27.03.2020 10 minut čtení

Jste uživatel Google Chromu? Výborně, tenhle článek by vás neměl minout

Chrome svým příchodem do světa paketů způsobil doslova revoluci. V tuto chvíli opanuje zhruba 67 % z celého segmentu internetových prohlížečů. Nabízí absolutní personalizaci a netušené možnosti, ale tušíte, co nutně potřebujete zlepšit už teď?

Jdu si teď promluvit s vámi, uživateli Google Chromu, vy co si radši vyjedete na Safari, můžete v klidu scrollovat dál – nebo naopak zůstaňte a třeba kouzlu Chromu propadnete s námi – a pokud se chce někdo ozvat, že existují i jiné prohlížeče – To je sice pravda, ale stejně tak existuje i Nokia, ale posledních deset let to nikoho nezajímá. 

Google Chrome je jedinečný, s jeho příchodem se prostředí internetu rázem stalo přívětivější a miliony lidí na celém světě na něj, stejně jako já, nedají dopustit. Tím spíše, že jeho light verze je pevně spjatá se všemi androidími mobily a alespoň částečně nám nahrazuje to, co jinak známe hlavně ze světa Applu – konektivitu a vzájemnou závislost mobilního telefonu a počítače

Asi si teď začínáte říkat, že už to začíná mírně připomínat product placement. Ale za to, co se chystám napsat teď by mi Google asi nezaplatil. Chrome je skvělý nástroj a víceméně k němu nemám výhrad, ale... Schválně se zamyslete, jakou stránku navštěvujete ze všech nejčastěji.

Svůj firemní web? Emailovou schránku? Facebook? Warengo? Omyl, v absolutních číslech u vás zcela určitě vede stránka, která je vám vlastně úplně k ničemu a přesto ji potřebujete: Je jí New Tab window

Většina z nás na ní stráví sotva pár vteřin, během nichž vyplní do adresního řádku požadovanou adresu a dál si hledí svého. Taky se není čemu divit, to okno je zbytečně strohé a v podstatě nepoužitelné, kromě vyhledávacího boxu, který je nám taky k ničemu, protože stejnou funkci plní i samotný adresní řádek a kromě osmy nejčastěji navštěvovaných webů, zíráte do prázdné obrazovky.

 

Přitom je to škoda, okno by přece mohlo být vaší domovskou stránkou, nabízet stejné funkce jako třeba česká konkurence Googlu – Seznam.cz. No a právě proto píšu tenhle článek. Google si sice potrpí na jisté strohosti a jednoduchém designu, ale to neznamená, že vám nedopřeje možnost, si jej vylepšit po svém.

Samotný Chrome nabízí desítky, ne-li stovky experimentálních funkcí, které mohou razantně vylepšit vaši uživatelskou zkušenost – leč, jsou experimentální, dostupné těm, kteří jsou ochotni být beta testery a ani jejich přístupnost není kdovíjak intuitivní.

Dostanete se k nim tak, že do adresního řádku vložíte adresu: chrome://flags/ (Z nějakého důvodu musíte adresu překopírovat ručně.)

V této laboratoři si můžete zapnout desítky různých dodatečných nastavení, funkcí a zlepšováků, jejichž reálnou funkci si ale budete muset vygooglit sami, jinak by tenhle článek měl zhruba 200 stránek

Vraťme se ale zpět k oknu nové karty a pojďme si projít pár funkcí, kterými z ní udělat praktického pomocníka pro vaše každodenní brouzdání digitálním světem. 

Služby třetích stran, které jsou jednoduše dostupné v chrome extensions store vám totiž dopřejí vše, po čem byste mohli toužit. 

Pište si

Znáte situaci, kdy si chcete něco rychle zapsat – hledáte nutně kus papíru, lovíte v mobilu aplikace nebo si nouzově zapisujete potřebnou informaci do adresního řádku?

Přesně na lidi s tímto problémem vývojáři mysleli a přišli s geniálně jednoduchou funkcí zápisníku. Teď nemluvím o Google keep, což je skvělý nástroj pro uchování a přenos poznámek mezi mnoha zařízeními. 

Mluvím prostě o kusu papíru, na který si zapíšete, co vám zrovna někdo diktuje do telefonu nebo převratnou myšlenku, která vám zrovna proletěla hlavou.

Funkce se jmenuje příhodně: Papier a můžete si ji nainstalovat jako rozšířenou funkci prohlížeče. Nenabízí synchronizaci, cloud ani žádnou další vychytávku, 

Funguje naprosto jednoduše – po otevření nové karty (nebo její vyvolání příkazem CTRL+N) na vás při prvním použití vyskočí okno s konkrétními informacemi, jak s papírem pracovat – Jakmile informace jednou smažete, máte k dispozici prázdnou plochu připravenou na vaše poznámky, tu můžete zapisovat, přepisovat a mazat dle libosti a kdykoli je znovu vyvolat – už víte jak. 

 

Využití této funkce ponechám vaší fantazii, je důležité vzít na vědomí, že její instalací přijdete o zmiňované strohé okno nové záložky. Ten, kdo byl zvyklý na:

 

Si teď bude muset vystačit s adresním řádkem, který má, jak jsem již zmínil, úplně stejnou funkci. To se pochopitelně týká všech následujících služeb.

Ví se, že více vyhledávačů více ví

Komu by snad nestačil mocný search engine Google, může si do své nové karty snadno přidat univerzální funkci, která vám nabídne vyhledávače dle vaší libosti. 

Ať už jste masochisté a dáváte přednost Bingu, často chcete vyhledávat přímo na YouTube nebo preferujete DuckDuckGo pro jeho diskrétnost a ochranu vašeho soukromí – funkce Universal Search Tab je tu přímo pro vás.

Vaše nová karta zůstane téměř stejná, jen s tím rozdílem, že po najetí myší na logo Google vám poskytne širokou škálu vyhledávačů dle vlastního výběru, seznam můžete jednoduše rozšířit nebo ztenčit a nepřijdete ani o panel nejčastěji navštěvovaných webů.

 

Je-li libo kartotéky

Jestli jste pracovně vytížení lidé, což jste určitě, protože na Warengo chodí zásadně jen pracovití lidé, pak máte určitě občas pocit, že veškerý systém vašich online dokumentů by mohl být praktičtěji uspořádaný. 

Dokumenty z emailové schránky, dokumenty z Google docs, dokumenty sdílené prostřednictvím firemního komunikátoru, uložené v cloudu... atd. Všude kolem vás dokumenty. Deset různých webů, mezi kterými musíte pendlovat a následně se v nich probírat potřebnými soubory. 

Just FYI, přesně proto je tu FYI, funkci si nainstalujete, propojíte se všemi potřebnými účty a voalá, vše krásně seřazené a po ruce zmáčknutím dvou kláves nebo jedním klikem. Opět tím přijdete o klasickou „nabídku“ karty nového okna, ale výměnou za to – vaše osobní online kartotéka. 

 

Aplikaci můžete dokonce provázat s několika uživatelskými účty a mezi nimi pak přepínat, tím získáte například přístup k pracovní nebo studijní kartotéce nebo k deseti různým kartotékám pro každou z vašich firem, pokud je to váš případ. 

Aktivní kaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaarty

Možná je to jen můj osobní problém, ale kdykoli na něčem pracuji, mám v jakýkoli daný moment otevřeno přibližně 895 aktivních záložek, mezi kterými neustále listuji, zavírám a otevírám nové...

Do toho mám na pozadí další okno se záložkami, které budou aktuální později, jedno okno se záložkami, které by mě mohly rušit a potřebuji je mít mimo dosah pozornosti. Potom ještě skupinu záložek: „Tohle si přečtu později,“ no a vždycky jsem nakonec překvapený, že můj herní notebook občas nestačí s operačním dechem. 

Pokud jste již někdy podobou situaci zažili, pak mám pro vás skvělou zprávu! Na světě je minimálně ještě jeden člověk se stejným problém a ten člověk se patrně jmenuje Toby

No a tady Toby pro nás připravil rozšíření, které nám po otevření nové karty nabídne personalizovanou sekci oken, roztříděných do různých kategorií dle vašeho vlastního uvážení. Nejen, že už se nemusíte bát, že si něco nedopatřením zavřete a zapomenete na to. Hlavně nebudete muset pokaždé hledat a proklikávat mezi dvaceti záložkami, které se již na panel prohlížeče ani nevejdou, takže ani nevíte, na co vlastně klikáte. 

No a samozřejmě, vaše RAM karta vám společně s procesorem poděkují a poskytnou vám o něco svižnější chod počítače. Konkrétní panely karet můžete dokonce sdílet s jinými – kolegy/přáteli/nepřáteli. Program se automaticky synchronizuje na všech vašich zařízeních. 

Celkově nabízí Toby nepřebernou škálu funkcí, kterou ale jistě prozkoumáte sami – doporučuji tutoriál na Youtube.

 

iGoogle

V dávných dobách a hluboké minulosti, zhruba kolem roku 2000, nabízel Google službu, kterou možná někteří z vás pamatují – jmenovala se iGoogle a podobnost s jinou značkou je určitě čistě náhodná. Lépe řečeno, byla tu dřív než první iPhone, vyvoďte si z toho závěr dle potřeby.

iGoogle nabízel přesně to, co nabízí některé konkurenční vyhledávače dodnes – personalizovanou home page – S počasím, zprávami, burzovními informacemi, prostě čímkoli, co je vám blízké. Služba postupně odešla do zapomnění a dnes ji najdete jedině jako článek na Wikipedii. 

Naštěstí můžete získat velice obdobnou službu prostřednictvím dalšího možného rozšíření pojmenovaného příhodně iChrome New Tab extension. Služba promění vaši novou kartu v domovskou obrazovku plnou užitečných či méně užitečných funkcí, dle vaší libosti. 

Přehršel widgetů, tak jak jste na ně zvyklí z mobilního telefonu, vám dovolí vyladit si iChrome k vaší maximální spokojenosti. 

 

Vy jste tu šéf

A úplně poslední funkce, jakou si dnes představíme, je ta ze všech nejjednodušší a přitom nejchytřejší. Vývojáři ji pojmenovali Change New Tab, z čehož jste patrně okamžitě získali představu, co od ni můžete očekávat

Pakliže ne, pak vám její funkci rád vysvětlím – nové okno bude tím, čím ho chcete mít jakmile nastavíte odkaz na vaši firemní home page, burzovní lístek nebo třeba osobní blog Elona Muska. Kýžený web kdykoli změníte zcela jednoduše, jak je vidno v přiloženém obrázku:  

 

A tím to dnes zakončím. Ať už si potrpíte spíše na jednoduchost, nebo naopak oceníte komplexní službu se spoustou funkcí, volba je na vás. S tím se pojí i největší problém, jaký vás teď čeká – budete si muset vybrat jen jednu službu. 

Pochopitelně, nic vám nebrání si přes nastavení rozšíření službu kdykoli odinstalovat a zkusit jinou. Svět Googlu je ve vašich rukou. 

A koho by zajímalo jaké programy a webové služby Google nabízí a vy jste je možná přehlédli, zde najdete můj starší článek, který se jim věnuje

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

 

#Google #Chrome #prohlizec #web #www #internet #vyhledavac #newtab #sluzby #funkce #rady #zkusenosti #podnikani #byznys #navody #Toby #iChrome #iGoogle #FYI #Papier

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.