14.03.2020 4 minuty čtení

Microsoft obětí koronaviru – Přišel o svého nejvýznamnějšího člena představenstva

Bill Gates opouští byznys, aby mohl pomáhat světu. Zatímco vláda Spojených států situaci s pandemií viru podcenila, soukromé nadace rodiny Gatesových nebo i Zuckerberga přichází s řešením krizové situace. Dokonce i to si však najde své kritiky.

Sotva jsem před pár dny dopsal článek o Billu Gatesovi, který se na rozdíl od administrace prezidenta Trumpa snaží lidem doopravdy pomoci skrze svou nadaci, světem včera odpoledne prolétla zpráva, že Bill Gates opouští své místo v představenstvu Microsoftu a Buffettovy holdingové společnosti Berkshire Hathaway, aby se mohl soustředit na to, co je pro něj v současné chvíli důležitější:

„Odcházím, abych mohl věnovat více času svým filantropickým aktivitám,“ napsal Gates

Z dlouhodobých aktivit druhého nejbohatšího muže světa je patrné, že k takovému kroku logicky směřoval již delší dobu. Z jeho předchozích kroků je patrné, že například klimatická krize je pro něj prioritou a udělá, co je v jeho silách, aby jí zabránil. Při současné pandemii koronaviru se tedy jeho rozhodnutí nelze divit.

Opuštění představenstva určitě neznamená, že opouštím společnost, Microsoft bude vždy důležitou součástí mého života a i nadále hodlám pomáhat Satyovi* a celému vedení k dosažení vizí a ambiciozních cílů, jaké si Microsoft vytyčil. Cítím, že v současné době jsou na dobré cestě k progresu a vlivu na celý svět,“ prohlásil Gates na svém linkedinovém účtu.

(*Satya Nadella je od roku 2014 CEO Microsoftu.)

„Bill založil naši společnost s vírou v demokratizační sílu softwaru, doufal, že dopomůže světu – a Microsoft a celý svět s ním je díky tomu lepším místem.“ 

Taková slova zazněla v Nadelliho vyjádření: Představenstvo společnosti čerpalo z Billových vizí a manažerských schopností a i nadále bude čerpat z jeho vášně pro technologie a rad, kterými posouváme naše produkty kupředu.“  

Právě kvůli své nadaci, které se společně se svou ženou Melindou věnuje a která k dnešnímu dni disponuje téměř 50 miliardami dolarů a je tak největší soukromou filantropickou organizací na světě, odstoupil Gates v roce 2000 z pozice CEO Microsoftu a předal žezlo Stevu Balmerovi.

(Bill Gates v roce 1975)

S rostoucí hrozbou epidemie ve Spojených státech se snaží bojovat i další gigant technologického průmyslu Mark Zuckerberg, který v úterý oznámil, že zajistí dvě diagnostické stanice, které zčtyřnásobí rychlost testování v San Franciscu.

Právě nedostatečná kapacita testovacích středisek je největším problémem USA, oficiální data nakažených lidí jsou nedostatkem otestovaných občanů silně zkreslená. 

Gatesova nadace se rozhodla s tímto problémem bojovat po svém a mezi obyvatele distribuuje domácí testovací sady, které mohou lidé odeslat na analýzu (o tom se dočtete více v mém již zmiňovaném starším článku).

S rozšiřující se snahou soukromých organizací angažovat se v otázkách veřejné bezpečnosti a nadnárodních problémů ale roste i vlna kritiky takových počinů. Kritici tvrdí, že soukromé nadace za pomoci veřejných darů zkreslují veřejné mínění a využívají ho ve svůj prospěch – koneckonců měla by to být vláda, kdo takové situace řeší

Jenže až nyní se ukazuje, že tam, kde vlády selhávají, pomáhají multimiliardáři. Americká vláda měla týdny na to, aby se na situaci připravila. Donald Trump, který situaci od začátku zlehčoval, však absolutně selhal v jejím řešení. A jako bonus obvinil z toho stejného Evropskou unii, které v současnosti pozastavil vstup na území USA. 

Můžeme spekulovat, zda právě kritika veřejnosti vůči snahám soukromých subjektů angažovaných v podnikatelském prostoru nebyla jedním z důvodů, ze kterých se Gates rozhodl zpřetrhat oficiální vazby jeho jména s Microsoftem, jenž jen za loňský rok vykázal výnos 85 miliard dolarů. 

Microsoft byl Gatesem a jeho společníkem Paulem Allanem založen již v roce 1975 a stál u samotného zrodu výpočetních technologií. Gates poté dlouhou dobu držel pozici nejbohatšího muže planety, ale jak je vidět, peníze pro něj nikdy nebyly prioritou. 

#Gates #PaulAllen #SatyaNadella #SteveBalmer #Microsoft #Windows #GatesFoundation #Buffett #byznys #podnikani #IT #PC #koronavirus #COVID19 #pandemie

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.