„Jsem tak zaneprázdněný“ - tři obyčejná a jednoduchá slova, která často používáme jako způsob odmítnutí. Někdo místo nich používá: „Nemám čas.“ Obě věty smysl dávají, protože čas je tím nejcennějším co máme. Peněz můžeme vydělat více, ale času ne.
Jenže takový způsob odmítnutí je dost nešťastný. Hádejte proč. Zaneprázdnění jsou úplně všichni a snad nikdo o sobě neřekne, že má čas. Takže zpráva, kterou odešlete se zněním: „Jsem zaneprázdněný,“ ale myslíte tím něco jako: „omlouvám se, ale mám toho v práci momentálně moc, takže to nezvládnu“ může vyznít spíše jako: „To co momentálně dělám, je pro mě důležitější než ty.“ Pokud dojde k takto mylnému pochopení vaší zprávy, mohou být podstatně narušeny vztahy.
Síla dobré výmluvy
Skupina vědců z Harvard Business School se nedávno rozhodla prozkoumat způsob, jak odmítáme různá pozvání, která by mohou ovlivnit naše mezilidské vztahy a to, jak nás vnímají druzí.
V jednom experimentu vědci nechali 300 dospělých zvážit následující situaci. Pozvali dobrého přítele na večeři a on odmítl. Některým bylo řečeno, že odmítl kvůli penězům („nemám dost peněz“), jiní zvažovali scénář s odmítnutím kvůli práci („nemám čas“) a ostatní nedostali žádnou omluvu.
Dotázaní shledali, že výmluva na peníze je mnohem důvěryhodnější, než výmluva na čas nebo odmítnutí bez udání důvodu. „Částečně to je proto, že tak nabudou dojmu, že jejich přítel měl menší kontrolu nad okolnosti, které uvedl jako omluvu, respektive nad okolnostmi, které mu zabránily pozvání přijmout,“ řekl Grant Donnelly, jeden z hlavních výzkumných pracovníků studie.
Výsledky studie naznačily, jak můžeme chránit svůj čas před nechtěnými pozváními, aniž by se druzí ptali, zda si vážíme našeho vztahu.
Účinné alternativy k „jsem tak zaneprázdněný“
Donnelly navrhuje, že v situacích, kdy peníze nejsou vhodnou výmluvou, je vhodná alternativa odmítnutí kvůli nedostatku energie. Důvod je stejný - energie je vnímána jako čestný a méně ovlivnitelný důvod. Níže je několik účinných způsobů, jak odmítnout, aniž by došlo k narušení vztahů.
1) Řekněte, co děláte
Když člověku, který vás zve, taktně vysvětlíte, jak moc jste vytížení, možná vás pochopí. Neuvádějte každou drobnost, kterou jste udělali, ale když zmíníte několik velkých úkolů, které už máte za sebou a některé, které vás ještě čekají, může to pomoci.
Vaším cílem by ale vždy mělo být dostat konverzaci z nepříjemného odmítání na příjemný rozhovor. Když uvedete něco ze svých plánů, a nutně to nemusí souviset s prací, dáte tím druhým možnost vás lépe poznat. A nenápadně tím i druhé vyzvete k tomu, aby se i oni svěřili se svými činnostmi. Tím vytvoříte společný základ, na kterém můžete příště stavět.
2) Odložte setkání na později
Tato metoda je zvláště účinná, když musíte (nebo potřebujete či chcete) odmítnout pozvání od nadřízeného. Je podobná prvnímu uvedenému způsobu. Můžete říci: „Musím ještě udělat A, B a C, ale přesto bych se rád setkal. Můžete to odložit na …… (zítra, příští týden, další měsíc), až se věci trochu uklidní?“
Takovou odpovědí ukážete svou pozitivní pracovní morálku a zároveň si váš nadřízený nebude myslet, že se chcete vyhnout času stráveným s ním. Možná bude dokonce ohromený, když uvidí, jak si plánujete své činnosti, máte v nich přehled a jste kvůli nim schopní odmítnout setkání. Předpokladem tedy je, že neodmítáte každý druhý den.
3) Buďte upřímní
Ukázáním poctivosti můžete i v pracovním prostředí získat body k sympatičnosti. Udržte si profesionální hranice a nebuďte příliš osobní, ale zkuste svému kolegovi říct přesně, jak se cítíte. Může to vypadat například takto:
- Nemůžu přijít na brainstorming, protože mám několik termínů, které musím dodržet. Ještě nejsem u konce, a abych byl upřímný, jsem naopak trochu ve skluzu. Mohl bych vám své nápady předložit později? (a hned navrhněte jiný termín)
- Nemohu přijít na vaši networkingovou akci protože mám na ten večer domluvenou večeři, kterou už jsem dvakrát přesunoval a nerad bych to dělal znovu. Ale možná by se mohl zúčastnit… Mohu pozvání předat dále?
Klíčem k úspěchu je v tomto případě ukázat, že druhé osobně důvěřujete natolik, že můžete být upřímní. To ocení úplně všichni.
4) Řekněte ano
Přiznejme si to. Někdy v nás ožívají děti a chceme být milovaní, oblíbení, přijímaní a mít to, co mají všichni ostatní. Chceme vynikat a vyhrávat. Ale někdy to není jen o nás.
„Být známý jako člověk, který je neustále nedostupný, vám může pokazit kariéru.“
Když vás někdo požádá o účast na nějaké akci, chce vědět, zda to považujete za dobrou investici svého času. A někdy je nejlepší pozvání přijmout, i když si to možná nejdříve nemyslíte, protože mít pověst neustále zaneprázdněného člověka, který nikdy nemá čas, vám může uškodit.
#osobnirozvoj #odmitnuti #cas #priority #zaneprazdneny #Harvard #reakce #uprimnost #vymluva