Kde bychom bez nich byli? Google mapy jsou tu pro případ, kdy se snažíme zorientovat v cizím městě, nalézt podnik, o kterém jsme nikdy neslyšeli nebo jen hledáme nejrychlejší způsob, jak prokličkovat hustou dopravou ve městě. Funkce, na kterou se spoléhá snad každý uživatel Androidu (a nejen něj), byla poprvé spuštěna v roce 2005 a navždy tak změnila život lidem, kteří dříve marně bloudili spletitými uličkami města.
Jaké nejnovější funkce si pro nás vývojáři Googlu připravili?
Live View
Tahle funkce byla představena již loni a pro její velký úspěch se letos dočká aktualizace. Nepostradatelný nástroj pro ty, kterým pojmy jako „pokračujte na sever“ nic neříkají. Live View rozšiřuje známý Street View o umělou inteligenci, váš mobilní telefon využívá fotoaparátu jako živého náhledu a s jeho pomocí ukáže, kde přesně a jak daleko od vás, se nachází váš cíl.
Uživatelský feedback
Tato funkce zapojuje uživatele jako „senzory“ různých proměnných. S její pomocí se dozvíte například:
- Teplotu: Uživatelé mohou prostřednictvím aplikace dát ostatním vědět, jestli je v konkrétním vlaku nebo autobuse zapnutá klimatizace, nebo můžete očekávat společnou saunu. Funkce je obzvláště příhodná hlavně uprostřed parného léta.
- Dostupnost: Funkce nabízí seznam linek městské dopravy, které mají asistenční pracovníky, nízkopodlažní nástup a sedadla, prostor pro vozíčkáře apod.
- Dámská sekce: Identifikuje, zda je v přepravě vyčleněna speciální sekce určena pouze ženám – jako jsou dámská kupé ve vlaku. A zda ostatní cestující toto určení dodržují.
- Bezpečnost: S touto funkcí se dozvíte, jestli jsou ve vozidle kamery nebo nějaká forma nouzového signálu.
(Většina těchto funkcí zatím do Česka nedorazila, ale doufejme, že vše je jen otázkou času.)
Samotná aplikace se učí na základě vaší historie, jaké typy podniků obvykle navštěvujete. Pod tlačítkem „Pro vás“ tak naleznete personalizované doporučení míst, které jste zatím neprozkoumali.
Další poměrně novou funkcí je „Dojíždění“, které vás automaticky naviguje domů nebo do práce na základě vaší polohy a uložených adres. Funkce v reálném čase sleduje i hustotu provozu.
Odkud bere Google data k dopravě?
K těmto datům se Google dostává prostřednictvím sledování polohy svých uživatelů a následným vyhodnocováním jejich pohybu po městě. Problém je, že Google se spoléhá pouze na teoretický – odhadovaný údaj, čehož lze poměrně snadno zneužít. To nám před pár dny ukázal jeden německý „umělec,“ když naložil na vozíček 99 mobilů a poklidným tempem se vydal skrz poloprázdné ulice Berlína. Google, ale i mapy ostatních společností, vyhodnotily stovku pomalu se pohybujících zařízení najednou jako dopravní zácpu a tu následně vyobrazily ve svých mapách.
Žádná technologie není bez chyb, Google však nespoléhá jen na data svých uživatelů a postupně do svých nástrojů zapojuje i umělou inteligenci. Víceprezidentka AI Google Jen Fitzpatrick vysvětluje:
„Učíme například naše snímkovací vozy rozpoznávat i ručně psaná čísla domů a názvy ulic v místech, které nemají oficiální tabule. Například v Lagosu v Nigérii nám tato technologie pomohla zapsat 20 000 názvů ulic, 50 000 adres a 100 000 podniků, které dosud neměly zmapované informace.“
Google samozřejmě neprovozuje jen vyhledávač a mapy. Většina z nás je familiérní s prohlížečem Chrome, emailovou službou Gmail nebo Google Docs – kancelářským balíkem zahrnujícím tabulkový procesor, textový editor i alternativu k PowerPointu. Populární je i online úložiště Google Drive, ale třeba vás zaujme nějaká z těchto méně známých služeb, které jsou rovněž součástí Google „rodiny“.
1. Google Forms
Formuláře Google jsou nejméně známým nástrojem balíku Google Docs. Jakmile se snažíte naplánovat rodinnou oslavu, narozeninovou párty nebo sraz s bývalými spolužáky, Google Forms přijde vhod. S jeho pomocí vytvoříte jakýkoliv dotazník, ten následně rozešlete mezi ostatní a už nebudete muset poslouchat, že jste zapomněli na Karla, který má alergii na laktózu nebo na Alenu, která zásadně nenavštěvuje podniky se zelenou podlahou.
2. Automatizované vyhledávání
Založili jste si nový start-up a chcete vědět, co si o něm lidé myslí? Nástroj Google Alerts je tu právě pro vás. Zadáte do vyhledávače pojem, slovo nebo název, a necháte algoritmus, aby za vás pravidelně hledal na webu jakoukoli konkrétní zmínku o tom, co vás zajímá. Můžete si nastavit i pravidelný čas ve kterém chcete výsledky dostávat, třeba v denním, nebo týdenním intervalu.
3. Android-to-iPhone Facetime
Možná jste to ani netušili, ale FaceTime není funkce omezená jen na uživatele iOS. S funkcí Google Duo může videohovory provozovat každý, kdo vlastní účet na Googlu, na kterémkoli zařízení. Můžete dokonce propojit počítač s mobilním telefonem. Do konference přizvete až osm lidí najednou, skrze aplikaci můžete odesílat i přijímat videozprávy a s funkcí „Knock knock“ uvidíte reálný náhled volajícího ještě před přijetím hovoru, takže vám nehrozí žádný prank call.
4. Mobilní data kdekoli a kdykoli
Funkce Google Fi přináší datový tarif pro ty, kteří hodně cestují. Služba slibuje: Žádné extra poplatky za mezinárodní data a zvýhodnění tří mobilních poskytovatelů mezi kterými se zařízení automaticky přepíná k nejsilnějšímu zdroji signálu. Zda a jak funguje služba v Evropě, vyzkoušeno nemám, ale schválně, kdo z vás věděl, že můžete s Googlem i telefonovat?
5. Jednodušší létání
Bookování letenek nepatří mezi nejoblíbenější aktivity, jaké si umíte představit k nedělnímu obědu. Na pomoc přistává Google Flights, který dokáže celý proces překvapivě zjednodušit. Nastavte si, kam chcete letět, a aplikace vám vyhledá ty nejlogičtější spoje napříč aerolinkami.
Budete informování, zda je vhodná doba k nákupu letenek, nebo bývá cena do konkrétní destinace obvykle nižší. Aplikace vám nabídne kalendář s graficky znázorněnou proměnlivou cenou. Můžete si nastavit hlídač ceny konkrétního letu a již zabookovaný let vám uloží do kalendáře a samozřejmě vás o něm včas informuje.
6. Fontování
Najít správný font pro vaši webovou stránku nebo online projekt je někdy záležitost na celý večer. Jakmile už najdete svůj vysněný font, zjistíte, že je buď součástí drahého balíku, nefunguje v něm diakritika, nebo ho prostě nelze logicky implementovat. Google Fonts k službám, vítejte v knihovně tisíců open-source a přehledně seřazených fontů, které jednoduše zapíšete do zdrojového kódu – a voila.
7. Jednoduchý „to-do list“
Existuje zhruba 863 a půl milionu aplikací a služeb, které vám slibují jednoduchou tvorbu seznamu úkolů. Jenže občas prostě potřebujete jednoduchý nástroj, který lze lehce sdílet s ostatními. V tu ránu vám Google Keep přijde vhod, můžete v něm přidávat poznámky, seznamy, fotky, dokonce i audio záznamy – To vše lze samozřejmě sdílet s dalšími uživateli přihlášenými ke Google účtu. Ideální služba pro vyslání partnera na nákup.
8. Virtuální kabelovka
Jak jistě víte, pod správu Googlu patří i světově známá videoknihovna YouTube. Ten nám poslední dobou často a rád připomíná, že nedávno spustil vlastní hudební aplikaci. Co už ale není tak známé, je fakt, že YouTube nabízí vlastní televizi. Za 50$ měsíčně si předplatíte mix populárních kanálů, filmů a podporu různých typů zařízení. Službu můžete vyzkoušet zdarma a předem tak zjistit, jestli vás svou nabídkou uspokojila.
Pokud jste zapřísáhlí uživatelé Applu, pak vás asi tenhle článek nijak zvlášť neobohatil. Já, jako uživatel Androidu, jsem zjistil, že zdaleka nemám přehled o všech vychytávkách, které nám Google zajišťuje.
Možná si říkáte, že nepotřebujete, aby o vás tenhle gigant věděl ještě víc než dosud. Určitě ale víte, že pakliže máte zapnutou funkci – „Ok, Google“, V Sillicon Valley už o vás dávno vědí víc než vaše manželka.
#podnikani #aplikace #tipy #Google #YouTube #GoogleKeep #GoogleFonts #GoogleFlights #GoogleFi #GoogleDuo #GoogleAlerts #GoogleForms #Gmail #GoogleMaps #YouTubeTV