Co jsou tuky typu omega-3?
Řadí se mezi esenciální mastné kyseliny, kde slovo esenciální znamená slovo NEZBYTNÉ. Z esenciálních mastných kyselin jsou to právě omega-3 a omega-6, které nutně potřebujeme k dobrému zdraví. Jejich opomenutí ve stravě může přinést zdravotní komplikace. Jenže......
Lidé chtěli být opět chytřejší než příroda a samozřejmě to nemělo moc stát (protože peníze jsou až na prvním místě). V 50. letech 20. století, lékaři zaznamenávali vysoký nárůst nového druhu infarktu - ne toho běžného, který přichází s věkem, vrozenou vadou apod. a slova jako arterioza a koronární onemocnění si našly cestu do našich slovníků. V USA se stravovací návyky začaly prudce měnit a infarkty postihovaly i mladé muže okolo 40. Co si budeme povídat, dnes už jsou zaznamenány případy infarktů u lidí okolo 30 - bohužel jsem to zažil i ve svém okolí. Je dost možné, že někoho takového znáte také. Doktoři tehdy začali doporučovat vysoké množství omega-6 s nadějí, že se situace zlepší, ale bylo to vše ještě horší. Všichni se zaměřili na výzkum omega-6 a úplně opomněli na omega-3, které jsou pro zdraví kardiovaskulárního systému nezbytné.

Nový objev
Naštěstí se v 70. letech objevily důkazy o tom, jak Inuité žijící v Grónsku netrpí žádnými srdečními chorobami, přestože jejich potrava je plná tuků. Ukázalo se, že tuky jsou plné přehlížených omega-3, které Inuité získávají z ryb a mořských savců. Začalo se s několika studiemi, které vedli ke zjištění, že lidé trpí nejrůznějšími problémy - od špatné pokožky, artritidy, poruch imunity a depresí až po infarkt myokardu - protože nemají dostatek omega-3 tuků.

Nejlepší příklad - Japonsko
Japonsko jakožto rybářská velmoc a kolébka sushi, neznala onemocnění jako alergie, deprese nebo arteriozu. V roce 1997 japonští vědci a lékaři ovšem zahájili rozsáhlou studii, protože tyto případy začaly masivně přibývat. Mladí Japonci ve snaze přiblížit se západnímu světu a s přílivem restaurací rychlého občerstvení začali mít problémy, jaké historie Japonska nepamatovala.

Omega-3 a mozek
Mozek se skládá z tuků (lipidů) včetně cholesterolu a mononenasycených tuků. Zatímco tyto tuky si tělo dokáže vyrobit samo tak u omega-6 a 3 záleží na příjmu ze stravy. Kyselina arachidonová - AA (omega-6) a kyselina dekosahexanová - DHA (omega-3) - jsou nejvíce zastoupené kyseliny v mozku, kdy DHA převažují. Vše začíná už u plodu miminka, kdy jsme získávali AA a DHA z dělohy nebo z potravy, které přijala naše maminka. Pokud bylo DHA v potravě málo, tělo si vysyntetizovalo kopii DHA z omega-6 kyselin. Ovšem kopie není originál.
Test v USA o vlivu omega-3 na vývoj mozku
V roce 1997 podrobili američtí vědci dvě skupiny krysích rodin pokusu. Jedna skupina dostávala ve stravě omega-3 kyseliny a druhá ne. Malá krysátka měla následně problémy s orientací a objevilo se u nich abnormálně agresivní chování.
Alkohol prokazatelně ničí množství DHA v mozku (už chápu přirovnání ožralý bezmozek). Pokud matka v těhotenství pije, mozek dítěte se nevyvíjí jak by měl. Pití alkoholu škodí i našemu dospělému mozku. Je jasné, že pokud dostatek DHA snižuje depresivní stavy tak se dá odvodit i důvod proč alkohol depresím nepomáhá, ale jen je prohlubuje.

Kde omega-3 najdeme?
Nalezneme je hlavně v tuku mořských ryb, které žijí v chladných vodách, sledě, makrely, sardinky, losos...... Dále je to lněné semínko, chia, makadamové, ořechy, vlašské ořechy, některé druhy sýrů jako čedar a rokfor, sojové boby a výhonky, doplňky stravy. Nicméně z rostlinného původu je vstřebatelnost omega-3 velmi nízká. Do našeho jídelníčku bychom měli zařadit 3x týdně ryby a já si přidávám denně i doplněk stravy.

Jaký poměr by měl být ve stravě mezi O-6 a O-3?
Poměr by měl být 3:1 v případě že řešíme nějakou zdravotní obtíž 1:1.
Kde omega - 3 kyseliny prokazatelně pomáhají?
Alergie a astma
Cévní a srdeční onemocnění - nařeďují krev, proto pozor pokud užíváš doplňky stravy tak před operací nebo měsíc před porodem je nutné je vynechat kvůli větší krvácivosti. Také je nutná konzultace s lékařem při užívání warfarinů jestli smíš omega kyseliny v podobě doplňku stravy.
Deprese
Imunitní systém - myslím, že dnes dost aktuální téma
Předmenstruační syndrom
Výživa mozku a funkce šedé kůry mozkové
Já osobně tvrdím, že kudy omega-3 teče, tudy pomáhá. Jez ryby, případně si přidej tabletku z ověřeného kvalitního zdroje.
Měj skvělý den
Tomáš
#osobnirozvoj #zdravi #omega3 #mastnekyseliny #jidelnicek #strava #veda