Bezos měl pro Amazon už od jeho vzniku velkolepé plány. V roce 1999 byla firma po pěti letech fungování trochu dál než start-up, ale rozhodně se nijak nepodobala dnešnímu gigantickému korporátu. Amazon se tenkrát teprve snažil prosadit na nově vznikajícím trhu e-commerce.
Jeff Bezos měl přesto pro své online knihkupectví vysněnou velkou budoucnost. Tou dobou Amazon pomalu začal vystrkovat růžky a svou nabídku přestal omezovat jen na knihy. Bezos měl už tenkrát vizi online obchodu, na kterém si zákazníci budou moci pořídit všechno zboží od A do Z.
„Chceme se pokusit vybudovat místo, kde lidi najdou a objeví cokoliv, co by si chtěli koupit online.“
Tato Bezosova vize, o kterou se podělil v rozhovoru z roku 1999 v talk show Charlieho Rose, se dnes stala realitou. Průzkum stanice National Public Radio z roku 2018 naznačuje, že se Bezos nemýlil a že zákazníci při hledání nějakého produktu nejčastěji začínají na Amazonu. Upřednostňují ho prý i před vyhledávači jako je třeba Google.
„Shopping parky jsou minulost.“
Formát velkého parkoviště, kolem kterého je mnoho obchodů s různými produkty v Česku zas tak populární není. (V Praze je asi nejznámější a nejstarší Shopping Park Zličín, kde je prodejna Ikea, Tesco, Datart a pak další menší prodejny.) Ale v Americe se tento druh obchodního centra opravdu nosil. Až do nedávna.
Dost možná se Bezosův předpoklad dá aplikovat na všechny obchodní střediska, nejen na shopping parky. Tisíce výloh se v posledních letech zavírají. A podle reportu Credit Suisse se odhaduje, že během příštích 5 let se zavře až 25 % obchodních center.
„Reklama na internetu je také odvětví s potenciálem. Na internetu se budou moci reklamy udělat pro zákazníky přínosnější díky lepšímu zacílení. Něčemu, co jde v televizi jen těžko.“
Termín personalizované reklamy už dnes zná snad každý žák třetí třídy. Pro marketing je personalizace naprosto klíčová. Hledala jsem dostupné studie o personalizaci a zjistila jsem, že podle průzkumu firmy Adlucent 71 % zákazníků upřednostňuje personalizované reklamy před obecnými.
Masová obliba televize pomalu upadá a tak se peníze přesouvají z reklamy v televizi do digitálního marketingu. Koncem roku 2018 se Amazon stal třetím největším prodejcem digitální reklamy v Americe po Googlu a Facebooku.
„Když jdete do kina, dostanete zážitek. Proto si filmy vždy jen nepůjčujete, že ano?“
Bezos už dávno věděl, že pokud chtějí kamenné obchody přežít, musí poskytovat alespoň jeden z těchto prvků: zážitek nebo pohodlí.
Mnoho obchodníků se na tyto dvě cesty poslední dobou soustředí. Nabízí zákazníkům nadstandardní služby a high-tech zážitky, aby je dostali do kamenných obchodů.
Já myslím, že to má především dvě funkce:
- Chytrý prodejní asistent nebo asistentka může zákazníkům vnutit spoustu produktů, které by si jinak přes e-shop nekoupili. Vůbec máme větší tendenci utrácet, když máme produkty fyzicky v ruce.
- Skrze dobrou zákaznickou zkušenost v reálném životě také firma snadněji získává pravidelné zákazníky a dobrou reputaci.
„Zážitkového přístupu“ si nemůžete nevšimnout například v některých obchodech s kosmetikou. V LUSHI vám klidně zdarma udělají masáž rukou, dají vám masku na obličej a můžete si hodit do vody koupelovou bombu. Taková Sephora nabízí zase péči profesionálních make-up artists, které vás zdarma namalují.
„Velmi věřím této představě přístrojů, mnoha malých věcí, které jsou připojené k internetu. Bude tu spousta věcí připojených k síti.“
To zní skoro jako kdyby Bezos v roce 1999 předpověděl chytré domácnosti. Alespoň některé přístroje, které můžete ovládat telefonem, jako žaluzie, reproduktor, hodiny, mikrovlnku, vysavač, nebo bezpečnostní systém, už máte v domácnosti určitě i vy.
„Vsadím se, že za rok nás nebudou mít za přímé konkurenty. Dnes to tvrdí, ale máme každý jinou cestu. My se snažíme vynalézt budoucnost e-commerce a oni jen chrání svůj píseček.“
Toto řekl v roce 99 Bezos ke srovnávání Amazonu A knihkupectví Barnes & Noble. Jak vidíte, měl pravdu. Firma Barnes & Noble zůstala knihkupectvím. Amazon bere knížky jen jako jeden z mnoha druhů produktů, které nabízí a jejichž počet neustále roste.
Srovnání těchto dvou firem jako přímé konkurence se vrátilo v době vzestupu e-knih, ale i tuto bitvu Amazon s Kindle vyhrál a čtečka Barnes & Noble není zdaleka tak užívaná.
„Není nic víc frustrujícího, než muset čekat 2 minuty, než se vám zapne počítač ... Když čekám dvě minuty, už zapomenu, co jsem chtěl. Takže si myslím, že to je velmi důležité. A lidé na tom pracují. Brzy se to [rychlé načítání] uskuteční.“
Bezos měl za to, že budou mít počítače brzy schopnost naskočit okamžitě. Což je vlastně pravda, pokud je pouze uspíte. Rozhodně to platí pro telefony, které vám odpověď nabídnou takřka v reálném čase a nemusí se vypínat nikdy. V tomhle měl Bezos naprostou pravdu.
„V roce 2020 budeme valnou většinu věcí, které nakupujeme v obchodě ,jako potraviny, papír, čistící prostředky a podobné věci, nakupovat elektronicky.“
Valná většina je možná trochu odvážné tvrzení, ale ani tady není Bezos daleko od pravdy. Online nákupy běžných věcí se pomalu stávají standardem. Na Amazonu nakupuje velká část Američanů a tady u nás na to zase máme e-shopy a aplikace jako Košík nebo Rohlík.
Nemyslím si, že by kromě Bezose v minulém tisíciletí někoho napadlo, že si budete moci udělat kompletní nákup potravin, hygienických produktů a čistících prostředků prostřednictvím pár přejetí po telefonu a pak ho jen vyzvednout před domem. Nebo vy jste to snad tušili?
Příběh o tom, jak Bezos odešel z Wall Street, když ho napadlo vytvořit online knihkupectví, asi znáte. Ale věděli jste také, proč se rozhodl seknout se studiem fyziky a místo toho se vrhnout na elektrotechniku a informatiku? Jestli ne, podívejte se také na článek Miliardář Jeff Bezos se podělil o aha moment, který mu změnil život.
#podnikani #bezos #miliardar #ceo #amazon #vizionar #vize #budoucnost #inspirace #uspech #bohatstvi #citaty