5 minut čtení

Nenechte koronavirus ohrozit vaší finanční situaci: 3 tipy, jak si můžete přivydělat z domova ještě dnes

Jsou zavřené restaurace, kavárny, velká část obchodů a podniků nabízející služby. To znamená, že tisíce mužů a žen – kuchařů, maloobchodníků, kadeřníků, učitelů a dalších lidí přišly o práci. Jak dlouho to bude trvat, nikdo neví. Dá se s tím bojovat?

Pokud nepatříte mezi šťastlivce, kteří se zkrátka mohli přesunout do homeoffice, tak musíte zůstat doma bez práce. Jestliže jste zaměstnanci zařízení, která jsou uzavřená na základě usnesení vlády, náleží vám náhrady mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku - jde totiž o překážku v práci na straně zaměstnavatele. 

Pokud jste doma museli zůstat kvůli péči o dítě mladší 10 let, dostanete alespoň 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu. To už sice může být pro určité rodiny stav ohrožující, ale určitě na tom nejsou tak špatně jako živnostníci a podnikatelé. Ti přišli v mnoha případech o veškeré příjmy, přičemž musí nadále platit například nájem, nemocenskou a další náklady spojené se svým podnikáním.

Návrh na speciální dávku obdobnou ošetřovnému i pro OSVČ, které se nemohou věnovat své podnikatelské činnosti v důsledku péče o děti, pro které byla zrušena školní docházka, je i v důsledku tlaku Hospodářské komory již v urychleném legislativním procesu.

MPSV a vláda však přes výzvy Hospodářské komory zatím stále neřeší nějakou speciální dávku nebo dotační program pro OSVČ, které kvůli mimořádné situaci nemají příjmy ze své výdělečné činnosti.

Proto je na místě, aby podnikatelé a živnostníci začali přemýšlet nad tím, jak svůj byznys mohou adaptovat na nově vzniklou situaci nebo jak si z domova alespoň přivydělat.

V tuto chvíli bohužel nejsou možnosti přivýdělku z domova zdaleka tak široké jako obvykle. Kvůli absolutní nestabilitě akciových trhů se dá rovnou vyloučit investování nebo obchod s kryptoměnami, které během dvou dnů zaznamenaly i padesátiprocentní propad hodnoty a obrovskou volatilitu. 

Přesto jsem dala dohromady tři tipy, které by mohly alespoň pro určité skupiny lidí fungovat:

1. Online doučování, výuka a školení

Pokud patříte mezi učitele a lektory, kterým zavřeli pracoviště, anebo jste zkrátka jen v něčem opravdu dobří, je pro vás učení přes Skype příležitost. Vzhledem k tomu, že dětem zavřeli školy a zdaleka ne všichni rodiče zvládají látku, kterou se jejich děti učí (a mnoho z nich ani nemá čas dětem s učením pomáhat), tu teď bude nemalá poptávka.

Mnoho učitelů a učitelek přerušení výuky tak úplně nezvládlo a zahlcují děti a studenty úlohami a úkoly, které děti často nejsou samy schopné zvládnout. Naznačuje to i grafika, kterou pro vysokoškolské učitele sdílelo na svých stránkách Ministerstvo školství.

 

Pokud si tedy myslíte, že školákům a studentům máte co nabídnout, zaregistrujte se na portálu Doucuji.eu, kvalitni-doucovani.cz nebo nějakém jiném. To samé platí pro lidi, kteří se zabývají koučováním nebo mohou ostatní naučit cokoliv jiného. Všichni jsou teď doma a nudí se, třeba jim online rozvojový seminář nebo kurz cizího jazyka přijde k duhu!

2. Psaní, překládání nebo korektura

Jedna věc, o kterou v době globální krize rozhodně neklesl zájem, je psaní. Ať už jde o zpravodajství či blogování, po informacích v této době všichni lační více než kdy dřív. Proto můžete zkusit nabídnout své služby, pokud jste dobří v korektuře či máte talent na psaní. Zkuste štěstí na serveru Navolnenoze.cz, Webtrh nebo na nějakém podobném místě. Rovněž překlad zahraničních zpráv se teď může hodit.

3. Přenesení podnikání do bezkontaktní formy

Jak jste si už určitě stihli všimnout, spousta restaurací začíná nabízet rozvážku jídel. Je to způsobené tím, že podnikatelé museli zavřít a jinak by doslova bojovali o přežití.

Žně mají tedy nejen firmy Dáme jídlo a Wolt, ale například i Nesnězeno, které se dřív soustředilo pouze na distribuci zbytků nesnědených jídel z restaurací, kam jste si mohli přijít vyzvednout jídlo za příznivější cenu. Nyní si můžete v aplikaci objednat a zaplatit jídlo z mnoha dalších podniků, které by jinak musely být zavřené. 

Podobný formát se samozřejmě dá využít i u podniků, které nejsou přímo restauračními zařízeními. Můžete své služby poskytovat na dálku přes videohovor? Mohli byste produkty posílat lidem poštou? Zkuste přijít na způsob, jak adaptovat svůj byznys model na současnou situaci.

Pokud to nejde, můžete zkusit pro překlenutí náročného období požádat o bezúročnou půjčku. ČMZRB od 16. 3. 2020 přijímá žádosti o bezúročný Úvěr COVID pro podnikatele zasažené koronavirem. Pokud náhodou víte o dalších možnostech nebo nyní na práci na dálku rovnou někoho sháníte, zaregistrujte se na Warengo a diskutujte o tématu či sdílejte tipy a rady ve skupině Byznys versus koronavirus. Společně to zvládneme!

#byznys #podnikani #pracezdomova #privydelek #koronavirus #covid19 #rady #tipy #penize #krize #podnikatel #recese

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.