25.03.2020 7 minut čtení

Jeff Bezos napsal zaměstnancům Amazonu otevřený dopis o koronaviru a každý chytrý lídr by si ho měl přečíst

CEO ekomerce giganta Amazon se rozhodl ve světle sílící pandemie koronaviru napsat všem zaměstnancům otevřený dopis. Stačilo mu 9 odstavců a 534 slov, přesto jde o skvělou ukázku toho, jak má v současné chvíli lídr komunikovat se svými lidmi.

Jeff Bezos i jeho Amazon aktuálně čelí zcela bezprecedentním výzvám a na mnoho z nich logicky firma ani její zaměstnanci nejsou a ani nemohli být dopředu připraveni.

O víkendu proto Bezos, který je zakladatelem a stále i výkonným ředitelem společnosti, napsal všem svým zaměstnancům otevřený dopis, v němž se vyjádřil k tomu, jak se Amazon musí pandemii koronaviru postavit.

Pokud vás zajímá celé znění dopisu, najdete ho na konci - zejména manažerům a majitelům byznysu bych doporučil přečíst si ho celý od začátku do konce. Jde minimálně o zajímavou inspiraci pro to, jak své zaměstnance v aktuální situaci uklidnit a motivovat.

Bezosův dopis má 9 odstavců a jeho struktura v sobě skrývá hned 5 různých, ale stejně klíčových částí:

1. Bezos na úvod nechodí okolo horké kaše

Začít podobnou zprávu adresovanou vašim lidem, kterou píšete v nelehké firemní, společenské i globální situaci, není nikterak snadné. Tato začíná slovy:

Toto není výzva jako každá jiná a procházíme obdobím velkého stresu a nejistoty. Zároveň jde ale o období, kdy je práce, kterou vykonáváme, zcela nepostradatelná.

Pokud tento otevřený dopis psal sám Bezos a nikoliv nějaký asistent či manažer Amazonu, rozhodně za úvod zaslouží palec nahoru. Žádné chození okolo horké kaše, začíná rovnou nepříjemnou pravdou o aktuální situaci. První dvě věty dopisu vyjadřují nejen empatii a naléhavost... Bezos rovněž připouští, že chápe úskalí současné každodenní práce Amazonu - stres, nejistota a nutnost nepolevit, neboť funkční logistika je aktuálně zcela nepostradatelná.

2. Vysvětluje aktuální výzvu a vyjadřuje vděk za odváděnou práci

Kurýři a lidé zajišťující logistiku zboží jsou dnes rovněž hrdinové, kteří se musí neúnavně starat o to, aby lidé v karanténách a neprodyšně uzavřené státy měli co jíst, čím se chránit a čím léčit své nakažené. Bezos proto další dva odstavce využívá k tomu, aby zaměstnancům Amazonu připomněl, že lidé jsou jim za jejich nasazení skutečně vděční:

Poskytujeme aktuálně životně důležitou službu všem lidem bez rozdílu, zejména však těm, kteří jsou aktuálně nejzranitelnější jako staří lidé. Tito lidé na nás spoléhají a jsou na nás závislí.

Dostal jsem už stovky emailů od zákazníků a viděl nespočet postů na sociálních sítí, které vám všem ze srdce děkují. Vaše nasazení není přehlíženo a všímají si jej i nejvyšší vládní patra [včetně] prezidenta Trumpa.

Tato část je velmi důležitá vzhledem k tomu, co v dopise následuje.

3. Usměrňuje očekávání

Bezos navazuje tím, že zcela na rovinu popisuje ekonomickou daň, kterou dle jeho názoru svět chtě nechtě bude za celou tuto situaci muset zaplatit. A vzhledem k tomu, že zakladatel Amazonu je znám svou velmi dobrou schopností předpovídat budoucí vývoj, je potřeba nebrat jeho varování na lehkou váhu:

„Ač velmi nerad, musím vám říct, že dle mého odhadu se věci nejdříve citelně zhorší, než dojde k opětovnému zlepšení.“

I když se nyní po celém světě mezi lidmi šíří strach z ekonomického úpadku a recese, zrovna Amazon aktuálně řeší opačný problém. Nejenže se všechny své zaměstnance snaží v práci udržet, ale zároveň se pokouší získat 100,000 nových zaměstnanců, které kvůli aktuálním zvýšeným nárokům na jeho služby potřebuje.

Bezos proto ve svém veřejném dopise vyzval čtenáře, jež nejsou zaměstnání v Amazonu a aktuální pandemie jim vzala jejich dosavadní práci, aby nevěšeli hlavu a „přišli pracovat s námi do doby, než budou schopni vrátit se do pracovního oboru, v němž působili před tím.“

4. Nevyhýbá se velkým, do očí bijícím problémům Amazonu

Amazon aktuálně čelí jednomu zcela zásadnímu problému, který zároveň nemá žádné efektivní řešení: Zatímco všem lidem je zas a znovu opakováno, aby nechodili do práce a zůstali doma, velká část práce Amazonu musí být odváděna osobně ve skladech.

A byť Bezos ujišťuje, že podniky Amazonu zavedly celou řadu opatření od intenzivnějšího úklidu a pravidelného dezinfikování po udržování odstupu mezi jednotlivými pracovníky, faktem je, že zaměstnanci mají plné právo požadovat pro svou práci ochranné vybavení, jako jsou roušky, respirátory či rukavice - tedy to stejné vybavení, kterého nyní není dostatek ani v nemocnicích.

„Objednali jsme miliony roušek a chceme je rozdat našim zaměstnancům a kontraktorům, kteří nemohou pracovat z domova, ale jen malá část těchto objednávek byla vyplněna.“

Bezos opět nechodí okolo horké kaše. Sází na skutečnost, že lidé o aktuálním globálním nedostatku ochranných pomůcek moc dobře vědí a chápou, že když se nedostává ani na zdravotní personál, může se jen těžko dostat na soukromou společnost bez ohledu na její zaměření:

„Není nijak náročné pochopit, proč úžasní zdravotníci, kteří se snaží pomáhat našim známým či sousedům, musí být prvními, kdo tyto pomůcky obdrží. Jakmile se dostaneme na řadu i my, naší absolutní prioritou bude dostat je co nejdříve do rukou našich pracujících zaměstnanců a partnerů, aby se nepostradatelné zboží i nadále mohlo dostávat k zákazníkům.“

5. Slibuje, že se aktuálně zaměřuje a bude zaměřovat na jednu jedinou věc

Závěr dopisu se nese ve znamení ujištění všech zaměstnanců Amazonu, že zatímco oni se snaží co nejrychleji odbavovat tsunami nových objednávek od lidí zavřených ve svých domovech a potenciálně riskují své zdraví, Bezos se rozhodně nevěnuje jiným záležitostem.

„Můj veškerý čas a myšlenky jsou aktuálně bez výjimky zaměřeny na COVID-19 a na to, jak může v současné situaci Amazon co nejlépe sehrát svou roli.“

Zakladatel společnosti rovněž přiznává, že jej aktuálně trápí identické obavy, s jakými se nyní perou všichni ostatní:

„Na to, jak bychom se v současné situaci měli cítit, neexistuje žádný návod a jsem si vědom, že tato skutečnost každému z nás způsobuje stres. Seznam mých obav je nyní - pravděpodobně stejně jako ten váš - dlouhý: od mých dětí, rodičů, rodiny, přátel bezpečí vás, mých kolegů, až po ty, kteří již trpí nějakým onemocnění a po újmu, kterou našim komunitám způsobí blížící se ekonomický úpadek.“

Hledat vhodná slova pro popsání situace, s kterou jsme se doposud nikdy v našich životech nesetkali, je nesmírně náročné a chtít po někom bezchybný popis aktuálního dění nemá smysl. Přesto může být Bezosův dopis vhodnou a poučnou inspirací pro všechny z vás, kteří možná aktuálně nedokáží najít vhodná slova, s kterými se obrátit na své zaměstnance.

A nyní již slíbené celé znění dopisu:

 

 

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#podnikani #pandemie #koronavirus #covid19 #leadership #zamestnanci #motivace #nadeje #amazon #bezos

Hodnocení: +20
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky