Lékaři a další odborníci po celém světě radí lidem, aby nepanikařili, ale je klíčové připravit se na to, že bude hůř.
Koronavirus COVID-19 destabilizoval ekonomiku
Většina zemí přijímá opatření, která zakazují občanům cestovat, zdržovat se na kulturních, sportovních i jakýchkoliv jiných akcích. Nestabilní není jen evropská ekonomika, ale také ekonomika v Americe a Asii. Vypadá to, že se celý svět řítí do velké recese.
Co to znamená pro naše úspory? Máme investovat do zlata? Vybrat peníze z banky? Koupit za své peníze co nejvíce jídla a léků? Nebo se to vše brzy dá do pořádku a unáhlená rozhodnutí jsou zbytečná? Nevím, nejsem ekonom. Proto vám přináším překlad názorů 5 finančních expertů, kteří se k situaci vyjádřili pro CNBC Make it:
1. Nechte své investice být
Většina poradců je toho názoru, že v časech nejistoty a nestability byste své investice měli nechat být. Podle Ryana Marshalla, certifikovaného finančního plánovače z New Jersey, je to vhodná chvíle na přehodnocení cílů a ujištění se, že jsou s nimi vaše investice v souladu.
Pokud investujete kvůli nějakému krátkodobému cíli jako například kvůli pořízení domu a pokles akciového trhu je pro vás příliš dramatický, zvažte změnu strategie, kterou byste případně mohli zvolit, až se věci uklidní.
Ač můžete často slýchat hlasy, které vám radí, že nyní je vhodná chvíle na nákup, Marshall nedoporučuje se jimi řídit. Podle něj je důležitější investovat pravidelně, než se snažit ukořistit co nejlepší „deal“.
„Při jakémkoliv propadu je téměř nemožné nakoupit akcie za jejich nejnižší možnou hodnotu. Pokud skutečně máte rozmanité portfolio, některé vaše akcie by si i s tímto poklesem měly stát lépe. Pokud vše ve vašem portfoliu jde buď nahoru, nebo dolů, pravděpodobně portfolio není tak rozmanité, jak si myslíte.“
Ve chvílích nejistoty dává smysl, že máte touhu investování pozastavit a své peníze dát do něčeho bezpečnějšího jako například do spořících účtů, ale i podle Christine Benz, ředitelky financování výzkumné investiční firmy Morningstar, by investoři tento impulz měli umět překonat.
„Faktem je, že musíte být ochotní tolerovat určitou nejistotu – a v podstatě ve svém plánování riskovat – pokud chcete vydělat víc, než je míra inflace,“ píše Benz. „V průběhu času mají riskantnější aktiva, jmenovitě akcie, mnohem větší návratnost než méně riziková aktiva a dá se předpokládat, že se tento vzorec bude v budoucnosti opakovat.“
Další názor patří Alexanderu Kourymu, certifikovanému finančnímu plánovači z Phoenixu.
„Trhy reagovaly negativně na každou předchozí zdravotní hrozbu a během 3-6 měsíců po prvotním šoku se vrátily do normálu. Ve většině případů to ještě otočily do plusu. Samozřejmě zisky při investování nejsou nikdy zaručené, přestože historicky hodnota trhu roste.“
Přečtěte si také: Přirozený nepřítel koronaviru? Pravděpodobně ho máte doma i vy, ale zapomíná se na něj
2. Zvyšte nouzové úspory
Další odborník, Shaun Melby, tvrdí, že vaší finanční prioritou by měly být dostatečně velké úspory pro případ nouze. Pro Američany je to zvlášť důležité, protože nemají povinné zdravotní pojištění ani finanční podporu od státu v takovém rozsahu jako například my v Česku.
Když v Americe onemocníte nebo přijdete kvůli koronaviru o práci, musíte čerpat především z vlastních zásob. Podle Melbyho byste měli mít odložené peníze ve výši tří až šesti platů... Ale tato rada měla ideálně přijít před tím půl rokem, když jsme ještě neměli tušení, že ke krizi dojde.
„Nejdůležitější věc, kterou lidi můžou udělat, je ujistit se, že mají dostatečné nouzové úspory a/nebo přístup ke kreditní kartě v případě, že virus ovlivní jejich příjmy.“ Pokud našetřeno nemáte, je na čase udělat v rozpočtu nějaké škrty nebo prodat to, co vám neslouží.
U nás v Česku máme celkem štěstí a vypadá to, že nám určité banky ve spolupráci s ČMZRB pozastaví splácení závazků a také je tu vyhlídka na bezúročné půjčky pro živnostníky a podnikatele.
Příští týden chce vláda představit tzv. liberační balíček. Bude do něj patřit například plošné prominutí pokuty za opožděné podání přiznání k dani z příjmu fyzických osob nebo prominutím pokuty za nepodání kontrolního hlášení k DPH.
3. Podporujte ostatní
Pokud můžete, použijte své finance na pomoc přátelům, rodině a komunitě, říká Michelle Fait, finanční plánovačka ze Seattlu, která se soustředí na plánování financí svobodných žen.
„Pokud jste zdraví a není to v rozporu s místními doporučeními pro vaši oblast, pokračujte v podporování lokálních obchodníků,“ říká a má na mysli restaurace, kavárny, kadeřnictví a tak podobně. Zkrátka místa, která jsou v Česku od včera zavřená.
„Tito lidé nedokáží ušlý zisk za dobu, kdy jsou zákazníci doma, vynahradit. Pokud jste v karanténě, darujte potravinovým bankám,“ říká Faitová.
Chápu, že z ekonomického hlediska to dává smysl, ale pokud byste se mě ptali, byla bych proti. Zůstaňte doma, pokud můžete. Peníze nejsou to nejdůležitější. Většinu svých oblíbených podniků, kulturních center a případně podnikatelů či umělců můžete podpořit formou daru na transparentní účet.
Skvělý projekt teď rozjíždí například Paralelní Polis, která začíná pořádat cyklus živých přenosů s přezdívkou Vysílání do kulturní karantény. Předevčírem například v živém přenosu vystupovali Prago Union. Můžete se díky nim tedy online oblažit kulturou a zároveň poslat „vstupné“ na transparentní účet. Podpoříte tím jak celý provoz Polis, tak interprety. Podobné projekty nyní online rozjíždí celá řada umělců, divadel a dalších.
Přečtěte si také: Nenechte koronavirus ohrozit vaší finanční situaci: 3 tipy, jak si můžete přivydělat z domova ještě dnes
4. Myjte si ruce
Jen tolik můžete v podobných situacích udělat, míní Tracy Sherwood, certifikovaná finanční plánovačka z New Yorku. Takže si poctivě myjte ruce.
„Je důležité, abychom o viru byli informovaní a byli si ho vědomi. Globálně, ve Spojených státech i v lokálních komunitách,“ říká. „Snažte se každopádně zachovat klid, udržet si nadhled a přiznat si, co je ve vašich silách.“
Mějte se, jak to půjde a hlavně si uvědomte, že existují důležitější věci než peníze. Třeba zdraví. Vaše a vaší rodiny. Pokud nemusíte do práce, tak tam nechoďte. Peníze vyřešíte, až bude po všem.
#koronavirus #covid19 #investice #krize #recese #akcie #burza #financniporadce #financniplanovani #financniporadenstvi #finance #penize #rady #tipy #rozpocet
A taky doporucuji dat bacha na P2P platformy. Pred zacatkem pandemie jsem nahodil cast sveho portfolia do Mintosu a zameril jsem se na kratkodobe pujcky. Ssmozrejme jsem kupoval jen zajistene s garantovanym odkupem. Pandemii nektere spolecnosti neprezili s proto tam mam ztratu okolo 35 procent.
Pani Schejbalova, mozete sa mi prosim ozvat, pripadne dat email? pracovne.