopitelných důvodů mezi občany země proveden žádný výzkum, z nálady na sociálních médiích a rozhovorů s Vietnamci je patrné, že většina společnosti vládní nařízení respektuje a souhlasí s nimi.

Jsou pyšní na to, jakým způsobem Vietnam pandemii v porovnání se zbytkem světa vzdoruje. 

Nejpopulárnější veřejnou osobností v boji s koronavirem se stal premiér země, který je na Facebooku oslavován jako „národní hrdina.“

Pochopitelně se ozývají i hlasy, kterým se nelíbí, že úspěšný boj proti viru zvedá politické preference a body komunistické vládě Vietnamu, jež je známá pro porušování lidských práv. Jenže do krizového boje a ochrany veřejného zdraví lze schovat i striktnější kontrolu médií.

Široká veřejnost přijala i ekonomické následky vládních opatření. Z oficiálních dat vyplývá, že během ledna a února bylo zavřeno přes 3000 firem a podniků

Velké konglomeráty, jako například Vin Group, musely uzavřít desítky hotelů a resortů následkem odmlčení turistického ruchu, což vedlo k rapidnímu navýšení nezaměstnanosti

K ulehčení situace poskytla vietnamská vláda 1.1 miliardy dolarů na podporu ekonomiky. Finanční experti přesto očekávají masivní recesi, vláda proto žádá veřejnost o finanční dary – a občané, kteří vládě důvěřují a podporují ji – dávají, co mohou. 

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#Vietnam #koronavirus #COVID19 #pandemie #krize #prevence #komunismus #vlada #politika #socialismus #Asie #Cina #armada #Phuc #komunistickastrana #ekonomika #nasledky

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.